Aksaray Belediye Başkanı, Sağlık Bakanlığı Açıklamasını Çelişkili Buldu

Aksaray Belediye Başkanı, Sağlık Bakanlığı Açıklamasını Çelişkili Buldu

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Sağlık Bakanlığı'nın Aksaray'da Görülen İshal Vakalarıyla İlgili Yaptığı Açıklamayı Çelişkili Bulduğunu İfade Etti.

Aksaray Belediye Başkanı, Sağlık Bakanlığı Açıklamasını Çelişkili Buldu

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Sağlık Bakanlığı'nın Aksaray'da görülen ishal vakalarıyla ilgili yaptığı açıklamayı çelişkili bulduğunu ifade etti.

Makamında basın toplantısı düzenleyen Başkan Palta, konuşmasına son günlerde Aksaray'da görülen ishal vakalarında yaklaşık 4 Bin 70 kişinin hastanelere başvurduğunu söyleyerek başladı. Daha önce alınan su numunelerinde bakteri çıkmadığını hatırlatan Başkan Palta Sağlık Bakanlığı yetkililerinin son açıklama ile çelişkiye düştüklerini vurguladı.

Palta, "Virüs olduğu konusunda hemfikirdik, fakat kaynağın ne olduğu tespit edilememişti. Sağlık Bakanlığı'ndan gelen ekip inceleme yaptı inceleme sonucunda suda kimyasal ve bakteri kirliliğine rastlanmadı. Bu rahatsızlıkların nedeninin virüse bağlı olduğu belirtildi. Bunun üzerine gaitadan alınan sonuçlarda hastalığın sebebinin sudan kaynaklandığının açıklanması bir çelişki olarak görülmektedir. Havalar ısındıkça virüsün yok olacağı uzmanlar tarafından söyleniyor. Belli bir süre daha vatandaşlarımız tedbir olarak suyu kaynatarak içsinler. Sebze ve meyveleri yıkadıkları suya sirke ilave etsinler. Kişisel temizlik ve hijyene de azami özen göstersinler." şeklinde konuştu.

Belediye başkan vekili Sadi Özdil'in musluk suyunu içtiğinin hatırlatılması üzerine Başkan Palta "Elimizdeki analizlerde şebeke suyunun temiz olduğunu gösteriyor. Su şebekesi yeni yaptığımız bir çalışma değil, 15-20 gündür bu çalışma yapılıyor. Bakanlığın açıkladığı gibi şebekenin değiştirilmesi sırasında olsa ishal salgını daha önce ortaya çıkardı. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde de bu hastalık görülüyor. Birden çok nendi olabilir. Ankara'ya yeni örnekler gönderdik, tekrar analiz yapılacak. Şuan suyu arıtmak ve klorlamak dışında yapacağımız bir şey yok. Bakanlık yetkilileri de bu konuda bizimle hemfikir." dedi.

Kaynak: CHA