Akpm Başkanı Linden, Rum Dışişleri Bakanı'yla Görüştü

Akpm Başkanı Linden, Rum Dışişleri Bakanı'yla Görüştü

Kıbrıs'ta Temaslarını Sürdürmekte Olan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı Rene Van Der Linden, Kıbrıs'ta Her İki Tarafın da Ödün Vermesi ve Yeniden Birleşme İçin Acı Adımlar Atması Gerektiğini Savundu.

Akpm Başkanı Linden, Rum Dışişleri Bakanı'yla Görüştü

Kıbrıs'ta temaslarını sürdürmekte olan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden, Kıbrıs'ta her iki tarafın da ödün vermesi ve yeniden birleşme için acı adımlar atması gerektiğini savundu.

Rum radyosunun haberine göre, Linden, bu sabah, Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas'la görüştü. Linden, Lillikas'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunundaki prosedürün ilerleme hızından endişe duyduğunu belirterek, zamanın daralmakta olduğunu ileri sürdü. Linden, "Gerçek birleşmeye ilgi gösteren herkesin, uluslararası camiaya prosedürün yeniden ilerlemekte olduğunu göstermek için ileri doğru adımlar atmaları, herkesin çıkarınadır" dedi.

Güçlü ekonomiye sahip, AB devletleriyle ve komşu ülkelerle ilişkileri olan, yeniden birleşmiş bir Ada'nın, her iki toplumun da çıkarına olacağını söyleyen AKPM Başkanı Rene Van Der Linden, "Bu Ada güzel ve pek çok olanağa sahip. Siyasilerin bu cazibeyi başarı haline getirmeleri önemlidir. Daha fazla beklemeyin" şeklinde konuştu.

Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ise Linden'le, Kıbrıs sorununun mevcut aşaması ve sorunun çözüm perspektifleri konusunda çok yapıcı bir görüş alış verişinde bulunduklarını ifade etti. Lillikas görüşmede, iki toplum arasındaki işbirliği ve Avrupa'yla ilgili konuları da ele aldıklarını söyledi.

(TAK-CY-CY-ÖK-D)