AKP'ye Nazi Benzetmesi!

AKP'ye Nazi Benzetmesi!

AKP Hakkındaki Kapatma Davasına Kimi Kesimlerden Destek Gelirken Kimi Kesimlerden de Keskin Tepkiler Yağıyor. İşte AKP'ye Tepkili Olan Bir Kurum:

AKP'ye Nazi Benzetmesi!

Tüm Yargı Mensupları Derneği (TUYAM) Başkanı Salim Çoruk, 'Sayın Yargıtay Başsavcısının görev, yetki ve sorumluluğun gereği açmış olduğu davayı halk iradesine vurulmuş bir darbe gibi gösterenler şunu bilmelidirler ki; Nazi anlayışı da geniş halk desteğiyle iktidara gelmiştir' dedi.


TUYAM Başkanı Çoruk yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın Anayasa ve yasaların verdiği görev, yetki ve sorumluluk kapsamında takdir haklarını kullanarak AKP hakkında kapatma istemi ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu belirtti.


Bu talep ile ilgili son kararı verecek olan merciinin Anayasa Mahkemesi olduğunu hatırlatan Çoruk, 'Hukuk duvarına çarpanların her defasında sarıldığı demokrasi havariliği; demokratik hukuk devletinde hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olarak tüm bireyler ve kurumların, yasalara uygun davranması gerçeğini göz ardı etmeyi gerektirmez' dedi.


Çoruk, şunları kaydetti:


'Milletvekilliği dokunulmazlığına sığınanların iktidarda olmanın, bir partiye yasalar karşısında dokunulmazlık vermediğini bilmesi gerekir. Sayın Yargıtay Başsavcısının tüm uyarılarını hiçe sayan eylem ve söylemler sonucu laiklik karşıtlığının odağı haline gelen malum partinin gerek yetkilileri; gerekse kimi basın yayın organlarında görev yapanlar kapatma davasının açılmasını müteakip; eleştiri ve saygı sınırlarını yitirmiş ve adeta ibret vesikası tehtid kar söylemlerde bulunmuşlardır. Saygı kurallarının dışına çıkmamak koşulu ile eleştiri hakkı kullanılabilir ancak eleştirinin sınırları zorlanmamalıdır.'


'Sayın Yargıtay Başsavcısının görev, yetki ve sorumluluğun gereği açmış olduğu davayı halk iradesine vurulmuş bir darbe gibi gösterenler şunu bilmelidirler ki; Nazi anlayışı da geniş halk desteğiyle iktidara gelmiştir' diyen Çoruk, hukukun görevini yaparken partilerin aldığı oy oranına göre değerlendirme yapmadığını ifade etti. Çoruk, AKP'ye yönelik olarak 'Bu anlayıştan vazgeçip kendilerine isnat edilen iddialara hukuki çerçevede savunma anlayışı ile cevap verilmesi daha doğru olacaktır' dedi. (ANKA)


(HM/GB)