AKP ve DTP Kürtçe Yayında Birleşti

AKP ve DTP Kürtçe Yayında Birleşti

Meclis Genel Kurulu'nda, TRT Kanunu'nda Değişiklik Öngören Tasarının 6'ncı Maddesine Eklenen Düzenleme ile Kürtçe Yayına Vize Çıktı. AKP ve DTP Kürtçe Yayın Konusunda Birleşti.

AKP ve DTP Kürtçe Yayında Birleşti

Meclis Genel Kurulu'nda, TRT Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının 6'ncı maddesine eklenen düzenleme ile Kürtçe yayına vize çıktı. AKP ve DTP Kürtçe yayın konusunda birleşirken, 6'ncı maddeye önergeyle eklenen düzenlemeye göre, TRT Türkçe dışındaki farklı dil ve lehçelerde de yayın yapabilecek. Kürtçe yayına vize veren düzenleme AKP ile MHP'liler arasında sert tartışmalara neden oldu.


Meclis Genel Kurulu'nda, TRT Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri devam ederken, AKP ve DTP tasarının 6'ncı maddesine eklenmek üzere önerge verdi. AKP ve DTP'nin önergeleri birleştirilerek görüşülürken MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, önergenin anayasaya aykırı olduğu ve işleme alınamayacağı gerekçesiyle tepki gösterdi. Önergelerde "Türkçe'nin yanı sıra" ifadesinin geçtiğini kaydeden Vural, "Türkçe'nin yanı sıra diye bir ifade olmaz. Türkçe'nin yanı sıra başka dillerde yayın yapılamaz. Böyle bir önergenin gündeme alınması mümkün değildir. Türkçe yanı sıra bir dil değildir, esas dildir" diye karşı çıktı. MHP'li Vural'ın itirazı üzerine Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil oturuma ara verdi. Verilen aranın ardından yeniden toplanan Meclis Genel Kurulu'nda, MHP'nin, önergelerle ilgili itirazları devam etti.

-VURAL: RTÜK DÜZENLESİN NİYE BURAYA GETİRİYORSUNUZ?-

Vural, Türkçe dışında yayın yapılamayacağını belirtirken, Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, "hassasiyetlerinizi anlıyorum. Ancak Anayasa'da bellidir, Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir, bu hassasiyetleri zedeleyecek bir unsur yok" dedi. MHP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise "anayasaya aykırıysa Anayasa Mahkemesi'ne müracaat edilir" derken, MHP Grup Başkanvekili Vural, usul tartışması açılmasını istedi. Pakdil'in usul tartışması açması üzerine Vural yaptığı konuşmada, tasarının TRT'nin Türkçe dışında başka dilde yayın yapması için hazırlandığını savundu. AKP'li bazı milletvekillerinin "zaten yapılıyor" diye laf atması üzerine Vural, "yapılıyorsa niye yeniden yapıyorsunuz, niye dokunuyor size. Anayasayı değiştirdik RTÜK düzenlesin. Niye buraya getiriyorsunuz." şeklinde tepki gösterdi. Vural, "bunu hangi siyasi amaçla, kim istiyor. Hükümetin imzaladığı tasarıda bu düzenleme yok. Bu alt komisyonda genel müdür tarafından getirildi, milletvekilleri tarafından çıkartıldı. Şimdi buraya getirildi ve bize oylatılmaya çalışılıyor. Bu başkalarının planı. Aklıselimle düşünün, evinize gidin elinizi vicdanınıza koyun düşünün" diye konuştu.

-AKP VE MHP ARASINDA SERT TARTIŞMALAR YAŞANDI-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın konuşması sırasında AKP ve MHP milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Vural'ın konuşması sırasında sık sık laf atan AKP Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen'e "elini indir, fazla bağırma" diye tepki gösterdi. Ekmen ise "milletvekili misin, kabadayı mısın?" karşılığını verirken, milletvekillerini grup başkanvekilleri sakinleştirdi.

-ELİTAŞ'IN SÖZLERİ KIZDIRDI-

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, kürsüde yaptığı konuşma sırasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Başbakan Yardımcılığı yaptığı 57'nci hükümet döneminde Çin gezisi sırasında "ülkemde farklı dillerde yayın yapılmasına izin vermeyiz" dediği için Çin'in Türkçe yayınlara son verdiğini öne sürdü. Elitaş'ın bu sözleri MHP'lilerin tepkisine yol açarken MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Bahçeli'nin Çin gezisinde AKP'li Elitaş'ın öne sürdüğü gibi bir konuşma yapmadığını kaydetti. Bal, "Çin, Genel başkanımıza saygı göstermiştir, keşke siz de Çin kadar saygı gösterseniz" diyerek tepki gösterdi.

-AYDIN İSTEDİ "TÜRKÇE'NİN YANISIRA" İFADESİ "TÜRKÇE'NİN DIŞINDA" OLDU-

"Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması" ifadesi, Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın istemi üzerine "Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması" şeklinde değiştirildi. Genel Kurul'da, MHP, önergenin kabul edilmesinin ardından, 6'ncı maddenin açık oylama ile yapılması için önerge verdi. Oylamaya 221 milletvekili katılırken, TRT'nin Kürtçe yayın yapmasına imkan tanıyan 6'ncı madde 179 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Maddeye 42 milletvekili ise ret oyu kullandı. MHP'li milletvekilleri ise 6'ncı maddenin kabul edilmesinin ardından Genel Kurul salonunu terk etti. (ANKA)


(EG/ZG)

Kaynak: ANKA