AKP'nin Milyon Dolarları

AKP'nin Milyon Dolarları

AKP, Seçim Hazırlıklarına Başlamasıyla Birlikte Ocak Ayında Teşkilatlarına 14 Milyon YTL Gönderdi. Partinin Bankalardaki Para Miktarı ise Bu Rakamdan Daha Fazla.

AKP'nin Milyon Dolarları

Seçim çalışmalarının başlamasıyla teşkilata gönderilen parayı artıran ve basın, yayın, tanıtım, reklam harcamaları yükselen AKP'nin bankalarda 25 milyon, kasasında ise 1.5 milyon YTL'si bulunuyor.

AKP yönetimi, üçer aylık periyotlarla partinin gelir gider bilançosunu açıklama uygulaması çerçevesinde Ocak ayı bilançosunu açıkladı. Partinin Ocak ayındaki giderleri ve para durumuna ilişkin tablo, seçime yönelik hazırlıkların ipuçlarını da verdi.

AKP'nin Ocak ayı gelirlerinin neredeyse tamamını Hazine yardımı oluşturdu. Partinin kasasına Ocak ayında 47 milyon 72 bin YTL'si Hazine yardımı olmak üzere toplam 47 milyon 786 bin YTL girdi. Parti, satışlardan 627 bin 658 YTL gelir sağladı.

Partinin giderleri arasında en büyük kalemi teşkilatlara gönderilen para oluşturdu. Buna göre Ocak ayında teşkilatlara 14 milyon 705 bin YTL gönderildi. 2006 yılı boyunca teşkilatlara gönderilen toplam miktar 12 milyon 418 YTL'yi bulurken, bu yıl sadece Ocak ayında gönderilen paranın 14 milyon olmasının nedeni, seçim çalışmalarının başlaması oldu. AKP yönetimi, seçim takviminin başlamasıyla birlikte seçim bütçesini de belirleyerek teşkilatlarına özel seçim paraları gönderecek.

Seçimlerin AKP harcamalarına yansıdığı bir başka alan da basın, yayın ve tanıtım oldu. AKP, 2006 yılı boyunca basın, yayın ve tanıtım için 9.5 milyon YTL harcarken, sadece Ocak ayındaki basın, yayın ve tanıtım harcaması 1 milyon 288 bin YTL olarak gerçekleşti.

AKP, davalı olmasına karşın yapımını sürdürdüğü genel merkez inşaatı için 2006 yılında yaptığı 13 milyon 297 bin YTL'lik harcamanın ardından Ocak ayında da 606 bin 475 YTL harcama yaptı.

AKP'nin bankalarda 24 milyon 956 bin 948 YTL, kasasında da 1 milyon 465 bin YTL olmak üzere yaklaşık 26.5 milyon YTL parası bulunuyor.(ANKA)