AKP Mkyk'da Irak Konuşuldu

AKP Mkyk'da Irak Konuşuldu

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Toplanan AKP Mkyk'da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak ve Orta Doğu Konusunda Bir Sunum Yaptı ve Irak'ın Toprak Bütünlüğünün Önemi Üzerinde Duruldu.

AKP Mkyk'da Irak Konuşuldu

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sona erdi. Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MKYK'da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Irak ve Orta Doğu konusunda bir sunum yaptı ve Irak'ın toprak bütünlüğünün önemi üzerinde duruldu. Toplantıda ayrıca, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Mortgage-Tutsat konusunda kurulu bilgilendirdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda siyasi vurgularının tekrar dile getirildiğini" belirtti. Sözen toplantıda son siyasal gelişmeler üzerinden parti politikalarının ele alındığını kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın şubat ayına ilişkin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiğini ve Dışişleri Bakanı Gül'ün de dış politikaya ilişkin sunum yaptığını söyleyen Sözen, Irak ve Orta Doğu konusunda "Duygusallıktan uzak, rasyonel, soğukkanlı, Türkiye'nin milli menfaatlerine uygun bir politikadan yana olunduğunun altı çizildi" dedi.


Toplantıda Devlet Bakanı Şener'in Mortgage-Tutsat Yasası ile ilgili bilgilendirmede bulunduğunu da anlatan Sözen, toplantının Başbakan Erdoğan'ın, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da AK Parti'nin temel argümanlarından biri 'Yapıcı siyaset' ile yola devam edilecek" sözleriyle sona erdiğini aktardı.


Edibe Sözen, gazetecilerin soruları üzerine, toplantıda TCK'nın 301'inci maddesinin ve Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamalarının gündeme gelmediğini ifade etti.(ANKA)

Kaynak: ANKA