AKP'li Çömez'den Bakan Çubukçu'ya: Polemiği Bırakın İşinizi Yapın

AKP'li Çömez'den Bakan Çubukçu'ya: Polemiği Bırakın İşinizi Yapın

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Çocuk Esirgeme Yurtlarıyla İlgili İddialarına Karşılık Açıklamalarda Bulunan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'ya "Lütfen Tartışmaları Bırakın ve Gerçek Gündeminize Dönün" Diye Yanıt Verdi.

AKP'li Çömez'den Bakan Çubukçu'ya: Polemiği Bırakın İşinizi Yapın

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, çocuk esirgeme yurtlarıyla ilgili iddialarına karşılık açıklamalarda bulunan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'ya "Lütfen tartışmaları bırakın ve gerçek gündeminize dönün" diye yanıt verdi.

Çömez'in Kurban Bayramı öncesinde İstanbul Bahçelievler esirgeme yurdunda 33 kız çocuğun kayıp olduğunu ifade etmesinin ardından başlayan tartışma büyüyor. Bugün bir gazetede yayınlanan ve Çömez'in, kız yurduyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la arasında geçen konuşmayı konu alan habere karşılık, bu kurumlardan sorumlu olan Bakan Çubukçu bir açıklama yaptı. Çubukçu, kız çocukların fuhuş, erkek çocukların ise suç çetelerinin eline geçtiği gibi iddiaların gündeme getirilmesinin "çocukları karalamak ve damgalamak, reyting, tiraj ve siyasi şov" amacı taşıdığını ifade etti. Çömez ise yaptığı açıklamada Bakan Çubukçu'ya "Lütfen tartışmaları bırakın ve gerçek gündeminize dönün" diye yanıt verdi.

Çubukçu'yu makamının gereğini yerine getirmemekle eleştiren Çömez, "Sayın Bakan, makamının gücünü, iddiaları yalanlamak, yada mevcut sorunları halının altına süpürmek için kullanmayı tercih etmemeli" dedi.

Çömez, Çubukçu'ya konuyla ilgili haber ve görüntüleri engelleyerek kamuoyunu yanılttığı imasında da bulundu. "Merak ediyorum, kendine emanet edilen küçücük yüreklerin, polemik malzemesi olarak gazete manşetlerine sürülmesinde, Sayın Bakanın, acaba bilgisi ve bir dahli var mı" diye soran Çömez, Çubukçu için "Kız çocuklarının gecenin bir yarısı Bahçelievler yurdundan kaçırıldığının görüntülerinin yayınlanmaması için, bir televizyon kanalına telkin ve talepte bulundu mu, bulunmadı mı? Bunun cevabını vermeli" diye konuştu.

"ANKARA'DA 206 ÇOCUK KAYIP"

Çömez, Çubukçu'ya İstanbul'da kaybolan 33 çocukla ilgili ne yapıldığını da sordu. Sadece Ankara'da 206 çocuğun kayıp olduğunu kaydeden Çömez, geçen ay Keçiören Atatürk Çocuk Yuvasında bir çocuğun kaybolmasını örnek gösterdi. Çömez şunları söyledi:

"(Sayın Bakan) Kayıp çocukları internetten herkes öğrenebilir diyor, ama ben internetten öğrenmedim ve siyasi sorumluluğumun gereğini yaptım. Gittim ve belgeledim. Sayın Bakan, benim o gece kayıp olduklarını belgelediğim 33 yavrumuzla ilgili acaba ne yaptı bugüne kadar? Modern toplumlarda, gelişmiş demokrasilerde bunun karşılığı nedir? Sadece Ankara'da şu an kendisine emanet edilmiş yavrularımızdan 206 tanesi kayıp. Bunlar için ne yapıldı? Akıbetleri hakkında bir fikri var mı? Geçtiğimiz ay, Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası'nda kalan 17 yaşındaki R.D.'nin kaybolduğu annesinden bile gizlendi Emniyete zamanında haber verilmedi. Kendisine emanet edilen bu yavrunun nerelerde kaldığını biliyor mu Sayın Bakan? Acılı anneyle yüzleşmeye hazır mı?"

Çubukçu'yu kamuoyu önünde konuşmaya ve tartışmaya da çağıran Çömez, Bakan'ın belgeleri küçümsendiğini savundu. Çömez, Çubukçu'nun "Her gün yeni bir şekil alan Turhan Çömez iddiaları karşısında hem şaşkınlık hem de üzüntü duymaktayım" sözlerine şöyle yanıt verdi:

"Sayın Bakan, böylesine önemli toplumsal bir sorun ve gerçek karşısında, şaşkınlık ve üzüntü duymayıp, makamının kendine yüklediği sorumluluğu yerine getirmeyi tercih etseydi, sanırım hem ülke, hem kurum hem de partimiz için daha yararlı olurdu."

Çömez, Çubukçu'ya "Bu tartışmaları bırakın ve lütfen gerçek gündeminize dönün. Biz samimi olarak yanınızdayız" diye seslendi.

ÇUBUKÇU NE DEMİŞTİ?

Bakan Çubukçu, Turhan Çömez'in verdiği kayıp çocuk sayılarına emniyetin internet sitesinden de ulaşılabileceğini belirtmiş ve özetle şunları söylemişti:

"Sayın Çömez'in kız yurtlarındaki çocuklarımızın fuhuş çeteleri tarafından kaçırıldığı iddiası aynı zamanda ciddi bir suç olup, sorumlu bir milletvekili olarak herhalde suç duyurusunda dahil olmak üzere bu iddialarını belgelemesi gerekirdi. Şu ana kadar iddialarını somut olarak ortaya koyacak bir belgeyi tarafımı ulaştırmadığının da altını çizmek isterdim. Eğer niyeti bu çocukları korumak ise elindeki bilgi ve belgeleri derhal İçişleri Bakanlığı'na iletmelidir. Takdir edersiniz ki bu tür durumlarda nerelere başvurulacağı hukuken bellidir. Ancak, elinde böyle bir done olmadan, toplumun kafasında şüphe uyandıracak iddiaları ortaya atmak Sayın Vekil'in niyetini ortaya koymaktadır. Sayın Çömez, neredeyse böyle bir durumun gerçekten var olmasını arzu eden bir konuma gelmiştir."(ANKA)

Kaynak: ANKA