AKP'li Canikli : "Zenginden Aldık Fakire Verdik"

AKP'li Canikli : "Zenginden Aldık Fakire Verdik"

AKP'li Canikli, AKP Hükümetinin Hazırladığı Bütçelerin Haksız Yere Eleştirildiğini, Dünyada Örneği Görülmemiş Sosyal Politikalar Gerçekleştirdiklerini Belirterek, "Bu Ekonomik Politikalarla Zenginden Aldık, Fakire Verdik" Dedi.

AKP'li Canikli :

AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalarla faiz oranlarını düşürerek, zenginden alıp fakire verdiklerini söyledi.

Bütçenin tümü üzerine AKP Grubu adına söz alan Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, AKP Hükümeti'nin hazırladığı bütçelerin kamu ve ekonominin yükünü azalttığını söyledi. Canikli, "AKP'nin bütçelerinden önceki bütçelere bakıldığında, 2002 seçimlerinden sonra kaynakların çok daha iyi kullanıldığını, 2003 yılından sonra düzenli giden ekonominin 2006'ya kadar devam ettiğini" kaydetti.

FAİZLERİ DÜŞÜRDÜK

Hükümetin ekonomide ana kalemleri değiştirdiğini belirten Canikli, "Ana kalemleri değiştirdik. Bunlardan en önemlisi faiz. 2002 yılından önce faizler tartışılıyordu. Faiz harcamalarının bütçe üzerindeki ağırlığı tartışılıyordu. Daha önceki hükümet temsilcileri bu kürsüden faizin ağırlığını azaltmak için teamüllerde bulundu ama ne yazık ki 2002'den önce bu gerçekleşemedi. Faiz sadece hükümete kaynak bırakmak değil, bu toplumun düzenini de bozuyor. Faiz ödemeleri genellikle zenginlere yapılır. Alt kesimde bulunan insanlar ise bu yükün altında eziliyordu. AKP faizleri düşürerek alt kesimde bulunan insanların yükünü azalttı. Zenginden kesilen faiz oranları alt kesime aktarıldı" diye konuştu.

AKP ROBİN HOOD GİBİ

AKP'nin ekonomik politikalarının haksız yere eleştirildiğini öne süren Nurettin Canikli, bu ekonomilerle dünyada örneği görülmemiş sosyal politikalar gerçekleştirdiğini söyledi. 1369 sanayiciye arsa tahsisi yapıldığını, 370 tanesinin üretime geçtiğini, 16 bin 851 kişiye ise istihdam sağladığını söyleyen Canikli, gayri safi milli hasılayla bütçe artış hızının aynı olmadığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

"Gayri safi milli hasılanın artış hızı bütçeden fazla zaten biz bunu istiyoruz. Dolayısıyla gayri safi milli hasıla bütçe hızında fazla olunca, zenginden alıp fakire verdik. Faizden aldık eğitime, sağlığa aktardık. AKP sosyal politika üretme konusunda tavan yaptı. AKP bu politikalarla alkışlanmayı hak ediyor. Tarihe geçecek sosyal politikalar ürettik. AKP dünyada örneği görülmemiş sosyal politikalar gerçekleştirdi. AKP bütçelerinin bir diğer özelliği ise samimi olmasıdır. Samimi demek gerçekçi demek. AKP ekonomilerinin bir başka özelliği ise kaliteli olması. Kaynaklarını iyi kullanıyor. Adaletli bütçe yapıyor."(ANKA)

Kaynak: ANKA