AKP Grup Toplantısı (4-son)-başbakan Erdoğan: "Vakıflar Konusu Devletler Arası Mahsuplaşma Değil"

AKP Grup Toplantısı (4-son)-başbakan Erdoğan: "Vakıflar Konusu Devletler Arası Mahsuplaşma Değil"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM gündeminde olan Vakıflar konusunun devletlerarası bir mahsuplaşma olmadığını söyleyerek, "Eğer devletten devlete bir mahsuplaşma olayı olmuş olsa, 'Karşımdaki ne yaptı, ben de ona göre ne yapayım' denilebilir.

AKP Grup Toplantısı (4-son)-başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM gündeminde olan Vakıflar konusunun devletlerarası bir mahsuplaşma olmadığını söyleyerek, "Eğer devletten devlete bir mahsuplaşma olayı olmuş olsa, 'Karşımdaki ne yaptı, ben de ona göre ne yapayım' denilebilir. Ama herhangi bir vakfa ait olan bir olay nedeniyle, bizim bir mahsuplaşma veya mütekabiliyet arama anlayışımızı doğru bulmuyorum. Bunun istismarını da bunun üzerinden siyaset yapmayı da doğru bulmuyorum. Vakfiye kültüründen gelen biz bu noktada tarihte nasıl örnek olmuşsak, aynen ecdadımızın torunları olarak yine örnek olmaya devam etmeliyiz diyorum" dedi.

-"TARTIŞMALAR İÇERİKLE İLGİLİ DEĞİL"-

Meclis'te görüşülmeyi bekleyen çok sayıda düzenleme olmasına karşın Avrupa Birliği sürecine verdikleri önemden dolayı Vakıflar Kanunu'na öncelik tanıdıklarını söyledi. Kanunla ilgili başlatılan tartışmaların içerikle ilgisi olmadığını da kaydeden Erdoğan, "Muhalefetin, farklı konuları gündemde tutma gibi bir gayreti olabilir. Fakat biz, önümüze bakarak, adımlarımızı sağlam atmak, ülkenin ve milletin çıkarlarını korumak zorundayız" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, kanunun sadece AB uyum sürecinin gereği değil, Türkiye'nin de ihtiyacı olduğunu kaydederek, "Bu kanunu hayata geçirmekle, Türkiye olarak, çok yönlü kazançlar elde edeceğimize inanıyorum" dedi.


Konuşmasında bilim ve teknolojiye verdikleri önemi de dile getiren Erdoğan, ekonomik gelişmeler hakkında da bilgi verdi. Erdoğan, türban düzenlemesine katılan tüm milletvekillerine de teşekkür etti. (ANKA/SON)


(İG/ZG)