AKP, DTP'lilere Dokunulmazlık Tavrını Değiştirdi

AKP, DTP'lilere Dokunulmazlık Tavrını Değiştirdi

Hiçbir Milletvekilinin Dokunulmazlığının Kaldırılmasına Onay Vermeyen AKP, Terör Suçları Kapsamında Hakkında Fezlekeler Bulunanlar için Dokunulmazlığının Kaldırılmasına İzin Vermeye Hazırlanıyor.

AKP, DTP'lilere Dokunulmazlık Tavrını Değiştirdi

Bugüne kadar hiçbir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına onay vermeyen AK Parti, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü ve terör suçları kapsamında hakkında fezlekeler bulunanlar için dokunulmazlığının kaldırılmasına izin vermeye hazırlanıyor. Bu dokunulmazlık dosyalarının komisyonda ve Genel Kurul'da görüşülmesi helinde dosyalar dönem sonuna bırakılmayacak.

Dün yapılan AK Parti MYK toplantısında MHP'nin gündeme getirdiği 'Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı işlenen suçların' dokunulmazlık kapsamından çıkarılmasını öngören Anayasa değişiklik teklifi ele alındı. Bu konuda bir Anayasa değişikliğine gerek duyulmazken, özellikle hakkında fezleke bulunan DTP'lilerin dokunulmazlıklarının mevcut Anayasal düzen içinde kaldırılmasına onay verilmesi benimsendi.

Bu konuda Anayasa'nın 14. maddesinin esas alınmasına karar verildi. 'Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz' şeklindeki Anayasa maddesi bir çerçeve olarak kabul edilecek ve Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü ile terör suçlarıyla ilgili fezlekelerde dokunulmazlığın kaldırılmasına izin verilecek.

AK Parti bu yolla hem MHP'nin talebine sınırlı olsa da cevap veremeyi, hem de kamuoyundaki beklentiyi karşılamayı amaçlıyor.

Meclis'te şu an 53 milletvekiline ait 76 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. Dokunulmazlık dosyaları, TBMM Adalet-Anayasa Karma Komisyonu'nun gündeminde bekliyor. Mevcut dosyalar içinde 3 DTP'linin dokunulmazlık dosyası da bulunuyor. Bunlar; Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici. Ayrıca Dağlıca'daki saldırıdan sonra kaçırılan 8 askeri almaya giden DTP'li Aysel Tuğluk, Fatma Kurtulan ve Osman Özçelik hakkındaki dokunulmazlık fezlekelerinin de Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Daha önce Karma Komisyon gündemine gelen tüm dokunulmazlık dosyaları için 'Dönem sonuna bırakma' yönünde oy kullanan AK Parti'nin, bu kez dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy kullanacağı öğrenildi. Bu çerçevede seçim çalışmaları sırasında Kürtçe konuşma yaptığı için hakkında dokunulmazlık dosyası bulunan Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani'nin dokunulmazlığının kaldırılmasına sıcak bakılmazken, Abdullah Öcalan'a 'Sayın' diyen İbrahim Binici, 'Sözde ateşkes için PKK'ya teşekkür ediyorum' diyen Ahmet Türk ve Şerafettin Halis ile, 8 askerin teslim alınmasına katılan Aysel Tuğluk, Fatma Kurtulan ve Osman Özçelik'in dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde oy kullanılmasına karar verildi.

Bunun için dokunulmazlık dosyalarının Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Başkanlığı'nda toplanacak TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu gündemine gelmesi gerekiyor. 76 dosya görüşülürken AK Partililer, 6 DTP'linin dokunulmazlığının kaldırılması, diğer dosyaların ise dönem sonuna bıkarılması yönünde oy kullanacak.

Kaynak: CHA