AKP'den DTP'ye Bayram Ziyaretinde 'Ateşkes Tartışması'

AKP'den DTP'ye Bayram Ziyaretinde 'Ateşkes Tartışması'

AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun ve İl Başkanı Abdurahman Kurt'un Öncülüğündeki AKP Heyeti, Diyarbakır'da Demokratik Toplum Partisine (DTP) Bayram Ziyareti Yaptı. DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, Demokratikleşmenin Gerçekleşmesi İçin Silahların Susması Gerektiğini Belirtirken, AKP Milletvekili Cavit Torun, Söze Girerek, 'Devletten Silahların Susmasını İstemek Yanlıştır. Bir Ülkede Bir Sil...

AKP'den DTP'ye Bayram Ziyaretinde 'Ateşkes Tartışması'

AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun ve İl Başkanı Abdurahman Kurt'un öncülüğündeki AKP heyeti, Diyarbakır'da Demokratik Toplum Partisine (DTP) bayram ziyareti yaptı. DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, demokratikleşmenin gerçekleşmesi için silahların susması gerektiğini belirtirken, AKP Milletvekili Cavit Torun, söze girerek, ''Devletten silahların susmasını istemek yanlıştır. Bir ülkede bir silahlı güç olur, başka silahlı güç olursa çatışma ve kavga olur'' dedi.

AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun ve İl Başkanı Abdurahman Kurt bir grup partili ile DTP İl Başkanlığına bayram ziyareti gerçekleştirdi. DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, AKP'lileri kapıda karşılayarak bayramlarını kutladı. Bayram ziyaretinde konuşan AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, bayram süresince şimdiye kadar bir olay yaşanmadığını ve bunun kendilerini sevindirdiğini söyledi. DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğu ise bu sözler üzerine, ''Bayramlar sevginin ve paylaşmanın doruğa çıktığı günlerdir. Biz sadece bayramlarda değil hiç bir günde insanların ölmesini ve olay çıkmasını istemiyoruz. AKP bizim gibi bu sistemden çok çekti. Bu ziyaretleri ve diyalogları kalıcılaştırmak lazım'' dedi.

AKP milletvekili Torun ise, AKP'nin demokratikleşme için bir çok yasa çıkardığını, toplumun huzuruna ve barışına darbe vuran demokratikleşmeyi sekteye uğratan eylem ve olaylardan kaçınmak gerektiğini belirterek, ''Başbakan Türkiyelilik üst kimliğine vurgu yapıyor. 1960 ve 70'li yıllarda kimileri Moskova'ya, kimileri ise Suudi Arabistan'a bizi gönderiyordu. Ne oldu biz Türkiye'de kaldık. Eğer kar ise karımız dökülen kanlar oldu. Birileri bizim kavgamız üzerinde keyif yapıyor. Birlik ve barış içinde yaşamak çok önemlidir'' diye konuştu.

Torun, Türkiye'de ne yapılmak isteniyorsa demokrasi içerisinde yapılması gerektiğine vurgu yaparak, başka araç kulanılmamasını istedi ve ''Demokrasinin kuralları içerisinde kan va göz yaşı yoktur'' dedi.

DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, silahların susması gerektiğini, silahların Türkiye'nin geleceğinde yeri olmaması için çalıştıklarını vurgulayarak, silahların yöntem dışına itilmesi gerektiğini söyledi.

AKP'li Torun, Aydoğdu'nun bu sözleri üzerine, ''Devletlerin silahlı güçleri vardır. Bunlardan silahlarını susturmasını istemek yanlıştır. Devletin silahlı güçlerini bir tarafa atamayız. Silahlar konuşmasın ama bir gerçekliği gözardı edemeyiz. Bir ülkede bir silahlı güç vardır. Başka silahlı güç varsa çatışma ve kavga olur'' diye konuştu.

AKP Diyarbakır İl Başkanı Abdurahman Kurt ise, Türkiyelilik kimliğinin çok üst bir kavram olduğunu ve Başbakan'ın 12 Ağustos'ta Diyarbakır'da yaptığı açılamlara bölge halkının, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin destek vermediğini ifade ederek, ''Bu şemsiyenin altını doldurmak gerekir. Batı'daki insanlar her gün giden cenazelere bakarak bunu anlamayabilir. Ama bizim bunu onlara konuşarak anlatmamız gerekir. DTP'nin Türkiye'deki demokratikleşmeye katkı sağlayacağına inanıyorum. Konuşmasını becerebilirsek sorunları çözebiliriz'' dedi.