AKP Aliağa'da İç Savaş Çıktı

AKP Aliağa'da İç Savaş Çıktı

İzmir'in Aliağa İlçesi'nde AKP'li Belediye Başkanı ile AKP'li Meclis Üyesi Birbirlerine Şok Suçlamalar Yöneltti.

AKP Aliağa'da İç Savaş Çıktı

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde AKP’li Belediye Başkanı ile AKP’li Meclis üyesi birbirlerine şok suçlamalar yöneltti.

AKP’li Belediye Başkanı Tansu Kaya, birkaç gün önce basın toplantısı düzenleyip, bir belediye meclis üyesi de dahil bazı kişilerce kendisine şantaj yapıldığı ve komplo kurulduğunu ileri sürdü. Bunun üzerine yazılı bir açıklama yapan AKP’li Meclis Üyesi Şafi Teymur, partidaşı Tansu Kaya’ya ağır suçlamalar yöneltti. Teymur, Belediye Başkanı Kaya’nın ihalelerde yolsuzluklar yaptığını, kirli işleri bulunduğunu, bunları örtmeye çalıştığını ileri sürdü.

"40 cilt dolusu fiş yok"

Sert ifadelerle Başkan Kaya’ya yüklenen Şafi Teymur, 2006 yılında belediye denetleme komisyonuna başkanlık yaptığını kaydederek şu iddialarda bulundu: "40 cilt hizmet takip fişi, yani takriben 1600 sayfanın kayıp olduğunu gördük. Geriye kalan fişlerle de para toplandığını ve bu paraların kimde olduğunu araştırdık, rapor ettik. Toplanan bir kısım paranın kayıtlara geçmediğini, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Güngör’de olduğunu tespit ettik. Başkan bir meclis toplantısında, ’Bakın kayıp fişleri bulduk’ diyerek siyah bir poşet gösterdi ve bu ifadesi tutanaklara geçti. Ne var ki, 2007 yılı denetleme komisyonu raporunda kayıp 40 cildin bulunamadığı bir kez daha ortaya çıktı, Başkan Kaya’nın yalan söylediği ispatlandı."

AKP’li Aliağa Belediyesi Mecvlis üyesi Teymur, ihale yolsuzluklarına ve başka kirli işlere karıştığını öne sürdüğü Başkan Kaya’nın, kendisine komplo kurulduğu ve şantaj yapıldığı iddialarıyla suçlarını örtbas etmeye çalıştığını, hedef saptırdığını iddia etti. Teymur, şöyle devam etti: "Tansu Kaya, kendisini masum ve mağdur göstermek maksadıyla, şantaj ve komplo gibi iddialarla basının önüne çıktı. Toplantının sürdüğü aynı dakikalarda, okuldan arkadaşı ve adı akaryakıt kaçaklığına karışan belediye şirket müdürü M.E.’nin apar topar, kaçarcasına evini yükleyip ilçeyi terk etmesi çok manidardır."

Komplocuyu tehdit etmiş

Başkan Kaya’nın, kendisine komplo kurduğunu iddia ettiği kişiyi tehdit ettiğine yönelik de Aliağa Cumhuriyet Savcılığı’na verilen bir şikáyet dilekçesi bulunduğunu öne süren Teymur, "Bu kişi, Başkan Kaya’nın kendisini telefonla arayıp tehdit ettiği ve can güvenliği olmadığını savunarak savcılığa dilekçe vermiştir" dedi. İzmir dışında olduğu bildirilen Belediye Başkanı AKP’li Tansu Kaya’ya ulaşılamazken, iddialarla ilgili gelecek günlerde açıklama yapacağı belirtildi.