Akıllı Kartlara Tse Sertifikası

Akıllı Kartlara Tse Sertifikası

19.02.2010 01:44 | Son Güncelleme: 19.02.2010 01:44
Akıllı Kartlara Tse Sertifikası

Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (Uekae) Tarafından Geliştirilen Akıllı Kart İşletim Sistemi (Akis) Türk Standartları Enstitüsü'nden (Tse) Sertifika Aldı.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) sertifika aldı.

Alınan bilgiye göre, AKİS yazılımı, TÜBİTAK ve TSE iş birliği ile “Bilişim Ürünleri Güvenlik Testleri için Ortak Kriterler” standardı uyarınca değerlendirmeden geçirildi.

Belgelendi

TÜBİTAK UEKAE Ortak Kriter Test Merkezi tarafından test edilen yazılım, TSE Ortak Kriterler Belgelendirme Sistemi yetkilileri tarafından belgelendirmeye uygun bulunarak, EAL 4 seviyesinde sertifikalandırıldı. TÜBİTAK yetkilileri, sertifikayı 15 Şubatta düzenlenen törenle aldı. Törene, TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ve diğer yetkililer katıldı.

Milli olarak

Sosyal Güvenlik Kurumu ihtiyaçları uyarınca tasarlanmakta olan ürün yelpazesinde AKİS’e ilave olarak tasarımı tamamen milli olarak gerçekleştirilen Ulusal Akıllı Kart Tümdevresi  ve Kart Erişim Cihazları (KEC) da kısa bir süre içerisinde tamamlanacak.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title