Akil İnsanlar Heyeti Karabük'te Çözüm Sürecini Anlattı

Akil İnsanlar Heyeti Karabük'te Çözüm Sürecini Anlattı

Akil İnsanlar Heyeti Karabük'te Çözüm Sürecini Anlattı
CHA - Haberler | Güncel

Akil İnsanlar Karadeniz Heyeti, Karabük'te sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya gelerek çözüm süreci hakkında bilgi verdi.

Büyük Kulüp'te gerçekleşen buluşmaya heyet üyeleri Kürşat Bumin, Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur ve Bendevi Palandöken katıldı.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, katılımcıları bilgilendirdi. Hakyemez, "Türkiye'de insanlar sorunlarını çözmek için çok karşıt görüşlere sahip olsalar da oturup konuşabiliyorlar. Bu, mükemmel bir ortamdır. Bunu, yeni anayasa sorunu bağlamında terör sorunu bağlamında da görüyoruz. Eskiden ifade edildiği zaman çok büyük tepkilerle karşılaşılabilecek olan görüş ve önerileri, şu anda birbirine 'karşıt' gibi görünen çok farkı kesimlerce rahatlıkla dinlendirilebiliyor ve bir masanın etrafında sorunlar rahatlıkla konuşulabiliyor. Bunu anayasa sürecinde yaşıyoruz. Bunu, aynı zamanda terör sorununun çözümü noktasında da görüyoruz. 30 yıllık bir terör sorunu ve büyük kayıplar, şehitler var. Şehitlerimizin bizim gözümüzdeki yeri farklı. Halen de öyledir. Bu süreç dolayısıyla biz farklı düşünmüyoruz. Farklı düşünemeyiz. Çünkü bunlar çok ulvi bir değer uğruna bedel ödemiş insanlardır. Bizim bu sürece destek vermemizin bir nedeni de bundan sonra böyle acılar yaşanmamasıdır. Bunu yaparken hiçbir zaman farklı düşünceye sahip olmuyoruz. Büyük Türkiye için ülkemizin geleceği için hep birlikte bir arada yaşamak için bunu yapıyoruz. En önemli ortak noktamız, akan kanın durmasıdır. Onun için burada hesaplaşma mantığıyla hareket edersek, aslında çok fazla mesafe kat edemeyiz." dedi.

"KÜRTLERLE PKK'YI AYNI KEFEYE KOYMAMAK GEREK"

Kürtlerle ve PKK'nın aynı kefeye konulmaması gerektiğini vurgulayan Hakyemez, ikna ve karar merci olmadıklarını, karar vericinin hükümet olduğunu söyledi. Hakyemez, "Süreci başlatmak noktasında, 'pazarlıkmış, bölünmez bütünlük noktasında tavizler verilmesiymiş.' Böyle bir şey ben sezmiyorum, düşünmüyorum" diyerek, böyle bir endişe taşıması durumunda heyette yer almayacağını kaydetti.

Öte yandan, bir grup pankart açarak heyetin bulunduğu Büyük Kulüp önünde protesto gösterisinde bulundu. Grup daha sonra olaysız dağıldı.

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title