Akdeniz Üniversitesi, Türban Yasağına Devam

Akdeniz Üniversitesi, Türban Yasağına Devam

Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Turban Yasağına Devam Edeceklerini Söyledi.

Akdeniz Üniversitesi, Türban Yasağına Devam

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın türban serbestisi için yeni düzenlemeye gerek olmadığı yönündeki açıklamana rağmen, ek 17'de değişiklik olmadan türbanlı öğrencileri derslere almayacaklarını açıkladı.


ÜAK Başkanı Prof. Dr. Akaydın, son bir aydır yaptıkları açıklamaların birer birer gerçekleştiğini belirtti. Akaydın, "Üniversiteler bile bile kaosun içine sürükleniyor. Politikacılar ne yaptığını bilmiyor, Yüksek Öğretim Kurulu ne yaptığını bilmiyor, halk şaşkınlık içerisinde olanları izliyor" dedi. Akaydın, değişikliği yapılan 42. maddenin sonunda ve Cumhurbaşkanı'nı gerekçeli kararında ne deniyorsa uygulayacağını kaydederek, Yükseköğretim Kanunu'nun ek 17'nci maddesinde değişiklik yapılmadan üniversiteye türbanlı öğrencileri almayacağını söyledi.

-"EK 17'NCİ MADDEYİ BEKLİYORUM"-

Prof. Dr. Akaydın, "Yaptığım uygulamanın da hukuki olduğunu düşünüyorum. Yükseköğretim kanunun 17. maddesin bekliyorum. Geçen hafta üniversitemde nasılsa bu hafta da öyle olacak. Ben bunu yapmakla yükümlüyüm. Anayasa ve Danıştay kararları var ve bana bunu yapmamı söylüyor. Eğer bana türbanlı sokulacağı emri veriliyorsa da bunu doğru bulmuyorum. Rektör arkadaşlarımız ile de görüştüm birçoğu da bu şekilde düşünüyor" dedi. (ANKA)


(ONR/GB)