Akdeniz Çağdaş'ın Son Sayısı Çıktı

Akdeniz Çağdaş'ın Son Sayısı Çıktı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (Çgd) Akdeniz Şubesi'nin Üç Aylık Mesleki Dergisi Akdeniz Çağdaş, Son Sayısında "Medyada Sınıf Mücadelesi" Konusunu, 20'den Fazla Gazeteci ve Akademisyenin Analiz ve Yorumlarıyla Ele Aldı.

Akdeniz Çağdaş'ın Son Sayısı Çıktı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi'nin üç aylık mesleki dergisi Akdeniz Çağdaş'ın son sayısı çıktı.

Türkiye ve dünyadan mesleki haberlerin yer aldığı Akdeniz Çağdaş'ın "Medyada sınıf mücadelesi" dosyasında 20'den fazla gazeteci ve akademisyenin analiz ve yorumu yer aldı. Kapağında Tan Oral'ın çizdiği görevi başında öldürülen bir gazeteci karikatürü kullanılan Akdeniz Çağdaş'ın içerik ve baskı öncesi hazırlık çalışmaları "ÇGD Gazetecilik Atölyesi"nde gerçekleştirildi.

Akdeniz Çağdaş'ta iktisatçı Sungur Savran, Türkiye'deki medyanın sahiplik yapısını ve sınıfsal tutumunu analiz etti. Savran, Türkiye'de, büyük sermaye gruplarının kontrolündeki medyanın, dünya ve Türkiye'deki işlevini inceledi.

Akdeniz Çağdaş'ın "Medyada sınıf mücadelesi" başlıklı inceleme dosyası, gazetecilerin sendikal örgütlenmesine karşı çıkan medyanın, diğer işçileri haberde ele alırken kullandığı haber dilini de mercek altına alıyor. Dergide yayınlanan, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Dursun'un "Türkiye'de işçi sınıfı kimliğinin medyada temsili" ve Dr. Atilla Özsever'in "THY örneğinde medyanın emeğe bakışı" incelemelerinde haber örnekleri ele alındı.

ÇGD, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Haber – Sen başkanları ile Aydın Engin, Şükran Soner ve Rahmi Yıldırım gibi gazetecilerin analizlerini de içeren dergide bazı gazetelere gazeteler dışından yapılan müdahalelere ilişkin iddialar da yer aldı.(ANKA)

(AS/KEN/ZG)