Akdeniz Belediye Fidanlığı'nda Yılda 150 Bin Ağaç ve 50 Bin Çiçek Üretiliyor

Akdeniz Belediye Fidanlığı'nda Yılda 150 Bin Ağaç ve 50 Bin Çiçek Üretiliyor

Mersin'in Akdeniz Belediyesi'ne Ait 14 Bin Metrekarelik Fidanlıkta Yılda 150 Bin Ağaç ve Çalı Türü Bitki ile 50 Bin Mevsimlik Çiçek Üretiminin Gerçekleştirildiği Bildirildi.

Akdeniz Belediye Fidanlığı'nda Yılda 150 Bin Ağaç ve 50 Bin Çiçek Üretiliyor

Mersin'in Akdeniz Belediyesi'ne ait 14 bin metrekarelik fidanlıkta yılda 150 bin ağaç ve çalı türü bitki ile 50 bin mevsimlik çiçek üretiminin gerçekleştirildiği bildirildi.

Akdeniz Belediyesi'nden yapılan açıklamada, içinde 50 bin çelik köklendirme kapasiteli 2 adet kapalı alan ve 2 adet dinlendirme alanı bulunan fidanlığın, bitki üretim merkezi statüsünde hizmet verdiği belirtildi. Göreve geldiği günden bugüne Akdeniz'i ağaçlarla, yeşil ile mavinin buluştuğu bir belde haline getirmek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirten Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy, modern kentlerin olmazsa olmazı olan yeşil alanların, estetik görüntüsünün yanısıra bölgede yaşayan

insanların sağlıkları için de büyük önem taşıdığını söyledi.

Gerçekleştirdikleri yeşillendirme çalışmalarının, belediyeye ait fidanlıkta kendi işçileri tarafından yapıldığını dile getiren Yücesoy, "Park bahçeler ekiplerimiz tarafından yıllık 150 bin adet ağaç ve çalı türü bitki ile 50 bin adet mevsimlik çiçek üretimi yapılan fidanlığımız, adeta bitki üretim merkezi gibi çalışmakta. Bu fidanlığımızda kendi olanaklarımızla çam, jagaranda, pavlonya, akasya, akça ağaç, çınar, palmiye, hurma ve benzeri ağaç türlerini ve yayılıcı ardıç, çalı minesi, lavanta, biberiye,

papatya, akşam sefası, ağaç minesi, dağ muşmulası, berberis, zakkum, ateş dikeni, Kıbrıs çalısı ve benzeri çalı türü bitkiler yetiştirilmektedir" dedi.

(ÖT-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA