Akbıyık: 'Motorsiklet Kazalarında Ölümlerin Yüzde 90'nı Kask Takmamaktan Kaynaklanıyor'

Akbıyık: 'Motorsiklet Kazalarında Ölümlerin Yüzde 90'nı Kask Takmamaktan Kaynaklanıyor'

Manavgat Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Mehmet Akbıyık, Motosiklet Kazalarında Ölümlerin Yüzde 90'nın Başa Kask Takılmamasından Kaynakladığını Söyledi.

Akbıyık: 'Motorsiklet Kazalarında Ölümlerin Yüzde 90'nı Kask Takmamaktan Kaynaklanıyor'

Manavgat Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Mehmet Akbıyık, motosiklet kazalarında ölümlerin yüzde 90'nın başa kask takılmamasından kaynakladığını söyledi.

Kask takımının ıÜümotosiklet kazalarında sürücünün başından darbe almasını büyük oranda engellediğini belirten Mehmet Akbıyık, can güvenliğini düşünen her motosiklet sürücünün trafiğin ön gördüğü kurallara uyması gerektiğini ifade etti. Bütün trafik kurallarının uzun yıllar tecrübe sonucu elde edildiğini ve hepsinin temel ilkesinin 'insanı yaşatma' olduğunu söyleyen Akbıyık, ilçedeki motosiklet kazalarında ölüm olmaması için kask kontrollerini aralıksız sürdürdüklerini belirtti. 2007 yılında Manavgat'ta 950 maddi hasarlı ve ölümlü trafik kazası meydana geldiğini aktaran Akbıyık, bunun yüzde 15'nin kask takmama, trafik kurallarını ihlal ve hatalı sollamadan ötürü ölümle sonuçlandığını söyledi. Akbıyık, "Yapılan istatistiklere göre kazaların yüzde 95'i insan kaynaklı. Otomobil kazalarında nasıl emniyet kemeri hayat kurtarıyorsa motosiklet kazalarında kask ta öyle hayat kurtarıyor. Kask kazada başın darbe almasını yüzde 90 koruyor.

Can güvenliğimiz için lütfen kask takalım. Trafik kurallarını önce kendimize faydalı olduğunun bilincinde olmamız lazım. Adam motosiklete biniyor arkasında eşi ve küçük çocuğu var. Başında kaskı yok. Bu davranışıyla hem kendinin hem elinin hem de çocuğunun canını tehlikeye atıyor. Kask takmayanlara 54 YTL para cezası kesiyoruz. Cezalar bir nebze caydırıcıdır. Önemli olan kendisi ve başkasının can güvenliği için trafik kurallarına tam uymaktır" diye konuştu.

Akbıyık, Manavgat'ta okullarda yaptıkları trafik eğitimi sonucunda 26 gönüllü trafik takipçisi öğrencinin bulunduğunu söyledi.

Kaynak: CHA