Akar ve Komutanlar "Teknoloji Çınarı"Nın İşçileriyle Bir Araya Geldi (2)

Akar ve Komutanlar "Teknoloji Çınarı"Nın İşçileriyle Bir Araya Geldi (2)

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine düşen görevler çerçevesinde her türlü hazırlığı yaptı, her türlü hazırlığı tamamdır.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine düşen görevler çerçevesinde her türlü hazırlığı yaptı, her türlü hazırlığı tamamdır. Yeri ve zamanı geldiğinde Münbiç'te de Fırat'ın doğusunda da gerekli faaliyetleri, görevleri yerine getirilecektir" dedi.

Akar, dün 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde dün yapılan Stratejik İşbirliği Anlaşmaları İmza Töreni'nin ardından, "Teknoloji çınarı" olarak nitelendirilen fabrikanın işçileriyle yemekte bir araya geldi.

"Tek gayemiz ..."

"Münbiç ve Fırat'ın doğusunda teröristlerce çukurlar kazıldığı, mevziler oluşturulduğuna yönelik bilgi ve haberleri anımsatan Bakan Akar, "Bunlardan dolayı kimsenin endişesi olmasın Türk Silahlı Kuvvetleri dün nasıl Fırat Kalkanı'nda, Zeytin Dalı Harekatı'nda gereğini yaptıysa, burada da Münbiç'te de Fırat'ın doğusunda da çukurları kazanları o çukurlara gömmesini bilir. Bu konularda kimsenin endişesi olmasın, büyük bir ciddiyet ve samimiyetle TSK'nın tüm mensupları, en kıdemlisinden en kıdemsizine kadar gece gündüz tek işimiz bu. Bununla uğraşıyoruz ve bunu da yeri ve zamanı geldiğinde icra edeceğiz" diye konuştu.

Tüm bu faaliyetlerin uluslararası hukuka uygun olarak yerine getirildiğini vurgulayan Akar, "Ayrıca Cumhurbaşkanımızın hatırlattığı gibi 1998'de yapılan Adana muhtırası dahil, bunların hepsi kendi ülkemizi, sınırlarımızı koruma hakkını bize veriyor. Ülkemizi ve halkımızı teröristlerin etkisinden korumak için bu operasyonları yapıyoruz. Bunun dışında bizler bütün komşularımızın Suriye ve Irak başta olmak üzere onların siyasi bütünlüğüne, toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Bizim amacımız bölgenin teröristlerden temizlenmesi, tek gayemiz teröristlerin etkisiz hale getirilmesi" ifadelerini kullandı.

Akar, terörle mücadeledeki etkili operasyonlar sonucu Kandil'deki sözde elebaşlarının terörün bir sonu olmadığını anladığını belirterek, "Temennimiz alttakilerin de bunu bir an önce anlayıp, bu işten bir an önce vazgeçmeleri, bunun bir çıkar yolu olmadığını görmeleri. Aksi halde bundan öncekilerin başına gelenler bunların da başına gelecek" diye konuştu.

Irak'ın kuzeyindeki üst bölgesine yönelik provokasyona da değinen Akar, "Terör örgütü PKK'nın üs bölgemize yönelik tahrikleri ve provokasyonuna karşı Mehmetçik sakinlik ve metanetle karşılık vererek PKK'nın alçakça sergilemeye çalıştığı oyunu bozmuştur. Konuyla ilgili olarak Erbil yönetiminin zamanında ve kapsamlı tepkisi ve aldığı tedbirler tarafımızdan memnuniyetle karşılanmıştır" dedi.

"Bazı tahriklere girişiliyor"

"Mavi vatan" olarak adlandırılan denizlerdeki hak ve menfaatlere yönelik çalışmaların da aralıksız sürdüğünü belirten Akar, "Bunu yaparken bütün samimiyetimizle başta Yunanistan olmak üzere tüm komşularımızla iyi komşuluk ilişkileri içinde olmaya çalışıyoruz." dedi.

Ancak bazı siyasi etkenler, yanlış hesaplar nedeniyle olayların çarpıtıldığına dikkati çeken Akar, şunları kaydetti:

"Maalesef bazı tahriklere girişiliyor. Bunların hiçbirinin sonu olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hiçbir şekilde oldubittiye, Türkiye Cumhuriyeti'nin olmadığı hiçbir çözüme Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs'ta ister ekonomik, ister askeri, ister güvenlik ve savunma konuları olsun 'evet' demeyeceğimizi herkesin bilmesi lazım. Bu konuda son derece kararlıyız. Diğer taraftan da uluslararası hukuka ve ikili anlaşmalara son derece saygılıyız. Haklarımızdan hiçbir şekilde taviz vermeyeceğimizi muhataplarımızın çok iyi bilmesi lazım."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivili ve askeriyle büyük bir aile olduğunu belirten Akar, "Bu birlikteliğimiz çok önemli bunun bozulmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu şekilde et ve tırnak gibi çalışmak, bütün engelleri aşmak suretiyle ülkemiz ve TSK için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız" dedi. Savunma sanayi ve operasyonlardaki başarının birleşmesiyle Türkiye'nin hem masada hem sahada yer aldığına dikkati çeken Akar, savunma sanayide yerlilik ve millilik oranının artmasının önemine değindi, bunun bir tercih değil zorunluluk olduğunu söyledi.

Kaynak: AA