Akademisyenlerin Bildirisine Tepkiler
Haberler » Güncel » Akademisyenlerin Bildirisine Tepkiler - Haber

Akademisyenlerin Bildirisine Tepkiler

Trabzon'un Ortahisar İlçesi Belediye Başkanı Avukat Ahmet Metin Genç, "Bu ülkenin ekmeğiyle yetişmiş, bilim insanı olmuş veya diğer tanımıyla aydın olmuş kişilerin, devletini uluslararası arenada töhmet altında bırakacak bir bildiriyi tamamen ön yargılarla imzalaması çok üzüntü verici bir durumdur" ifadesini kullandı.

Akademisyenlerin Bildirisine Tepkiler

'un İlçesi Belediye Başkanı Avukat , "Bu ülkenin ekmeğiyle yetişmiş, bilim insanı olmuş veya diğer tanımıyla aydın olmuş kişilerin, devletini uluslararası arenada töhmet altında bırakacak bir bildiriyi tamamen ön yargılarla imzalaması çok üzüntü verici bir durumdur" ifadesini kullandı.

Genç, yaptığı yazılı açıklamada, devletin bağımsızlığını tehlikeye atan ve vatandaşların güvenliğini ortadan kaldıran terörün hiçbir şekilde masum gösterilemeyeceğini vurguladı.

Son zamanlarda komşu ülkelerde yaşanan politik argümanların 'ye de yansıtılmak istendiğini belirten Genç, şöyle devam etti:

"Çok şükür ki güçlü bir zamandayız. Millet olarak da devlet olarak da her ne pahasına olursa olsun, bu işi göğüsleyebilecek güce sahibiz. Biz öyle bir milletiz ki bazen müdahale gerektirdiği zaman her ne pahası olursun bunu yapabilecek azmimiz, kararlılığımız ve inancımız vardır. Bizim, ülkemizin bağımsızlığı adına, ülkemizde yaşayan 75 milyon insanın bağımsız yaşaması adına yaptığımız gayretleri ve alınan güvenlik tedbirlerini, herkesin eşit vatandaş olarak yaşaması adına hükümetimizin attığı adımları, demokratik özgürlükler adına atılan adımları, bu gruplar suistimal ediyor. Şu anda da devletimizin o bölgelerde yaşayan insanların güvenliğinden dolayı attığı adımları maalesef üzülerek belirtiyorum ki bu memleketin yetiştirdiği insanların, sıfatları ne olursa olsun hiç görmezlikten gelmesi, sanki devletin vatandaşlarına farklı bir muamele ediyor gibi bir algı yaratması ve bir bildiri ile beraber bunun alenileştirilmesini kabul etmek mümkün değildir."

Başkan Genç, bildiriye imza atanları kınadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu ülkenin ekmeğiyle yetişmiş, bilim insanı olmuş veya diğer tanımıyla aydın olmuş kişilerin, devletini uluslararası arenada töhmet altında bırakacak bir bildiriyi tamamen ön yargılarla imzalaması çok üzüntü verici bir durumdur. Buna karşı da toplumumuzda, milletimizde bir hassasiyetin olduğunu, geliştiğini görüyorum. Bu da beni mutlu ediyor. Bizim memleketimizin insanının, devletin güvenliği, selameti söz konusu olduğunda veyahut bu toprakların bağımsızlığı söz konusu olduğunda, devletin aldığı tedbirleri farklı yönlere çekerek, farklı bir kulvara girmelerini kabul etmek mümkün değil. Bunu en basitiyle içime sindiremiyorum."

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla bin 128 akademisyenin imzaladığı bildiride, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları ve sokağa çıkma yasakları bahane edilerek "kasıtlı ve planlı kıyım yapıldığı" öne sürülmüştü.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler