Akabe: Başbakan Erdoğan'ın Ürdün Temasları

Akabe: Başbakan Erdoğan'ın Ürdün Temasları

Ürdün Kralı Abdullah'ın Resmi Davetlisi Olarak Ürdün'e Giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akabe Serbest Ticaret Bölgesi'ni Gezdi.

Akabe: Başbakan Erdoğan'ın Ürdün Temasları

Ürdün Kralı Abdullah'ın resmi davetlisi olarak Ürdün'e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akabe Serbest Ticaret Bölgesi'ni gezdi.

Genç Arap Liderler Forumu Genel Kurulu açılış konuşmasını yaptıktan sonra Ürdün Kralı Abdullah ile biraraya gelen Başbakan Erdoğan, daha sonra Akabe Serbest Ticaret Bölgesi'ne geçti. Burada incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, bölgedeki Türk firmaları ve serbest bölge hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bölgeye Türk girişimcilerinin de ilgi göstermesi gerektiğini belirten Erdoğan, Türk yetkililerden konuyla ilgili brifing aldı. Başbakan Erdoğan, Akabe Valiliği'ni ziyaretinin ardından eşi Emine Erdoğan'la tekne gezintisine çıktı. Temasların ardından Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinde uçağıyla Akabe'den Türkiye'ye döndü.

Bilindiği gibi Ürdün, ABD ile serbest ticaret anlaşması imzalayan 4 ülkeden biri. Bu nedenle Ürdün'den ABD'ye ihraç edilen ürünlerin yüzde 96'sı, ABD'ye gümrüksüz girebiliyor. Akabe Özel Ekonomi Bölgesi'nde Türk firmaları için önemli yatırım imkanı bulunduğu kaydediliyor. Nitelikli sanayi bölgesi statüsündeki bölge, ABD'ye gümrüksüz ihracat imkanları sunuyor.