Aka Toplantısı Polatlı'da Düzenlendi

Aka Toplantısı Polatlı'da Düzenlendi

23.02.2011 16:14 | Son Güncelleme: 23.02.2011 16:14
Aka Toplantısı Polatlı'da Düzenlendi

Haymana Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Haymana Çalıştayı gerçekleştirildi.

Polatlı Konak Güldeste Salonunda düzenlenen çalıştaya Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Haymana Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Gazi Üniversitesi Polatlı Yerleşkesi Sorumlusu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Baki Erdoğan, Hacettepe Üniversitesi Polatlı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kart, Polatlı ve Haymana'daki kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve daire amirleri katıldı.

Kaymakam Bilgin, kalkınma ajanslarının gelişmiş ülkelerde bulundukları yerin potansiyelini ortaya çıkartıp kalkınmasını sağlamak gayesiyle faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Çalıştay sonrasında gerçekleştirilecek çalışmalarla ilçelerde yapılacak yatırımlarla ilgili verilere sahip olacaklarını dile getiren Bilgin, "Yatırım için avantajlarımız, eksiklerimiz nelerdir verilerini elde edeceğiz. Sektör bazında önceliklerimiz nelerdir diye bakılacak. Polatlı olarak birçok sektörde ön plana çıkmayı hedefleyen ilçelerden biriyiz. YHT garının da açılmasıyla birlikte ulaştırma sektörü bakımından en avantajlı yerlerden biri Polatlı oldu. Üniversite eğitim konusunda da şanslıyız. Sağlık, tarım bakımından da Türkiye'de en önemli konumda bulunan ilçelerden biriyiz" dedi.

Haymana Kaymakamı Hüseyin Karameşe ise çalıştıkları her yerde en büyük sorunun proje kültürünün olmadığını gördüklerini, bu nedenle sürekli beraber çalışarak kendilerine yardımcı olunmasını istediklerini söyledi.

Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik de ilçenin fırsatlarını ve zayıf yönlerinin analiz edilmesi gerektiğini anlattı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı da AKA'nın 2009 yılında kurulduğunu, 2010 yılının Temmuz ayında fiilen göreve başlamasından itibaren Ankara Bölge Planı hazırlıklarını yürüttüklerini kaydetti.

Balcı, "Bu süreç içinde kalkınma ajanslarının kuruluş felsefesine uygun olarak yerelden planlama anlayışını geçireceğiz. Bundan sonra da sık sık birlikte olmayı ümit ediyoruz. Beypazarı ve Şereflikoçhisar'da da bu çalıştayları yaptık. Hiç kimse biri gelecek bizi kalkındıracak diye düşünmesin. Kendi potansiyelimizi görüp ortaya koyup dışarıdan destekleri sağlayıp, kendi dinamikleri üzerinde gelişen bir kalkınma anlayışını bizim her yerde hayata geçirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde merkezden planlamaya dayalı, her şeyi devletin yaptığı ve bunu beklediğimiz kalkınma anlayışı artık geride kaldı. Türkiye'de 26 tane kalkınma ajansı bulunmakta. Bunların başarısı Türkiye'nin de başarısı olacak. Dünyadaki rekabette artık ülkeler değil firmalar birbirleriyle rekabet ediyor" şeklinde konuştu.

- ANKARA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title