Ak Partili Vekiller: Darbeciliği Canlı Tutma Girişimlerine Müsaade Edilemez
Haberler » Politika » Ak Partili Vekiller: Darbeciliği Canlı Tutma Girişimlerine Müsaade Edilemez - Haberler

Ak Partili Vekiller: Darbeciliği Canlı Tutma Girişimlerine Müsaade Edilemez

AK Parti milletvekilleri Hurşit Yıldırım, Ahmet Sami Ceylan ve Serap Yaşar, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek Gezi Parkı olaylarını değerlendirdi.

Ak Partili Vekiller: Darbeciliği Canlı Tutma Girişimlerine Müsaade Edilemez

milletvekilleri , Ahmet Sami Ceylan ve , Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek Gezi Parkı olaylarını değerlendirdi.


AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, "Gezi kalkışması, ekonomik göstergelerin en iyi olduğu bir dönemde, ilerleyişimizi durdurmak isteyenlerin bir senaryosudur." dedi. Gezi Parkı olaylarını bir "kalkışma" olarak nitelendiren Yıldırım şöyle konuştu: "Şehirlerimiz talan edilmiş, yakılmış yıkılmış, emniyet güçlerimize ve kamu binalarımıza saldırılar olmuştur. Şu an Paris yanarken sessiz kalan CNN, BBC gibi Batı medyasının Türkiye'deki algı operasyonlarını da unutmuş değiliz. Küresel güçleri arkalarına alanlar başaramamış ve başaramayacaklardır. Gezi Parkı'nda Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün posterlerini kaldırıp bölücübaşının posterlerini koyanları, Al Yıldızlı bayrağımızı ayaklar altına alanları unutmuyoruz."


Gezi'nin yıl dönümü girişimlerinin, potansiyel darbeciliği canlı tutma girişimleri olduğunu ve buna müsaade edilmeyeceğini ifade eden Hurşit Yıldırım, "Gezi vandallığında amaç çevrecilik değildi. Bu hükümeti, liderini yıkma girişimleriydi. Güzel vatanımızı yangın yerine çevirmeye çalıştılar. Ama liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, milletimizle birlikte bu darbe girişimine izin vermedi." diye konuştu.


AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da Gezi olaylarında üçüncü havaalanı yapımının durdurulması, üçüncü köprü yapımının durdurulması ve Kanal İstanbul Projesi'nin durdurulmasının istendiğini belirtti. Türkiye'deki güven ve istikrarın azaltılmak istendiğini ifade eden Ceylan, "Bugün de bu senaryoyu canlandırmak isteyenler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaklardır." şeklinde konuştu.


"MECLİS İÇTÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRİLMELİ"


AK Parti milletvekilleri, gazetecilerin Meclis İçtüzüğünün değiştirilmesi, CHP grubunda yaşanan küfür olayı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "CHP'ye seyircisiz oturum cezası verilmeli" açıklamasıyla ilgili sorularını da cevapladı.


Meclis İçtüzüğünün değiştirilmesi gerektiğini belirten Hurşit Yıldırım şunları ifade etti: "Üç parti muhalefette, onlar herhangi bir önergede 30 dakika konuşuyor, biz 10 dakika konuşuyoruz. Meclis İçtüzüğünden faydalanarak bu Meclis'te maalesef terör propagandası yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti her türlü kanunu çıkartıyor, güncelliyor ama kendi çalışmasıyla ilgili içtüzüğü bir türlü değiştiremiyor. Bizim acil iki konumuz var. Birincisi Anayasa, ikincisi İçtüzük. Cumhuriyet Halk Partisi'nin grup toplantısında genel başkanının Cumhurbaşkanımıza hakaretleri, kendisi olmasa dahi katılanların Cumhurbaşkanımıza, partimize hakaretleri maruz gösterilemez. Meclis İçtüzüğünde Meclis çalışmalarının bir bütün olarak düzenlenmesi gerekir. Meclis İçtüzüğümüzden dolayı zaman kaybediyoruz. Avrupa Parlamentolarında bir kanunun çıkma süresi beş-altı dakika iken bizde beş-altı saat. Kesinlikle İçtüzüğü değiştirmekle ilgili çalışma yapacağız. Eğer burada hakaret ediliyorsa, küfür ediliyorsa, halkın seçtiği cumhurbaşkanına hakaret ediliyorsa kesinlikle seyircisiz yapılması gerekir."


AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar da içiüzüğün yasama faaliyetlerini güçleştirdiğini belirterek, milletvekillerinin bu durumdan rahatsız olduğunu ifade etti. Milletin yasaların Meclis'ten geçmesi beklentisi içinde olduğunu ifade eden Yaşar, CHP grubunda yaşanan küfür olayıyla ilgili, "Hakaret hiçbir zaman eleştiri yöntemi olarak kullanılamaz. Hakareti yöntem olarak seçen insanlara da bir müeyyide uygulanması lazım." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler