Ak Partili Vekilden Adalet Komisyonu Üyelerine 'Sigarayı Bırakma' Sözü

Ak Partili Vekilden Adalet Komisyonu Üyelerine 'Sigarayı Bırakma' Sözü

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak, Babasının Rahatsızlığı Üzerine Sigarayı Bırakma Kararı Aldığını Belirterek, "Adalet Komisyonu'ndaki Arkadaşlara Bunu Bir Tahhüt Olarak Söyledim. Kanun Onaylandığı Gün Sigarayı Bırakacağım" Dedi.

Ak Partili Vekilden Adalet Komisyonu Üyelerine 'Sigarayı Bırakma' Sözü

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak, babasının rahatsızlığı üzerine sigarayı bırakma kararı aldığını belirterek, "Adalet Komisyonu'ndaki arkadaşlara bunu bir tahhüt olarak söyledim. Kanun onaylandığı gün sigarayı bırakacağım" dedi.

TBMM Adalet Komisyonu, sigara yasağının kapsamını genişleten kanun teklifini kabul ederken, Komisyon'da söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Tunçak, babasının dün kalp damar rahatsızlığı geçirdiğini belirterek bunun üzerine sigarayı bırakma kararı aldığını söylemiş ve komisyon üyeleri tarafından alkışlarla desteklenmişti. Tunçak, sigarayı içmeyenler için sigara aleyhine konuşmanın çok kolay olduğunu belirterek, "Milyonlarca sigara içen insan var. Onların da yaşam tarzıyla ilgili konuları onlar adına komisyonda dile getirmek gerekir diye düşünüyordum fakat çok yakınlarımızın bu konuda uğradığı rahatsızlıklardan dolayı bu konuşmamdan vazgeçtim. Oradaki arkadaşlara da bir taahhüt olarak söyledim. Teklife olumlu oy kullandım. Daha da sert tedbirler alınacaksa onların hepsine varım. Allah kısmet ederse Meclis'de bu kanun onaylanırsa, o gün itibariyle sigarayı bırakmayı taahhüt ettim" dedi. Başbakan Erdoğan'ın da sigaraya karşı net bir duruşu bulunduğuna işaret eden Tunçak, artık Türkiye'nin gelişmiş ülkelerdeki standartlara bu manada sahip olması gerektiğini belirtti. Tunçak, "Avrupa'da 'Türk gibi sigara içmek' diye bir deyim vardır. Bu çok aşağılayıcı bir deyim. O şekliyle kullanıyorlar. Ülke olarak bu illetten kurtulabilmek için önemli adımlara ihtiyacımız var. Türkiye olarak hem bu kanunun arkasında duralım hem de şu anda hastanelerde yatan akciğer kanseri, gırtlak kanseri, kalp damar hastalıkları sahibi vatandaşlarımız adına bu sigara illetini reddedelim" şeklindekonuştu. Aldığı kararda babasının rahatsızlığının etkisi bulunduğunu anlatan Tunçak, babasının bugün anjiyo olduğunu söyledi. uldu. Sigarayı bırakma kararını alkışlanmak için söylemediğini kaydeden Tuncak, "Sigara içenler sigaradan nefret edilmesi gerektiğini söylemeli" dedi.

Adalet Komisyonu üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ise toplumda önder olan, örnek rol alan insanların sigaranın zararlarının anlatılması konusunda çok ciddi görevleri bulunduğunu vurguladı. Sadece öğretmenlerin değil doktorların da ağızlarında sigara ile vatandaşa sigaranın zararlarını anlatmaması gerektiğini, bunun inandırıcı olmayacağını ifade eden Öztürk, bu yasayı çıkaran milletvekillerinin, öncelikle bu yasanın getirdiği yükümlülüğü kendilerinin yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Öztürk şöyle konuştu: "Milletvekilleri umuma açık yerlerde sigara içmeme konusunda özen göstermelidirler. Bizim asli görevimiz yasa çıkarmaktır. Uyulmasın diye yasa çıkarılmaz. Yasayı yapan, asli görevi yasa çıkarmak olan milletvekillerimizin kendi çıkardığı yasaya uymaları gerekir. Kulislerle sigara içilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Arkadaşlarımızın bu konuda topluma örnek olacaklarına inanıyorum. Sigaranın sağlıklı nesiller yetiştirilmesi açısından bırakılması gerekir. Milletvekillerimizin de bu konuda örnek olmaları gerekir. Ben örnek olacaklarına inanıyorum. Sigara bırakılabilir, bırakılmasaydı ben bırakmazdım. Ben 1999'da bir daha başlamamak üzere sigarayı bıraktım" diye konuştu.

(ZÇ-MAY-ÖK-Y)

08.11.2007 17:56 TSİ