Ak Partili Özkan: Karaman'da İlk Celsede Karar, Yargıya Güveni Tazeledi

Ak Partili Özkan: Karaman'da İlk Celsede Karar, Yargıya Güveni Tazeledi

Ak Partili Özkan: Karaman'da İlk Celsede Karar, Yargıya Güveni Tazeledi
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Politika

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nin, çocuk istismarı ile ilgili uluslararası sözleşmeye bağlı kalınarak bütün delilleri toplamak suretiyle ilk duruşmada karar vermesinin yargıya olan güveni tazelediğini söyledi.

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nin, çocuk istismarı ile ilgili uluslararası sözleşmeye bağlı kalınarak bütün delilleri toplamak suretiyle ilk duruşmada karar vermesinin yargıya olan güveni tazelediğini söyledi. “Diğer yandan yargılama sırasında alınan gizlilik kararı ve mağdur çocukların kimseyle görüştürülmeksizin ayrı ayrı dinlenmiş olması, çocukların yüce menfaatini de korumuştur.” diyen Özkan, “Buna karşılık bu menfur olay üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışanlar, illegal örgütler, marjinal gruplar umduklarını bulamamışlardır.” açıklamasında bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.

Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nin menfur olayla ilgili dün yargılamasını tamamladığını belirten Özkan, “Yaptığı ilk duruşmada sanık hakkında 508 yıl 3 ay hapis cezası verdi. AK Parti milletvekilleri olarak en baştan söylediğimiz gibi mağdur çocukların ve ailelerin yüksek menfaatlerinin korunmasının, sanığın sıfır toleransla en ağır şekilde cezalandırılmasının takipçisi olduğumuzu ifade ettik.” dedi.

Mağdur çocukların ve ailelerin yüksek menfaatinin her şeyin üstünde olduğunu kaydeden Özkan, “Bu bağlamda Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi’nin çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı korunması sözleşmesine uyulması talebinde bulunduk mahkemeden. Bu sözleşme davanın öncelikle ele alınmasını ve davanın çocukların yüksek menfaatlerine uygun ve haklarına saygı içerisinde yürütülmesine, çocukların yaşadığı travmayı ağırlaştırmamasını taraf devletler emretmektedir. Bu bağlamda Karaman’da yapılan yargılamanın AK Parti milletvekilleri olarak uluslararası sözleşmelere, anayasaya, ceza muhakemeleri kanununa uygun olarak yapılması çocukların yüksek menfaatlerini korumasını sanığın sıfır toleransla cezalandırılması istemli müdahale talebimizi mahkemeye ilettik.” diye konuştu.

Öncelikli yargılama yapılmasına dair uluslararası sözleşmeye bağlı kalınarak bütün delilleri toplamak suretiyle ilk celsede karar verildiğini hatırlatan Özkan, “İlk celsede karar verilmiş olması yargıya olan güveni tazelemiştir. Diğer yandan yargılama sırasında alınan gizlilik kararı ve mağdur çocukların kimseyle görüştürülmeksizin ayrı ayrı dinlenmiş olması çocukların yüce menfaatini de korumuştur. Buna karşılım bu menfur olay üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışanlar, illegal örgütler, marjinal gruplar umduklarını bulamamışlardır. Bu vesile yeniden bütün o çocuklarımızın mağduriyetinin takipçisi olduğumuzu onların mağduriyetlerinin giderilmesi için elimizden gelen her tür gayreti ortaya koyacağımızı ifade eder asla bu meselenin siyasi bir sömürüye de meydan verilmeksizin takibini kamuoyuna duyururuz.” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, “MHP’nin vermiş olduğu Osmanlı Hanedanı üyelerine maaş bağlanması teklifini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Özkan, “Bu konuda partimizin mutlaka yetkili organlarında konuşulup düşünülür. Biz AK Parti olarak Hanedana her zaman onların Osmanlının mirasına sahip çıkmak bağlamında saygılı olduk. Partimizin yetkili organları değerlendirmelerde bulunacak.” cevabını verdi.

“Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in cenaze törenlerinde Frederic Chopin’in ‘Cenaze Marşı’na karşı Itri'nin Tekbir'inin çalınmasını teklif etmesi üzerine yaşanan tartışmaları nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna ise Özkan şu cevabı verdi: “Bu benim şahsi görüşüm ve partimizin de yaklaşımlarını milletvekillerimiz dile getiriyorlar. Biz milli ve manevi değerlerimizin savunulması sırasında hayatını kaybetmiş şehitlerimizin ahirete intikali ve ebediyete uğurlandığı sırada Chopin’le uğurlanmasını çok doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Bu ülkenin milli sanatçıları milli değerlerine saygıyı her zaman esas almıştır. Henüz vefatının üzerinden 12 yıl geçti, Cem Karaca ahiret yolculuğuna çıktığında tekbirlerle uğurlayın beni demişti. Cem Karaca yine kendi talebi ve vasiyeti doğrultusunda milletimizin teveccühü ve büyük bir kalabalıkla ahirete tekbirlerle uğurlanmıştı. Tekbir getirildiği zaman milletimin kendi değerlerinin ne olduğunu pekala biliyor. Chopin’i bilmeyebilir ancak Türkiye’de hepimiz 80 milyon tekbirin ne anlama geldiğini bilerek şehitlerimizi ebediyete uğurlanması çok daha doğru olur.”

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title