Ak Partili Başkan ve 7 Meclis Üyesine Soruşturma İzni - Haberler
Haberi Paylaş

Ak Partili Başkan ve 7 Meclis Üyesine Soruşturma İzni

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Ak Partili Başkan ve 7 Meclis Üyesine Soruşturma İzni

Danıştay, Erzurum'un İspir Belediye Başkanı Ak Partili Osman Çakır ile 7 meclis üyesi ve 4 belediye personeli hakkında, 'imar mevzuatına aykırı davranma' ve 'ihale yolsuzluğu' iddialarıyla soruşturma izni verdi.

Danıştay, Erzurum'un İspir Belediye Başkanı Ak Partili Osman Çakır ile 7 meclis üyesi ve 4 belediye personeli hakkında, 'imar mevzuatına aykırı davranma' ve 'ihale yolsuzluğu' iddialarıyla soruşturma izni verdi. Belediye Başkanı Osman Çakır "Yemedim, içmedim, devletin malını harcamadım. Ağır cezalık bir durum yok. Belki de takipsizlik kararı verilecek" dedi.

İspir Belediye Başkanlığı'na 2004 yılında bağımsız olarak seçildikten sonra AK Parti'ye geçen Osman Çakır, 2009 yerel seçimlerinde de aynı partiden belediye başkanı seçildi. Başkan Çakır ve 7 meclis üyesi hakkında AK Parti İspir ilçe yönetimi tarafından 22 Kasım 2010'da bir rapor hazırlandı. Kamuoyunda 'korsan' olduğu ileri sürülen raporun önce Ak Parti Erzurum İl Başkanlığı'na, ardından da elektronik postayla Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) gönderilmesiyle başlayan süreçte İçişleri Bakanlığı tarafından belediyele müfettiş gönderildi. Belediyede 10 gün boyunca inceleme yapan müfettişler, Başkan Çakır, meclis üyeleri ve belediye personeliyle görüşerek faaliyet, imar usulsüzlüğü, ihale yolsuzluğu iddiaları inceledi.

BAKANLIK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Ankara'ya dönen müfettişlerin hazırladığı rapor doğrultusunda İçişleri Bakanlığı Başkan Osman Çakır, meclis üyeleri Mecit Nayir, Bayram Bektaş, Ali Kahveci, Yahya Karakaya, Fehmi Yazıcı, Baki Dursun, Necati Salduz ile belediye Hesap işleri müdür vekili Hamit Akbulut, Tahsildar Erol Amil, inşaat mühendisi Sinan Durmuş ve şoför Zarif Açıkel hakkında 2011 Mart ayında soruşturma izni verdi.

DANIŞTAY, İTİRAZLARINI REDDETTİ

Bakanlığın soruşturma izni kararına Başkan Çakır ve meclis üyeleri 11 Mart 2011 günü Danıştay Birinci Dairesi'ne itirazda bulundu. Başkan Çakır 7 meclis üyesi ile 4 personelin itirazlarını değerlendiren Danıştay Birinci Dairesi, 1 Kasım 2011 günü verdiği kararla itirazı reddetti. Danıştay kararında encümen üyeleri Şerafettin Atalay, Didem Kaya ile Fen İşleri Müdür vekili İmran Bektaş'ın soruşturulmasına gerek olmadığını bildirdi.

SORUŞTURULACAK KONULAR

Danıştay 1'inci Dairesi'nin oy birliği ile verdiği kararda, başkan Çakır ve meclis üyeleri haklarındaki şu iddialarla ilgili soruşturulacak:

1- Başkan Osman Çakır, meclis üyeleri Mecit Nayır, Bayram Bektaş, Ali Kahveci, Yahya Karakaya, Fehmi Yazıcı, Baki Dursun ve Necati Salduz hakkında İspir ilçesi Yukarı Mahalledeki iki kat olan yapı nizamının artırılması yolunda imar mevzuatına aykırı plan değişiklikleri yapmak.

2- Başkan Osman Çakır hakkında 2008- 2009 yıllarında 17, 2010 yılında 44 adet ruhsat veya ruhsata aykırı yapıya ilişkin yapı tatil tutanaklarının belediye encümeninde görüşülmesini sağlamayarak,söz konusu yapılarla ilgili 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca yasal işlem yapılmamasına neden olmak.

3- Başkan Çakır, Belediye Hesap İşleri Müdür Vekili Hamit Akbulut, Tahsildar Erol Amil, inşaat mühendisi Sinan Durmuş hakkında, açık ihale usuluyle bir bütün olarak ihalesi gereken İspir ilçesi Çiçekli ve Aşağı Özbağ mahalleleri için ihtiyaç duyulan kilit taşı alımlarının, ihale kanununa aykırı olarak parçalara bölünerek doğrudan temin yöntemiyle gerçekleştirmek.

4- İspir Belediyesi'ne ait makine parkı Karasuluk Deresi ve eski lise binası için gerçekleştirilen hazır beton alımlarında usulsüzlük yapmak.

5- Osman Çakır, meclis üyeleri Ali Kahveci ve şoför Zarif Açıkel hakkında Belediye Meclis üyesi Ali Kahveci'nin yaptırdığı inşaata belediye deposundan kum ve çimento vermek, belediyeye ait iş makinelerini bu inşaatta ücretsiz olarak kullandırtmak."

BAŞKAN: LÜZUMSUZ, UFAK TEFEK ŞEYLER

Danıştay 1'inci Dairesi'nin verdiği kararla ilgili soruları yanıtlayan İspir Belediye Başkanı Osman Çakır şunları söyledi:

"Şikayetin içeriği boş. Ruhsatı olmayan yerlere elektrik verilmiş, bazı mahallelerde imar olmayan yerlere inşaat yapılmış. Lüzumsuz ufak, tefek şeyler. Zimmetle, ihale yolsuzluğuyla ilgili değil. Yani konu Ağır Cezalık değil, belki de takipsizlik verilecek kapanıp gidecek. Yemedim, içmedim, devletin malını harcamadım. Onun için bir sıkıntı yok." - Erzurum

Ak Partili Başkan ve 7 Meclis Üyesine Soruşturma İzni

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title