AK Parti Urla İlçe Başkanı Özkan: "Urla'da Belediyenin Binaları Farelere Mekan Oldu"

AK Parti Urla İlçe Başkanı Özkan: "Urla'da Belediyenin Binaları Farelere Mekan Oldu"

AK Parti Urla İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Latif Özkan, Belediyeye Ait Bazı Binaların Kaderine Terkedildiğini ve Farelerin Yuvası Haline Geldiğini Söyledi.

AK Parti Urla İlçe Başkanı Özkan:

AK Parti Urla İlçe Başkanı ve Belediye Meclis üyesi Latif Özkan, belediyeye ait bazı binaların kaderine terkedildiğini ve farelerin yuvası haline geldiğini söyledi.

Merkezdeki eski SSK dispanseri binası, eski Tekel binası ve bir hayırsever tarafından yapılan huzurevinin yıllardır âtıl vaziyette beklediğini vurgulayan Özkan, "Urla Belediyesi bu kadar zengin mi ki binalarını hovardaca kullanıyor ?" dedi.

Urla'nın, nüfusuna göre İzmir'in en borçlu ilçelerinden biri olduğunu ifade eden AK Parti İlçe Başkanı Özkan, belediye yönetiminin bu binaları ne kiraya verdiğini ne de işlettiğini belirtti. Özkan, "Urla Belediyesi'nin geçen dönemde biriken 47 milyon YTL borcu, hükümet tarafından yeniden yapılandırıldı. Yarısı silindi, yarısı da 100 yıl vadeye yayıldı ancak belediye, hiç ders almamışçasına mülklerini hovardaca kullanmaktadır. Hattâ şehir merkezindeki birçok binası boş durmaktadır" şeklinde konuştu.

Belediyenin kaderine terkettiği binalardan en önemlisinin, ilçe merkezindeki eski SSK dispanseri olduğunu vurgulayan Özkan, hastanelerin birleştirilmesinden sonra boşaltılan binanın yaklaşık üç yıl önce belediyeye geri verildiğini, o tarihten beri de boş durduğunu söyledi.

Âtıl vaziyetteki diğer bir yerin de eski Tekel deposu olarak kullanılan, bahçesinde tarihî eser bulunan bina olduğunu kaydeden Latif Özkan, "Şahane bir bina, maalesef mezbelelik haline gelmiştir. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilmiş, gerekli yatırım yapılmadığı için Urla Belediyesi'ne geri döndü. Ardından da iyi bir plan yapılmadan, araştırılmadan Ankara Üniversitesi'ne sualtı müzesi yapılması için tahsis edildi. Biz Urla AK Parti Belediye Meclis üyeleri olarak, o tarihte tahsis yapılırken binanın ne zaman restore edileceği ve Ankara Üniversitesi'ne ne kadar süreyle verileceği konusunda şerh konulmasını talep ettik ancak kabul görmedi. Bina, tahsisli olarak Ankara Üniversitesi'ne verilmiş olmasına rağmen üç yıldır hiçbir işlem yapılmadan bekletilmiştir" dedi.

İki yıl önce hayırsever işadamı İsmet Vural'ın bir huzurevi yaptırarak Urla Belediyesi'ne hibe ettiği binanın o tarihten beri boş bir vaziyette bekletildiğini de anlatan Özkan, belediye yönetiminin burayı işletmediği gibi Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne de devretmeyerek âtıl bir vaziyette tuttuğunu söyledi.

AK Parti Urla İlçe Başkanı ve Belediye Meclis üyesi Latif Özkan, AK Parti Urla Belediye Meclis üyeleri olarak, belediye mülklerinin araştırılması ve en ekonomik şekilde kullanılmasının sağlanması için bir komisyon kurulmasını teklif ettiklerini, ancak kabul görmediğini ifade etti. Özkan, sözünü ettiklerinin dışında onlarca binanın da âtıl durumda olduğunu belirterek, bunların ilçe ekonomisine katkı sağlayacak şekilde kullanılmasını istedi. (CİHAN)