AK Parti TBMM Grup Toplantısı
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

11.06.2013 16:00 | Son Güncelleme: 11.06.2013 16:00
AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan.(5) "Ayakkabılarla caminin içine gireceksiniz, orada içeceksin ve bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız, ne adına, çevre adına."

-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan: (5)

-"Ayakkabılarla caminin içine gireceksiniz, orada içeceksin ve bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız, ne adına, çevre adına. Caminin müezzinini tehdit edeceksiniz, ondan sonra farklı şekilde konuşturacaksınız;

'Böyle bir şey olmadı' Ne olmadı? Bütün görüntüler elimizde"

-"Kimse kimsenin yaşam tarzına karışmıyor ve karışmayacak. Hiç kimse bir diğerine dayatma yapmıyor ve yapmayacak. Ortak noktalarda buluşacağız. Birbirimizin özgürlük alanlarına müdahale etmeden, birbirimize saygı duyarak yaşayacağız"

-"Sözüm ona sanatçıların, gazeteci, yazarların adeta bir düğmeye basılmış gibi adeta bir noktadan emir almış gibi hep birlikte nasıl aynı ağızla konuştuklarını, nasıl süreci tahrik ettiklerini yaşadık ve tecrübe ettik"

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Biz hiçbir zaman intikam peşinde olmadık. Hiçbir zaman bize yapılanı başkasına reva görmedik" ifadesini kullandı.

10,5 yıl boyunca tek yapılanın; imtiyazları almak, mağduriyetleri gidermek, yani hak ve özgürlükleri evrensel manada tesis etmek olduğunu belirten Erdoğan, "Eğer inanç özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırdıysak, din eğitiminin önünü açtıysak, bunu normalleşme adına yaptık.  Eğer milli birlik ve kardeşlik sürecini başlattıysak, bunu normalleşme adına yaptık. Eğer alkol kullanımına düzenleme getirdiysek, bunu birilerini mağdur durumuna düşürmek için değil mağduriyetleri gidermek adına yaptık" diye konuştu.

Hak ve özgürlükler alanındaki normalleşmeyi bir dayatma gibi gösterenlerin, kendi yaşam tarzlarını başkalarına dayatma çabası içinde olduklarını ifade eden Erdoğan, " Biz imtiyazlı sınıflar oluşturmaya çalışmıyoruz. Biz, imtiyazları kaldırmaya, herkesi hür ve eşit vatandaşlar haline getirmeye çalışıyoruz. İmtiyaz olmayacak,  mağduriyet olmayacak, 76 milyon bir,  beraber,  kardeş olarak geleceğe ilerleyecek" dedi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kimse kimsenin yaşam tarzına karışmıyor ve karışmayacak. Hiç kimse bir diğerine dayatma yapmıyor ve yapmayacak. Ortak noktalarda buluşacağız. Birbirimizin özgürlük alanlarına müdahale etmeden, birbirimize saygı duyarak yaşayacağız. Kutuplaşmadan, kutuplaştırmadan, hassasiyetleri kaşımadan Türkiye'yi birlikte büyüteceğiz.  Bu ülkede isminin başında sanatçı, profesör,  gazeteci-yazar sıfatı olanlar, kimi siyasetçiler,  on yılların refleksiyle bu milleti aşağılamaktan, horlamaktan, topluma ayrımcılık tohumları ekmekten lütfen derhal vazgeçsinler. Gençlerin arkasına saklanarak imtiyazları için mücadele verenler, bu çirkin oyunlarına derhal son vermelidir. Gençlerimiz de milleti horlayan, aşağılayan, özellikle de toplumu kutuplaştıran bu çevrelere karşı çok ama çok dikkatli olmalılar. Bakın Gezi Parkı'nda aldığım haberler ne biliyor musunuz? Gezi Parkı pis kokudan geçilmiyor. Herhalde ne demek istediğimi anlamışınızdır. Bunlar çevrecilik adına yapılıyor. Bezm-i Alem Valide Sultan camisinin içine ayakkabılarla gireceksiniz, orada içeceksin ve bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız, ne adına, çevre adına. Caminin müezzinini tehdit edeceksiniz, ondan sonra farklı şekilde konuşturacaksınız; 'Böyle bir şey olmadı' Ne olmadı? Bütün görüntüler elimizde. Cuma günü arkadaşlarımıza zaten bu görüntüleri vereceğiz."

Bir izleyicinin, "Görmezler Başbakanım, görmezler " diye bağırmasına Başbakan Erdoğan "Görürler, görürler. Bunların hepsini milletim görecek ve milletimizin hepsine bunları sunacağız" karşılığını verdi.

 

-"Nefret suçu işlediler"-

 

Bu olayların zamanlamasının son derece dikkati çekici olduğunu vurgulayan Erdoğan, Taksim'de başlayan bu gösterilerin, büyütülerek, yaygınlaştırılarak, abartılarak Türkiye açısından çok tehlikeli bir seviyeye çekilmek istendiğini dile getirdi.

Sosyal medyada bu olayların nasıl yönlendirildiğine, nasıl tahrik edildiğine şahit olunduğunu ifade eden Erdoğan, "Bazı medya kuruluşlarının bu olayları büyütmek, yaygınlaştırmak adına nasıl sorumsuzca yayınlar yaptığını hep birlikte gördük. Sözüm ona sanatçıların, gazeteci yazarların, adeta bir düğmeye basılmış gibi adeta bir noktadan emir almış gibi hep birlikte nasıl aynı ağızla konuştuklarını, nasıl süreci tahrik ettiklerini yaşadık ve tecrübe ettik" ifadelerini kullandı.  

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kin ve öfkeyle hareket eden bu insanlar sorumsuz şekilde nefret suçu işlediler. Toplumun büyük bir kesimini terörize ettiler. İşin daha da ilginç tarafı, bir takım sermaye çevrelerinin bu sürece aleni dahil olarak, hukuksuz gösterilere nasıl kol kanat gerdiklerini, nasıl desteklediklerini ve nasıl tahrik ettiklerini gördük ve yaşadık. Bugün Taksim'de 'ifade özgürlüğü tehdit altında' diye bağıran bir çok marjinal grup, akil insanlar heyetinin toplantılarını basmaktan, şehirlerde terör estirmekten geri durmadılar. Niye akil insanlarla görüşmediniz, niye onları tehdit ettiniz? Niye 'Burada konuşamazsınız' dediniz. İşte akil insanlar karşınıza geldi, çözüm süreciyle ilgili adımlar atılıyordu. Niye engellemeye çalıştınız? Hep aynı ekipler, hepsinin tespiti var. Bugüne kadar hiçbir demokratikleşme adımına destek vermeyen bu statüko bloğu, bugün de demokratikleşmeye karşı en büyük direnci ortaya koyma gayreti içinde."

Bir izleyicinin, "Polisin anasına küfrettiler" diye bağırması üzerine Başbakan Erdoğan, polisine küfreden anamuhalefet partisinin bir milletvekili olduğunu, bunların kayıtlarda bulunduğunu söyledi. Erdoğan, polis teşkilatının bunlarla ilgili dava açtığını bildirdi.

-

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title