AK Parti'nin Van Mitingi

AK Parti'nin Van Mitingi
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (2) "Bediüzzaman Said i Nursi Şanlıurfa'da vefat etti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bediüzzaman      Said-i Nursi'nin Şanlıurfa'da vefat ettiğini anımsatarak, "Ancak ölüsüne dahi eziyet ettiler, aldılar nakli kubur yaparak Isparta'ya götürdüler fakat Isparta'da nereye defnettikleri belli değil. Bütün bunları kim yaptı? CHP. Bu Pensilvanya'daki zat utanmadan, sıkılmadan, hayasızca CHP'ye oy istiyor" dedi.

Erdoğan, partisinin Van mitinginde yaptığı konuşmada, 16 yaşındaki yavruların dağa kaçırıldığını, oralarda eğitildiğini belirterek, "Hani sandıklardı, sandıkta niçin meselenizi halletmiyorsunuz? Partinin adının barış ve demokrasi olması hiçbir zaman ne barışı, ne demokrasiyi getirmez, çünkü silahların gölgesinde aldığınız oylarla barış gelmez, demokrasi gelmez, demokrasi böyle gelir. Demokrasi böyledir" diye konuştu.

Çıkardıkları yasayla terörden zarar görenlerin yaralarını sardıklarını, silahları susturduklarını, siyaseti devreye aldıklarını, sıkılı yumrukları açtıklarını, çözümü, barışı devreye soktuklarını kaydeden Erdoğan, "Bunlar sizin en tabii hakkınızdı, sizin hakkınız olduğu için demokratik hak olduğu için bunları yaptık" dedi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kardeşlerim, ben Türkü Türk olduğu için sevmiyorum, ben Kürdü Kürt olduğu için sevmiyorum, Arap'ı Arap olduğu için Zaza'yı Zaza olduğu için sevmiyorum. Beni yaradan Allah onları da yarattığı için seviyorum. Kardeşlerim, biz bunları tehditle yapmadık, tehditlere rağmen yaptık, biz bunları silahların gölgesinde yapmadık, silahlara rağmen yaptık. Şimdi BDP çıkmış diyor ki 'AK Parti yapmadı, biz aldık' diyor. Ah kardeşlerim ah, o zaman soruyorum? Neden 90'larda almadınız o zaman, 90'larda da vardınız neden almadınız? 90'larda adeta kan gövdeyi götürürken neden tek bir reform yaptıramadınız. Kardeşlerim biz Türkiye'nin partisiyiz, biz 81 vilayetin partisiyiz, biz ayrımcılığın değil birliğin, kardeşliğin partisiyiz. Biz ne Kürtçüyüz ne Türkçüyüz, biz kafatasçı değiliz, biz milletin partisiyiz. BDP'ye bakıyorsun siyasi Kürtçülük yapıyor, MHP'ye bakıyorsun siyasi Türkçülük yapıyor. Biz 77 milyonun partisiyiz. CHP'yi söylememe gerek yok o da diyor ki, (Ben kumsalların partisiyim.)"

Konuşmasında Van depremine değinen Başbakan Erdoğan, "Van'da yaşanan depremde Van'ın belediye başkanı kimdi? BDP değil mi? Peki belediye başkanı, adamlar kaçtı gitti; burada kimse kaldı mı? Şu Van'ı yeniden biz inşa etmedik mi? Şu Van'da, Erciş dahil yaptığımız yatırım ne biliyor musunuz? 15 katrilyon. Niye? Çünkü, bizim Van'ı süratle ayağa kaldırmamız gerekiyordu ve bunun adımlarını attık. Van, İpekyoluyla, Edremit'i ile Erciş'i ile adeta yeni bir şehir haline geldi. Biz sorumluyuz, biz mesulüz ama BDP de böyle bir şey yok. Allah aşkına, bu çıkıyor diyor ki 'biz Kürtlerin temsilcisiyiz.' 'Ben Kürtlerin temsilcisiyim' demekle oy verilir mi? Kardeşlerim, hizmete, esere oy verilir. Eşşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Bunlar da böyle bir şey yok, sadece ideolojik siyaset. Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik, farkımız bu" diye konuştu.

 

-"Vampirler rahatsız oldu"

 

Başbakan Erdoğan, 4 ay önce 16 Kasım'da Diyarbakır'da muhteşem bir buluşma gerçekleştirdiklerini belirterek, "Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani Diyarbakır'a geldi. 38 yıldır vatanından, toprağından ayrı kalan değerli sanatçımız Şivan Perver Diyarbakır'a geldi, değerli sanatçımız İbrahim Tatlıses Diyarbakır'a geldi. Orada sadece Diyarbakır'ın değil, 77 milyonun gözyaşları altında muhteşem bir atmosferi yaşadık, hep birlikte Türkiye'ye 'megri' dedik megri. Ağlamadım. İşte bu kardeşlik atmosferi birilerini çok ciddi rahatsız etti. Yıllardır gençlerin kanından beslenen vampirler bundan rahatsız oldu. 'Ak Parti nasıl megri der.' Biz hayatımızı bunun üzerine kurduk. Yıllardır huzursuzluktan, istikrarsızlıktan, ölümlerden beslenenler bundan rahatsız oldu. Diyarbakır buluşması farklıydı ama bu olumsuz davrananlar, hedefleri farklı olarak geldi" dedi.

"Pensilvanya diye bir olay yaşıyoruz" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"On yıllardır Bediüzzaman Said-i Nursi'nin hatırasını ve eserlerini istismar etti. Van, Bediüzzamanı çok iyi tanır. Bitlis'in Hizan İlçesi'nde doğdu, Van medreselerinde okudu, Van kalesinde, Horhorda, Başet Dağı'nda, Zevede, Norşin Caimi'nde hem okudu, hem de okuttu. Van ve çevresine düşman saldırıları başlayınca kalemi bıraktı, eline silahını aldı, topraklarını kahramanca savundu. Bitlis deresinde Ruslar'a esir düştü. Sibarya'ya gönderildi, oradan kaçtı, önce İstanbul'a, ardından Ankara'ya ardından da en sevdiği şehre Van'a geldi. 1925'ten itibaren sürgünlerle tanıştı. Tek parti CHP döneminde bir çok şehre sürgün gönderildi, zindanlara atıldı, zehirlendi, çok çileler çekti. En büyük hayallerinden biri de İşaratül İcaz'dı. Onu da basmak bize nasip oldu. En son Şanlıurfa'da vefat etti, ancak ölüsünü bile rahat bırakmadılar. Ölüsüne dahi eziyet ettiler, aldılar nakli kubur yaparak Isparta'ya götürdüler fakat Isparta'da nereye defnettikleri belli değil. Bütün bunları kim yaptı? CHP. Bu Pensilvanya'daki zat utanmadan, sıkılmadan, hayasızca CHP'ye oy istiyor. 

Gençliğinde imkan varken gidip Said-i Nursi'yi ziyaret etmemiştir. Neden biliyor musunuz? Kürt olduğu için yanına gitmekten kaçınmıştır. O gün nasıl ırkçıysa bugün de aynı şekilde ırkçı, o gün nasıl insanlara aynı nazarla bakmıyorsa bugün de aynı nazarla bakmıyor, o gün nasıl tahkir ettiyse bugün de senaryosunu yazdığı dizilerle Kürt kardeşlerimi tahkir ediyor. İşte bu zat, Pensilvanya'da kurduğu sarayı ile buradaki maşaları aracılığıyla çözüm sürecine saldırıyor. Kardeşliğe, barışa saldırıyor. Oslo sürecinde saldırdı, başarısız oldu. MİT Müsteşarımızı tutuklatmak istedi, başarısız oldu; en son 17 Aralık başarısız oldu, 25 Aralık, orada da başarısız oldu. Bu ahlaksız siyasete 30 Mart'ta siz cevap vereceksiniz siz. Bu ilkesiz, edepsiz siyasete gerekeni siz söyleyeceksiniz. Bunların ablaları varmış. Size geldiler mi? Ne yaptınız? Gönderdiniz. Bizim ablalar da burada. Ben de ablalara diyorum ki; ablalar 3 gün kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Durmayacağız. Siz korkuyu korkutan ablalar olacaksınız ve kale içeriden fethedilir, siz bu bu seçimin fatihleri olacaksınız. Bunların abileri varmış. bu abiler size geldi mi, ne yaptınız? Gereğini yaptınız mı? 3 gün kapı kapı dolaşacak mıyız? Kapı kapı dolaşmak suretiyle siz de korkuyu korkutacaksınız. Tamam, durmak yok, eyvallah."

Vanlılar'dan sandıklara ve oy pusulalarına sahip çıkmalarını isteyen Başbakan Erdoğan, "Üzerinde çizik vesaire olan oy pusulalarını asla kullanmayın. Evet mührünü AK Parti'nin ambleminin altına vuracağız" diye konuştu.

Vatandaşların sloganları üzerine Erdoğan, "Millet eğilmez Türkiye yenilmez" dedi. 

Başbakan Erdoğan, bugünün hayatında özel bir gün olduğunu, bundan 20 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu söyledi.

"Alllah'a hamdolsun, İstanbul'un bana yüklediği emaneti hakkıyla yerine getirdim" diyen Erdoğan, Siirt'te okuduğu bir şiir nedeniyle mahkum olduğunu, belediye başkanlığı görevinden alındığını ve hapis yattığını kaydetti. Erdoğan, 'Ama ardından milletim bana Başbakanlık görevini emanet etti.' Muhtar bile olamaz' dediler. 12 yıldır bu kutsal emaneti taşıyorum" diye konuştu.

- Van

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title