AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı

AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Terörle Mücadele Konusundaki Haklılığının Kuzey Irak Tarafından da Anlaşıldığını Belirterek, "Onlara 'Terörün Yanında Yer Almanız Sizin Menfaatinize Olmaz, Bunu Anlayın' Dedik. Onlar da Şu Anda Bunu Anlamış Durumdalar. Kuzey Irak, PKK ile Mücadelede Şu Anda Türkiye'nin Yanındadır. Türkiye ile İşbirliğindedir" Dedi.

AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki haklılığının Kuzey Irak tarafından da anlaşıldığını belirterek, "Onlara 'Terörün yanında yer almanız sizin menfaatinize olmaz, bunu anlayın' dedik. Onlar da şu anda bunu anlamış durumdalar. Kuzey Irak, PKK ile mücadelede şu anda Türkiye'nin yanındadır. Türkiye ile işbirliğindedir" dedi.

Dışişleri Bakanı Babacan, partisinin Kızılcahamam kampında milletvekillerine 'dış politika' brifingi verdi. ABD ile kurulan üçlü mekanizmada önemli mesafeler katedildiğini dile getiren Babacan, istihbarat paylaşımının başarıyla devam ettiğini söyledi. Milletvekillerinin 'Tezkere ne zaman kullanılacak? Sınır ötesi operasyon ne zaman yapılacak?' sorusu üzerine Babacan, bu konuda hükümetin güvenlik birimleriyle koordineli biçimde çalıştığını kaydetti. Tezkerenin zamanı ve kapsamının henüz belli olmadığına

işaret eden Erdoğan, "Belli de olsa şu anda bunu açıklamam doğru değil. Ancak ihtiyaç duyulunca yapılacak. Güvenlik birimlerimiz çalışıyor. Bu konuda güvenlik birimlerimiz ihtiyaç duyulan anda operasyonu gerçekleştirecek. Biz de hükümet olarak bir yandan başarılı diplomatik bir çalışma yürütüyoruz" diye konuştu. Babacan, Kuzey Irak yönetiminin 'Sivilleri hedef almazsanız, nokta operasyonlar yapabilirsiniz' yönündeki söylem değişikliğine de atıfta bulunarak, "Son dönemde bizim haklılığımızı Kuzey Irak da

anladı. Onlara 'Terörün yanında yer almanız sizin menfaatinize olmaz, bunu anlayın' dedik. Onlar da şu anda bunu anlamış durumdalar. Kuzey Irak; PKK ile mücadelede şu anda Türkiye'nin yanındadır, Türkiye ile işbirliğindedir" değerlendirmesini yaptı.

(DA-OK-Y)