AK Parti'nin Aday Adaylığı Müracaat Süresi 30 Kasım'da Bitiyor
Haberler » Politika » Haber

AK Parti'nin Aday Adaylığı Müracaat Süresi 30 Kasım'da Bitiyor

AK Parti Menemen İlçe Başkanı Arif Kuran, Mart 2009'daki Yerel Seçimde Belediye Başkanlığı, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeliğine Aday Adaylığını Koymak İsteyenlerin, 30 Kasım 2008 Tarihine Kadar Başvurması Gerektiğini Bildirdi.

AK Parti'nin Aday Adaylığı Müracaat Süresi 30 Kasım'da Bitiyor

AK Parti Menemen İlçe Başkanı Arif Kuran, Mart 2009'daki yerel seçimde belediye başkanlığı, il genel ve belediye meclis üyeliğine aday adaylığını koymak isteyenlerin, 30 Kasım 2008 tarihine kadar başvurması gerektiğini bildirdi.

AK Parti İlçe Başkanı Kuran, yaptığı açıklamada, "Partimizin şu ana kadar belirlenmiş Menemen belediye başkan aday adayı yoktur. Bu süreçte müracaat eden aday adayları arasından partimizin yetkili kurumlarınca yapılacak değerlendirmeler sonucunda belirlenecek olanlar kamuoyuna duyurulacaktır. Müracaatlar ilçe başkanlığımıza yapılacaktır." dedi.

Belediye başkanlığı, il genel ve belediye meclis üyeliklerine aday adayı olmak isteyenlerden müracaat aidatı da alınacağını belirten Kuran, hanımların siyasete katılımını artırabilmek için onların aidatında indirim yapılacağının altını çizdi.

Arif Kuran, "Belediye başkan adaylıkları için bin 500, il genel ve belediye meclis üyeliği aday adaylıkları için de 750 YTL özel başvuru aidatı alınacaktır. Hanım adaylardan belediye başkanlığı için bin, il genel ya da belediye meclis üyeliği için 500 YTL istenecektir. Ayrıca engelliler için de indirimin söz konu. Engelli aday adaylarının müracaat aidatı, dörtte bir oranında indirilecek. Buna göre belediye başkan aday adaylığında 375, il genel ve belediye meclis üyeliklerinde 187,5 YTL talep edilecektir." diye konuştu.

Kuran, aday adayları arasından adayları belirleyeceklerini, Aralık 2008 itibariyle çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

Kuran, şunları söyledi: "Aday adaylarımız için özel bir kriter yok. Seçim Kanunu'nda belirtilen şartlara uyanlar, partimize üye olmasa bile müracaat edebilir. Bunun yanında değerlendirmeler sırasında partimizin dikkat edeceği birtakım kriterler muhakkak olacak. Adaylar merkez yoklamasıyla belirlenecek ve teşkilatların görüşü de etkili olacak."(CİHAN)