AK Parti Mitingi(3/son): Başbakan Erdoğan: MHP'li Kardeşlerime Teşekkür Ediyorum

AK Parti Mitingi(3/son): Başbakan Erdoğan: MHP'li Kardeşlerime Teşekkür Ediyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoağan, miting sırasında "Dik dur eğilme Ülkücüler seninle" yazılı pankart açan MHP bayrakalrı taşıyan grubu görüce, "MHP'li kardeşlerime teşekkür ediyorum, sağolsunlar, var olsunlar" dedi Başbakan Recep Tayyip Erdoağan,...

AK Parti Mitingi(3/son): Başbakan Erdoğan: MHP'li Kardeşlerime Teşekkür Ediyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoağan, miting sırasında "Dik dur eğilme Ülkücüler seninle" yazılı pankart açan MHP bayrakalrı taşıyan grubu görüce, "MHP'li kardeşlerime teşekkür ediyorum, sağolsunlar, var olsunlar" dedi Başbakan Recep Tayyip Erdoağan, miting sırasında "Dik dur eğilme Ülkücüler seninle" yazılı pankart açan MHP bayrakalrı taşıyan grubu görüce, "MHP'li kardeşlerime teşekkür ediyorum, sağolsunlar, var olsunlar" dedi.

Başbakan Erdoğan partisinin Sincan'da düzenlenen "Milli İradeye Saygı Mitingi"ne katıldı. Burada yaptığı konuşmaya, Ankara'nın merkez ve çevre ilçelerine selam göndererek başlayan Erdoğan, kendileri için mitingler düzenleyerek desteklerini gösteren ülkelere de selam gönderdi ve teşekkür etti.

-"YUMRUK UZATANLA TOKA YAPILABİLİR Mİ?"-

"Türkiye'nin manzarası bu" diyerek miting alanını gösteren Erdoğan, "Bu manzarada, yakıp yıkmak yok. Kırıp dökmek yok" dedi. Kendisine Gezi Parkı olayları devam ettiği süre içerisinde, "milyarlarca kardeşim bütün kalbiyle bize dua etti" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Benim milletin meselelere sadece gözüyle değil kalp gözüyle bakar. Benim milletimin kalp gözü açıktır. Siz oynanan oyunu da gördünüz. Siz kurulan tuzağı hissetiniz. Siz yapılan saldırıların hedefini anladınız. İşte bugün siz bu meydanda tek bir gönül olarak, tek bir yürek olarak, o çirkin oyunu, o alçak tuzağı, o haince saldırıları bozuyor, "millet burada' diye tüm dünyaya haykırıyorsunuz" şeklinde konuştu.

Kendilerinin 10,5 yıl boyunca Türkiye'yi ekonomik ve demokratik olarak ileri taşımak için mücadele ettiklerini aktaran Erdoğan, "Geleceği birlikte kurmak için, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese biz el uzattık. Ama birileri bize yumruk uzattı. Yumruk uzatanla toka yapılabilir mi? Ne yazık ki bunun talihsizliği içersinde işte bugün buradan itibaren yola çıktık. Sincan'da başladık. Şimdi bu aynı zamanda Mart 2014 seçimlerinin yerel kampanyasıdır" diye konuştu.

-"DÜZENİ BOZMA GAYRETİ İÇİNDE OLANLARA "ÇAPULCU' DENİR"-

Kimsenin Türkiye'nin yeniden sokaklara ayrılmansa ve birbirine düşman edilmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan "Çünkü biz birlikte Türkiye'yiz. Kimse bu birliği zedeleyemeyecek. İnşallah hepsinin hevesleri kursaklarında kalacak. Bizim millet olarak öyle bir direniş tarzımız vardır ki tüm direnişleri bastırır. Tüm oyunları bozar. Tüm tuzakları alt üst eder. Biz duada yakarış ile direniriz. Biz sukut ederek, sursak, sabrederek, Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler diyerek direniriz. Ama onlar bunu anlamaz. Biz 27 Mayıs'ın karanlığını işte böyle bir direnişle aştık. Biz 12 Eylül'ün 28 Şubat'ın 27 Nisan'ın karanlığını işte böyle bir direnişle aştık. Birileri gibi sokaklara dökülenlerden olmadık. Birileri gibi eline taş olan molotof kokteyli alanlardan, sapan alanlardan olmadık. Birileri gibi kornalara basarak gürültü kirliliği yapanlardan olmadık. Tencere tava çalarak komşusunu rahatsız edenlerden olmadık. Bunlar mı çevreci? Bunun adı gürültü kirliliği. Çevrecilikte gürültü kirliliği var. Çevrecilikte görüntü kirliği var. Bunların neresi çevreci ya? Bunların derdi başka. "Çapulcudan' çok rahatsız olmuşlar. Dedim ki bana gelenlere; "TDK'nın lügatinden okuyorum. Düzeni bozma gayreti içinde olanlara "çapulcu' denir. Kamu düzenini bozmak suçtur. Hukuka uyacaksın. Sen bu benim hakkımdır diyerek benim hakkıma zulmedemezsin" diye konuştu.

Olaylar sırasında 12 tane parti teşkilatlarının yakıldığını söyleyen Erdoğan "Parti teşkilatımız sana ne yaptı?" diye sordu.

-"ONUN DA VAKTİ SAATİ GELECEK"-

Gezi Parkı olayları ile ilgili olayların "hesabını" yargıda soracaklarını söyleyen Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nda çıkarak Türkiye gelenine yayılan olaylarla ilgili elinde belgeler olduğunu söyleyen Erdoğan, bu belgeleri paylaşacağını söyledi. Olayların "dışarıda ve içerde koordineli" bir şekilde yürüdüğünü söyleyen Erdoğan, hepsinin belgelerinin ellerinde olduğunu açıkladı. "Bu ihanet şebekesini milletemize tanıtacağız" diyen Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarı olarak kendilerinin insanların dış görünüşlerine bakarak yargılamadıklarını kaydetti. Gezi Parkı olaylarında başörtülü bir kadına şiddet uygulandığını, camilere ayakkabı ve içki ile girildiğini, Türk bayrağı yakıldığı tezlerini savunan Erdoğan, "Bu toplulukta Türkiye'nin özeti var. Baş açığı da burada başı örtülüsü de burada. El ele omuz omuza hep birlikte Türkiye" diye konuştu.

Türkiye'de Mayıs ayında ekonomik olarak önemli gelişmeler yaşandığını aktaran Erdoğan, "Bunlar önce Reyhanlı'da 53 kardeşimizi şehit ettiler. Kardeşlerim, bu 53 şehidimizle ilgili de ileride konuşacağım. Şimdi konuşmuyorum. Yine sabrediyorum. Onun da vakti saati gelecek" diye konuştu.

-"ÇOK ENTERESAN BİR İRTİBATI ORTAYA ÇIKARDIK"-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırılar ile ilgili konuşmasını gerektiğini söyleyen Erdoğan, bu saldırıya ilişkin olarak 4 kişinin tutuklandığını ve şifrenin çözülmeye başlandığını kaydetti. Erdoğan, "CHP'nin milletvekilleri Suriye'ye niye gittiler ve onları getirip, götüren kim? Oyunun içinde kimler var?" diye sorarak, olayların yavaş yavaş çözüldüğünü aktardı. Bu durumun daha başlangıç olduğunu söyleyen Erdoğan, "Büyüyen Türkiye'nin, güçlenen Türkiye'nin bu itibarını düşürmek için ne yazık ki bu adımlar atıldı. İtibarı her geçen gün artan Türkiye'nin bu acıyı yaşamasını istediler. Allah'a hamdolsun. Saldırganlar hemen bulundu. Yakaladık, yargıya teslim ettik. Tabii Reyhanlı saldırısını, 53 kardeşimizin katillerini izini sürerken, çok enteresan bir irtibatı ortaya çıkardık. Reyhanlı saldırısını planlayan ve uygulayan, ayrıca başka saldırılara hazırlanan alçağın, az önce ifade ettim, CHP'li heyeti iki kez Şam'a götüren, Esed alçağı ile görüştüren kişi olduğunu tespit ettik" diye konuştu.

-"ONUN ORADA KALMASINDA FAYDA VAR"-

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na "istifa et" dediğini anlatan Erdoğan, "Ama pişkin. İstifa eder mi? Sonra nereden koltuk bulacak? Fakat buna rağmen onun orada kalmasında fayda var. O kaldıkça AK Parti, evelallah çıtayı yükseltiyor. Devamlı baltayı taşa vuruyor. CHP Genel Başkanı'na cevap verdik. Ama kardeşim, bu iş maalesef yüz ister. Hani CHP Genel Başkanı sürekli söylüyor ya, 'yalancıdan başbakan olmaz' diyor ya. Evet yalancıdan bu ülkede başbakan olmaz. İşte onun için Kılıçdaroğlu geldiğinden beri başbakan olamadı ve olamayacak da" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Reyhanlı saldırısının hemen ardından, Türkiye'ye bu sefer bir başka tuzak kurulduğunu iddia ederek, Taksim Gezi Parkı olayları sırasında Mehmet Ali Alabora'ya attığı tweetlere tepki gösterdi. Alabora'nın "Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş. Sen hala anlamadın mı?" ifadelerini örnek gösteren Erdoğan, "Eğer bu ülkede hukuk varsa, sana bunun hesabını soracağız. İşte bu, bir itiraftır. Nerede ne var? Çok açık ortaya çıkıyor. Yaşananların özeti budur. Nitekim CHP'nin milletvekili de çıkıyor 'Mesele Gezi Parkı değil, anlamadın mı?' Neymiş mesele AK Parti iktidarını devirmek" şeklinde konuştu.

-"HİÇBİR KARANLIK ODAK BİZİ ÜRKÜTEMEZ"-

Egemenliğin, milletin olduğunu kaydeden Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Milletin tercihiyle oluşmuş parlamentoya, milletin seçimiyle işbaşına gelmiş hükümete hiç kimse kastedemez. Hiç kimse kuru gürültü yaparak, demokrasiyi askıya alamaz. Siz bizim arkamızda durduğunuz sürece, siz bizim için hayır dualarınızı ettiğiniz müddetçe, biz de emaneti canımız gibi namusumuzla, şerefimizle korumaya devam edeceğiz. Hiç kimse bizi korkutamaz. Hiçbir sermaye grubu, hiçbir faiz lobisi, hiçbir karanlık odak bizi ürkütemez. Bize geri adım attıramaz. Biz bu yola millet için çıktık, biz bu yola milletle beraber çıktık. Hiç endişeniz olmasın. Biz bu yola tıpkı merhum Menderes, merhum Özal, merhum Erbakan gibi kefenimizle çıktık. Biz, sadece Allah'a hesap veririz."

-"MHP'Lİ KARDEŞLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM"-

Miting sırasında alana gelerek ellerinde üç hilalli bayraklar taşıyan bir grup da, "Dik dur eğilme Ülkücüler seninle" yazılı pankart açtı. Başbakan Erdoğan da "MHP'li kardeşlerime teşekkür ediyorum, sağolsunlar, var olsunlar" dedi. MHP bayrakları açan grup ayrıca, Nazım Hikmet Ran'ın "Sen Yanmasan, Ben Yanmazsam, Biz Yanmazsak Nasıl Çıkar Karanlıklar Aydınlığa. Etimesgutlu Bozkurtlar" yazılı bir pankart da açtı. (ANKA/SON)

(OLÇ/HF) - Ankara