AK Parti Milletvekili Budak'ın Ziyaretleri

AK Parti Milletvekili Budak'ın Ziyaretleri

AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, Sydv, Sgk ve Vakıflar Bölge Müdürünü Ziyaret Etti, Restorasyonu Devam Eden Büyük Sinagogda İncelemelerde Bulundu.

AK Parti Milletvekili Budak'ın Ziyaretleri

AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, SYDV, SGK ve vakıflar bölge müdürünü ziyaret etti, restorasyonu devam eden büyük sinagogda incelemelerde bulundu.

Budak, partisinin İl İkinci Başkanı Mustafa Suiçmez ve bazı il yöneticileri ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürü Hicran Balı'yı ziyaret ederek, yürütülen hizmetler hakkında bilgi aldı.

Balı, merkez vakfı olarak ihtiyaç sahiplerine geçen yıl 2 milyon 202 bin 535 lira, il genelinde ise 7 milyon 388 bin 952 lira yardımda bulunduklarını ifade etti.

Kurum olarak vatandaşla devlet arasında köprü görevi gördüklerini anlatan Balı, "Vatandaşlarımızın taleplerini alıyoruz sonra kurul bunları değerlendiriyor" dedi.

İhtiyaç sahibi vatandaşların başta eğitim, sağlık olmak üzere her türlü taleplerini karşılamaya çalıştıklarını anlatan Balı, 2002 yılında 2 milyon 500 bin lira yardım yapılırken, 2006'da 4 milyon 404 bin, 2007'de 4 milyon 405 bin, 2008'de 5 milyon 584 bin 231 lira, 2009'da 8 milyon 741 bin 757 lira yardım yaptıklarını kaydetti.

İhtiyaç sahiplerine her türlü yardımın vakıf aracılığıyla yapıldığını belirten Budak da vakfın Türk Kızılayı Edirne Şubesi aracılığıyla 2002 yılından itibaren 500 kişiye sıcak yemek vermesini çok önemli bulduklarını belirtti.

Yapılan bu yardımların vatandaşın bilmediğini ifade eden Budak, "Vatandaşın bunları bilmesi lazım. 2002 yılında yapılan 2,5 milyon liralık yardım, 2010 yılında 7 milyon 388 bin liraya çıkmış. Yardımlar yaklaşık 3-4 kat artmış. Burada çalışan başta Hicran hanım olmak üzere vakıf personeline yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Budak, daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürü Ferhat Gül'ü ziyaret etti. Kurum personeli ile tek tek tokalaşan Budak, daha sonra kurumun yöneticileri ile toplantı yaptı, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ferhat Gül, hizmeti vatandaşın ayağına götürmeye çalıştıklarını belirterek, Keşan, Uzunköprü ve İpsala'ya SGK Şube Müdürlüğü kurulması için çalışmaların son aşamaya geldiğini belirtti.

Gül, en büyük eksikliklerinin personel yetersizliği olduğunu ifade etti.

Budak ise "Torba Yasa"nın çıktığını, bu yasa içerisinde çalışan kadınlara yönelik birçok haklar sağlandığını, ancak bu hakların kadınlar tarafından tam olarak bilinmediğini bildirdi.

Edirne'deki kadın sivil toplum örgütlerinin SGK'yı ziyaret ederek son değişiklikler hakkında bilgi alıp bunları Edirne halkına anlatması gerektiğini vurgulayan Budak, özverili çalışmalarda bulunan SGK müdürü ve personeline teşekkür etti.

-SİNAGOGDA İNCELEME-

Vakıflar Bölge Müdürü Hayati Binler'i de ziyaret eden Budak, kurum hakkında bilgi aldı.

Vakıfların, döner sermayeden elde edilen gelirlerle yaşamını sürdürdüğünü vurgulayan Binler, Türkiye'de bulunan 25 bölge müdürlükleri sıralamasında gelirleri açısından 4. sırada olduklarını ifade etti.

Geçen yıl 11 milyon lira gelir elde ettiklerini anlatan Binler, diğer taraftan da tarih ve kültür kenti olan Edirne'de yatırımlarına devam ettiklerini kaydetti. Binler, 2011 yılında 14 milyon kira geliri hedeflediklerini söyledi.

Budak ise geçmiş yıllarda 30-40 lira gibi çok cüzi rakamlarla kiralanan çeltik arazilerinin her yıl ihale usulü kiralanmasını sağladığını belirtti.

Bu vesile ile vakıfların kira gelirlerinin 3'e katlandığını vurgulayan Budak, "Bizim dönemimizde benim vesile olmam ve dönemin bakanı Mehmet Ali Şahin'in de katkılarıyla bu yerlerin her yıl kiralanması mümkün oldu. Bunun sonucu olarak vakıfların gelirleri 3'e katladı ve kira bedelleri 300-400 TL bazına ulaştı" diye konuştu.

Budak, konuşmanın ardından restorasyon çalışmalarının sürdüğü Büyük Sinagog'da incelemelerde bulundu.

Budak, şunları kaydetti:

"Edirne tarihsel kimliğinin yanı sıra birçok dinin yapılarını bir arada barındıran bir şehirdir. Amacımız kültürel varlıkları ayağa kaldırdıktan sonra Edirne'nin Türkiye ile özdeş marka bir şehir haline gelmesidir. Bugün İstanbul denince nasıl Türkiye akla geliyorsa, kısa zaman sonra Edirne deyince de Türkiye akla gelecektir."

- EDİRNE

Kaynak: AA