AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Bildirisi (2)

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Bildirisi (2)

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Anayasa Mahkemesi'nin Esasa Girerek Anayasayı İhlal Ettiğini Söyledi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Bildirisi (2)

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Anayasa Mahkemesi'nin esasa girerek anayasayı ihlal ettiğini söyledi. Verilen karar ile AK Parti hakkında açılan kapatma davasının ayrı şeyler olduğuna dikkat çeken Fırat, savunma vermeme seçeneği konusunda ise açık kapı bıraktı. "MYK her şeye kadirdir, neye karar verirse o yapılır" diyen Fırat, savunmanın içeriği ve değişiklik konusunda AK Parti MYK'nın karar vereceğini kaydetti.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun bildirisini okuyan Fırat, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Fırat, 'Erken seçim tartıştığınız şıklar arasında mı?' sorusu üzerine, "Yok, tartışılan erken seçim değil, tartışılan bir anayasada belirtilmiş olan erklere, devlet kurumlarına verilmiş olan yetki sınırlarının aşılmasıyla ilgilidir. Erken seçimle ilgili değildir" karşılığını verdi. Fırat, gazetecilerin 'AK Parti'nin bu karardan sonra kapatma davasıyla ilgili savunmasında bir değişiklik olacak mı?' sorusu üzerine de, "Olabilir. Sürece bakacağız. Biliyorsunuz, süremiz var. Bu konuda MYK bir karar verecektir" dedi.

Bir gazetecinin 'Partiniz daha önce anayasa değişikliğine mesafeli yaklaşıyordu. Yapılan yorumlarda Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsüyle ilgili vereceği kararın beklenildiği belirtiliyordu. Bu karar verildiğine göre bu konuda atılacak bir adım var mı?' sorusuna karşılık ise Fırat, şunları söyledi:

"Tabi öncelikle şunu düzeltmek lazım. 10. ve 42. madde içeriğine baktığımız zaman tamamen başörtüsüyle ilgili olan yasal düzenleme değildir. Bu tamamen eşitlik ilkesi ve eğitim konusundaki yüksek öğretimdeki eşitlik ilkesiyle ilgilidir. Dolayısıyla bir kere onu tenzih etmek gerektiği kanısındayım." Fırat, kararın AK Parti hakkında açılan kapatma davasını nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine de, "İkisi birbirinden ayrı ve bağımsız davalardır. Birisi anayasa değişikliğinin incelenmesiyle ilgilidir. Aslında anayasamız çok açık. Sarih olarak TBMM tarafından yapılmış olan anayasal düzenlemelerin incelenmesiyle ilgilidir. Şekil bakımından inceleneceği konusunda kesin hüküm vermiştir. Aslında esasa girilmiş olmasını biz anayasanın ihlali olarak değerlendiriyoruz. Parti kapatma tamamen ayrı konulardır, ayrı maddelerle ilgilidir" değerlendirmesini yaptı.

Fırat, bir soru üzerine de AK Parti'nin yazılı savunmasının bir komisyon tarafından hazırlandığını belirterek, "Hızlandırılması ve içeriğinin ne olacağı konusunda MYK kararı gerekmektedir ve değerlendirilecektir" dedi. Fırat, 'Savunma vermeme ihtimaliniz de var mı?' şeklindeki bir soruya da, "MYK her şeye kadirdir. Neye karar verirse o yapılır" diye cevap verdi. Fırat, gazetecilerin 'Bu konuyla ilgili genel görüşme talep edecek misiniz?' soruları üzerine de, Anayasa Mahkemesi kararları üzerinde Meclis görüşmesi açılamayacağını bildirdi. Fırat, "Bu yeni hukuki sorunlara yol açar. Zaten bir sorun açılmıştır hukuki yönden. Hukuki sorunları çoğaltma yönden bir gayretin içinde olunmaması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

(DA-OK-Y)

Kaynak: İHA