AK Parti Malatya Milletvekili Şahin: "Malatya kayısısı Avrupa'da markalaşacak"

AK Parti Malatya Milletvekili Şahin: "Malatya kayısısı Avrupa'da markalaşacak"

Daha önce 'Kayısı Meclis Araştırma Komisyonu' kurulması için önerge veren AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, bu defa da Malatya kayısısını Avrupa'da markalaştırmak için harekete geçti.

AK Parti Malatya Milletvekili Şahin:

Daha önce 'Kayısı Meclis Araştırma Komisyonu' kurulması için önerge veren AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, bu defa da Malatya kayısısını Avrupa'da markalaştırmak için harekete geçti.

Almanya'da bir dizi temas ve ziyarette bulunan Şahin, Avrupa Patent Ofisi'nden yetkililerle görüştü. Kayısı ile alakalı bir marka oluşturulması kararı alındığını dile getiren Mehmet Şahin, marka çalışmasının 'Kayısı Araştırma Komisyonu' çalışmaları ile paralel yürüyeceğini kaydetti.

Şahin, Almanya'nın Hannover şehrinde bulunan, Kuzey Almanya'nın ilk Türk yönetimli Fen Lisesi VIB Gymnasium'un açılışına Türk Alman Parlamentolararası dostluk heyeti başkan yardımcısı olarak davet edildi. Şahin Eyelet Valisi ve üst düzey bir Alman Akademisyen heyeti ile okulun açılışını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Bernd Strauch ile ikili görüşmelerde bulunan Şahin, Avrupa'nın bu en büyük fuar kentinde Malatya'nın en önemli ürünü kayısının nasıl tanıtılabileceği ve diğer ürünler için yapılabilecek çalışmalar üzerinde fikir alış verişinde bulundu.

Görüşmeler sırasında Mehmet Şahin'e Avrupa Patent Ofisi'nden Dr. Emrullah Durucan danışmanlık yaptı. Şahin, Hannover'den üst düzey bir heyeti Malatya'ya davet etti. Bu davet yaz aylarında gerçekleştirilecek. Daha sonra Köln şehrine geçen Şahin, Köln Üniversitesi Senato Başkanı Prof. Dr. Claudia Riehl ile görüşmeler yaptı. Şahin Almanya'da yaşayan gurbetçilerin sorunları ile ilgili Riehl'i Türkiye'ye davet etti ve ortak bir AB projesine start verildiğini söyledi. Köln Belediye Başkanı Elfi Scho-Antwerpes'e de bir hat eserini hediye eden Şahin, başkanı Malatya'ya davet etti. Şahin, Frankfurt ve Stuttgart şehrinde de özellikle Malatya'ya yabancı sermaye getirme ile alakalı görüşmeler yaptı.

Bu görüşmelerin neticesinde şu sonuçlar ortaya çıktı: "21-24 Mart tarihlerinde Almanya-Hollanda-İsviçre ülkelerini kapsayan işadamları toplantılarına orta ve küçük çaplı, yatırım ortakları ve pazarlar bulma konusunda hevesli işadamları davet edilecek. Köln Üniversitesi ile ortak eğitim çalışmaları için prensip anlaşmasına varıldı. Senato başkanı Eylül 2008 itibari ile iki haftalığına Türkiye'ye gelecek. İki adet büyük çaplı tarım sektörüne ara eleman yetiştirme projesi için start verildi ve ortak şirketler bulundu. Tarımda alternatif ürünler yetiştirme ve bunların kurulacak fabrikalarda işlenmesi konusunda ve hayvancılık konusunda bir kaç firmadan yatırım sözü alındı. İşadamları, Malatya'ya yatırım için teşvik edilecek."

Kaynak: CHA