AK Parti Malatya Milletvekili Fındıklı: "Memleket 10 tane rektörün sözü ile yönetilmez"

AK Parti Malatya Milletvekili Fındıklı: "Memleket 10 tane rektörün sözü ile yönetilmez"

Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, memleketin 10 tane rektörün sözü ile yönetilmeyeceğini söyledi.

AK Parti Malatya Milletvekili Fındıklı:

Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, memleketin 10 tane rektörün sözü ile yönetilmeyeceğini söyledi.

AK Parti siyaset akademisi ve yerel yönetimler semineri Belediye Konferans Salonu'nda başladı. 300 dolayında kişinin katıldığı toplantıda konuşan Fındıklı'nın gündeminde rektörlerin başörtüsü konusundaki tutumu vardı. Üniversitelerin bu memleketin gururu, bu milletin kurum ve kuruluşları olduğunu belirten Fındıklı, üniversitelerin başındaki insanlarında bu millete hizmet etmek zorunda olduğunu söyledi. Fındıklı, şöyle konuştu: "Rektörler de bu milletin sesine kulak vermek ve bu milletin çocuklarına bu milletin istediği gibi davranmak ve bu milletin müreffehliği için çalışmak zorundadır. Yoksa kendilerini seçkin grup ilan edip bu millete şekil vermek, bir heykeltraş gibi nasıl düşüneceğini nasıl inanacağını tarif edecek ve onlara şekil verecek konumda değillerdir."

Fındıklı, kendilerine böyle roller biçenler varsa bunun adının faşizm olacağını ve bu uygulamaların ancak komünist rejimlerde olabileceğini kaydetti.

Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna işaret eden Fındıklı, "Herkesin bu tür düşüncesini açıklamak bildiri yayınlamak hürriyeti vardır Ancak hiç kimsenin bir başkasının dinsel hayatını, düşünce hayatını kısıtlamaya hakkı yoktur. Böyle bir özgürlüğü yoktur." şeklinde konuştu. Türkiye'nin demokrasisini yaşatırken modern devletler gibi olması gerektiğine işaret eden Fındıklı, modern devletlerin ana ilkesinin, demokrasinin kimin ne kadar inanacağına, kimin ne kadar dindar ne kadar müslüman olacağına karar vermek olmadığını vurguladı. Fındıklı şunları söyledi: "Devlete düşen görev herkesin inanma hürriyetini anayasal teminat altına almaktır. Herkesin düşünce hürriyetini anayasal teminat altına almaktır. Biz AK Parti olarak milletin sesi olmaya devam edeceğiz."

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yüklenen Fındıklı, Türkiye'nin kuruluş partisi olduğunu iddia eden CHP'nin genel başkanını televizyonlarda tüyleri ürpererek izlediğini ifade etti. Fındıklı, "Baykal'ın dediği kelime şu; (Eğer biz halka sorarsak ne yapmamız gerektiğini halkın kararına bırakırsak Türkiye geri gider). Siyasete yeni adım atmış bir kardeşiniz olarak esefle karşıladım. Yıllardan beri halk bilmez halk görmez halka sorarsanız ya şu tarafa gider ya bu tarafa gider ya davulcuya ya zurnacıya gider misali halkı küçük görenler sandıklarda cevaplarını alacaklar." şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Milletvekilleri Öznur Çalık ve İhsan Koca, İl Başkanı Ahmet Çakır da birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından eğitim seminerine başlandı.