AK Parti'li Sözen, Soruları Yanıtladı

AK Parti'li Sözen, Soruları Yanıtladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Bugünkü Mkyk Toplantısının En Önemli Üç Ayrı Özelliği Bulunduğunu Belirterek Bunları 'Genel Başkanın Tam Yetki ile Yetkilendirilmesi, Süreç ve İlkeler Üzerinde Konuşulması ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Görüşmelere Devam Edilmesi' Kararları Olduğunu Söyledi.

AK Parti'li Sözen, Soruları Yanıtladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, bugünkü MKYK toplantısının en önemli üç ayrı özelliği bulunduğunu belirterek bunları ''Genel Başkanın tam yetki ile yetkilendirilmesi, süreç ve ilkeler üzerinde konuşulması ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelere devam edilmesi'' kararları olduğunu söyledi.

AK Parti MKYK toplantısı sonrasındaki açıklamasının ardından soruları cevaplandıran Sözen, bir gazetecinin, ''Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 oy ile ilgili tartışmalar devam ediyor, Sayın Başbakan'ın muhalefet liderleri ile görüşmeleri de oldu. Bununla ilgili bilgi verdi mi'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Onunla ilgili çok ayrıntılı bir değerlendirme yapılmadı. Ama ben hukuken, beni bağlayıcı şekilde şunu ifade edebilirim; İlk turda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, ikinci ve üçüncü turda da mutlak çoğunluk yeterlidir diyoruz. Yani anayasa hukuku ile ilgilenenlerin görüşleri doğrultusunda böyle bir açıklama var. Bu da demektir ki Anayasamızın 96. maddesinde toplam yeter sayısının üye tam sayısının üçte biri olacağı yolunda bir açıklama var. Bu da 184 ile açılış yapılabileceğini gösteriyor. Ama bunun, ileriki dönemde adaylık açıklamasına kadar tartışmaların yoğun bir şekilde devam edeceğini ben düşünüyorum.''

Sözen, ''Alınan karar çoğunluk kararı mı, yoksa oy birliği mi'' sorusuna, ''Oy birliği'' yanıtını verdi.

Sözen, ''CHP ile görüşmenin yararlı olacağı konusunda bir görüş ifade edildi mi'' sorusunu ''Hayır'' diyerek yanıtladı.

''Teşkilatla yapılan anketler, değerlendirildi mi'' sorusu üzerine de Sözen, şunları kaydetti:

''Onlar kendi içinde ayrı ayrı değerlendirilmişti. Bugünkü toplantı sadece MKYK üyelerinin doğrudan görüşlerine ilişkindi. Bu kendi içinde özel bir toplantı olarak addedilebilir. Bu toplantının bence en önemli üç ayrı özelliği var. Bir Genel Başkanın tam yetki ile yetkilendirilmesi. İkincisi süreç ve ilkeler üzerinde konuşulmasıdır. Üçüncü özellik de sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelere devam edileceğidir. Toplantının özü bu üç maddeye dayalı olarak değerlendirilirse daha iyi olur.''

Kaynak: AA