AK Parti'li Fırat, Orgeneral Büyükanıt'ın 'PKK Meclis'te' Sözlerini Değerlendirdi

AK Parti'li Fırat, Orgeneral Büyükanıt'ın 'PKK Meclis'te' Sözlerini Değerlendirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'PKK Meclis'te' Sözlerini Değerlendirerek, "PKK Her Yerde Olabilir Ama Ben Meclis'te Rastlamadım, Genel Kurul Salonu'nda da Görmedim" Dedi.

AK Parti'li Fırat, Orgeneral Büyükanıt'ın 'PKK Meclis'te' Sözlerini Değerlendirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'PKK Meclis'te' sözlerini değerlendirerek, "PKK her yerde olabilir ama ben Meclis'te rastlamadım, Genel Kurul Salonu'nda da görmedim" dedi.

TÜSİAD'ın Ankara Hilton Otel'de verdiği resepsiyona katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın 'Terör hem siyasallaştı hem legalleşti' yönündeki sözlerini değerlendirdi. Fırat, Genelkurmay Başkanı'nın konuşmasında önemsediği birşey olduğunu belirterek, "Sayın Genelkurmay Başkanı, 'Demokrasi ve özgürlüğü iyi kullanamadık. Elimizden kaçırdık' dedi. Umut ediyorum ki bundan sonra demokrasi, özgürlükler ve hukuk devletini iyi kullanma imkanımız

olur. Bu güzel bir gelişme ve güzel bir açıklama" diye konuştu. Büyükanıt'ın Meclis'te PKK olduğu yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Fırat, "PKK her yerde olabilir ama ben Meclis'te rastlamadım, Genel Kurul Salonu'nda da görmedim" karşılığını verdi.

Fırat, gazetecilerin AK Parti'nin hazırladığı yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin sorularını da cevapladı. Daha önce 15 Aralık'tan sonra açıklayabileceklerini söylediklerini anlatan Fırat, sivil toplum kuruluşlarının Anayasa ile ilgili yapmış olduğu çalıştayın sonucunu beklediklerini söyledi. Çalıştayı düzenleyen sivil toplum kuruluşlarının 35-40 milyonu temsil ettiğine dikkati çeken Fırat, bu çalıştayın sonuçlarını çok önemsediklerini vurguladı. AK Parti olarak çalıştay sonunda açıklanan raporu

değerlendireceklerini anlatan Fırat, ne zaman açıklanacağı yönündeki sorulara, "Bundan sonra her an olabilir. Yılbaşından önce olabilir. Öyle tahmin ediyorum" şeklinde cevap verdi. Fırat, çalıştaydan çıkan taleplere bakacaklarını ve değerlendirmeye alacaklarını, bu taleplerin çoğunun Anayasa'da yer bulacağını söyledi. Fırat, Orgeneral Büyükanıt'ın DTP'lileri hedef alarak 'Anayasa değişiklik teklifi veriyorlar' yönündeki sözlerine yönelik bir soru üzerine de, "Valla bizim Anayasamızı daha kimse görmedi.

Bizim Anayasamız Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasa teklifidir. Orada başkalarını görmek mümkün değildir. Orada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hatta vatandaşlarının görebilirsiniz. Orada daha özgür, özgürlük alanı daha zor sınırlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları var. Orada belirginleşen bir demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri var. Başka şey bulmak çok zor orada" yanıtını verdi.

Fırat, hazırlanan yeni Anayasa'da üniversitelerde kılık-kıyafet serbestliği getiren düzenlemenin yer alıp almayacağı sorusuna, "Beğenmediğimiz 1982 Anayasası'nda açık ve net bir hüküm var. Özgürlükler ancak yasa yoluyla sınırlandırabilir. Yoksa Sayın Teziç'in, Sayın Ahmet Efendi'nin iradesiyle özgürlükler sınırlandırılamaz. Yasayla sınırlandırılabilir. Yasayı yapan merci de Meclis'tir. Meclis'ten böyle bir yasaklama çıkmadığına göre böyle bir yasaklamayı getiren her kişi, her kurum Anayasa'yı ihlal

ediyordur" değerlendirmesini yaptı.

(DA-NÇ-Y)

Kaynak: İHA