AK Parti'li Ensarioğlu'ndan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler
Haberler » Politika » AK Parti'li Ensarioğlu'ndan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler - Haberler

AK Parti'li Ensarioğlu'ndan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, partisinin Bağlar İlçe Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, BDP'li belediyeleri eleştirerek, "Artık Türkiye'de önemli ölçüde maksatlı kesimlerin istismar alanlarını ortadan kaldıracağız."

AK Parti'li Ensarioğlu'ndan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler

Milletvekili , partisinin Bağlar İlçe Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, BDP'li belediyeleri eleştirerek, "Artık 'de önemli ölçüde maksatlı kesimlerin istismar alanlarını ortadan kaldıracağız. Kimse artık duygularınızı istismar etmeyecektir. Ama birileri, 30 Eylül günü açıklanacak bu büyük reform paketini gölgelemek için, o gün Diyarbakır'da bir yürüyüş düzenleyecekmiş ve bunun adına 'Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü' diyor" ifadelerini kullandı.

Bağlar ilçe teşkilatında yapılan toplantıya, AK Parti'li milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz, Cuma İçten, İl Başkanı Aydın Altaç ve çok sayıda partili katıldı. Toplantıda Ensarioğlu, yaklaşan yerel seçimler ve demokratikleşme paketiyle ilgili yaptığı konuşmasında BDP'li belediyeleri eleştirdi. Yerel yönetimlerde halka gerekli hizmeti sunamayan, Bağlar halkına modern bir yaşam, modern bir kent sunamayan, Bağlar halkına işkenceler, ölümler, kavgalar dışında başka bir şey vaat etmeyenlerin, Bağları sahiplenmesi ve Bağlar'ı kendilerine bir kale gibi görmelerinin anlaşılır bir durum olmadığını dile getiren Ensarioğlu, "Burada kentsel dönüşümü bilerek yapmayanlar, insanlara hizmet etmeyenler, yaşanan toplumsal travmaların devamını isteyenler, burasıyla ilgili siyaset inşa etmeye çalışıyorlar. Artık söz bitmiştir, bundan sonra hizmet zamanıdır, kimse kimseyi kandıramaz. Türkiye gibi Diyarbakır da normalleşiyor, Bağlar da normalleşecektir. Oğlunuz dağda öldü gibi durumlarla, mitinglerle kitleyi sürekli diri tutmak için, kitleyi şiddetle ve adeta olaylarla sürekli diri tutarak, bunu siyasette tahvil etmenin zamanı geldi ve geçti" diye konuştu.

"BUGÜNE KADAR YAPILAN EN KAPSAMLI REFORM PAKETİ OLACAK"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Eylül günü açıklayacağı demokratikleşme paketi konusuna da değinen Ensarioğlu, bu paketi bugüne kadar yapılmış en kapsamlı reform paketi olarak değerlendirdi. Ensarioğlu, "Pazartesi günü, hükümetimiz Türkiye tarihinde adeta bir dönüm noktası olacak demokratikleşme paketini açıklayacak. AK Parti iktidarı döneminde siyasal ve ekonomik olarak yapılan reformları taçlandıracak bir paket olacak. Bugüne kadar yapılan en kapsamlı reform paketi olacak. Alevi kardeşlerimizin sorunları, başörtülü kardeşlerimizin sorunları, mütedeyyin insanların sorunları, Kürtlerin demokratik talepleri ve Türkiye'de var olan herkesin düşünce, fikir, gösteri yürüyüş yasaları, terörle mücadele yasası gibi birçok yasaya kadar, fikir hürriyetini sağlayacak adeta şiddet içermeyen her fikrin özgür olacağı şartları sağlayan bir paket açıklanacak. Bu paketlerle Türkiye'nin bütün sorunları çözüldü diyemeyiz. İnsanlar yaşadıkça ihtiyaçları artıyor. Demokrasi kendisini geliştiren bir kavramdır. Sürekli farklı demokratik talepler olacaktır. Bizler de bunları karşılamak için siyaset yapacağız" ifadelerini kullandı.

"YAPTIKLARIMIZI YÜRÜYÜŞLERLE GÖLGELEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

BDP'nin Diyarbakır'da 30 Eylül günü düzenleyeceği yürüyüşle ilgili yaptığı konuşmasında, yürüyüşün amacının açıklanacak reform paketini gölgelemeye çalışmak olduğunu söyleyen Ensarioğlu, "Artık Türkiye'de önemli ölçüde maksatlı kesimlerin istismar alanlarını ortadan kaldıracağız. Kimse artık duygularınızı istismar etmeyecektir. Ama birileri, 30 Eylül günü açıklanacak bu büyük reform paketini gölgelemek için, o gün Diyarbakır'da bir yürüyüş düzenleyecekmiş ve bunun adına 'Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü' diyor. Kürtlerin demokratik haklarının tanınması ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, merkezi yönetimin yetkilerini yerele devretmesi konularının reform paketinde yer alacağına inanıyorum. Avrupa Birliği Yerel Yönetim Özerklik Şartı ile Büyükşehir Belediyeler Yasası'yla zaten ciddi anlamda bir statü tanınmıştır. Herkesin kendi kendini yönetme hakkı AK Parti iktidarıyla Türkiye'nin gündemine gelmiştir. Bu talepler çok önemli ölçüde karşılanacak. Ama kimse kusura bakmasın, biz hiçbir siyasi partinin ideolojik taleplerini karşılamak mecburiyetinde değiliz. Biz Türkiye'de yaşayan bütün halkların demokratik taleplerini karşılamak mecburiyetindeyiz. Bundan dolayı 30 Eylül günü biz ne kadar önemli reformlar açıklarsak açıklayalım, birileri çıkacak çok üst perdeden olmayacak taleplerde bulunacak ve yapılanları çürütmeye çalışacak. Ama çok şükür halkımız AK Parti'nin yaptıklarını çok iyi anlıyor ve taktir ediyor. Karşılığını da sandıkta vereceğine inanıyorum" şeklinde konuştu. - DİYARBAKIR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler