AK Parti'li Diyarbakır Milletvekillerinden Leyla Zana'ya Destek
Haberler » Politika » AK Parti'li Diyarbakır Milletvekillerinden Leyla Zana'ya Destek - Haber

AK Parti'li Diyarbakır Milletvekillerinden Leyla Zana'ya Destek

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın Kürt sorununun çözümü konusundaki "Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın bu işi çözeceğine inanıyorum, buna dair umudumu da, inancımı da yitirmedim" açıklamasının ardından Adalet ve Kalkınma Partisi (AK)...

AK Parti'li Diyarbakır Milletvekillerinden Leyla Zana'ya Destek

Bağımsız Milletvekili 'nın Kürt sorununun çözümü konusundaki "Ben 'ın bu işi çözeceğine inanıyorum, buna dair umudumu da, inancımı da yitirmedim" açıklamasının ardından Adalet ve Kalkınma Partisi () Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Cuma İçten ve Oya Eronat'tan destek geldi.

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın Kürt sorununun çözümü konusunda "Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu da, inancımı da yitirmedim" açıklaması bölgede geniş yankı uyandırırken, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Zana'nın açıklamasını olumlu ve sağduyulu bir açıklama olarak değerlendirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Leyla Zana'nın konuşmasının bütünü ele alındığında geneli itibari ile olumlu bir açıklama olduğunu söyledi. Zana'nın konuşmasında bir sağduyu hissedildiğini belirten Bakan Eker, "Barış dili var geneli içerisinde. Leyla hanım önemli siyasi tecrübeye sahip. Acılar yaşamış çekmiş bir insan. Tabii bu meselede de onun değerlendirmeleri önemli, önemsemek lazım. Başbakanımızın zaten Türkiye'de Kürt sorununa bir muhafazakar demokrat parti olarak, Kürt sorununa işaret eden ve bunu çözüm yönünde önemli adımlar atmış bir siyasi lider. AK Parti de, Başbakanımız da sorunun çözümü yönünde partinin kuruluşundan bu yana sürekli çaba içerisinde aslında sabotaj girişimlerine rağmen, saldırılara rağmen. Türkiye'nin muhtelif gerçekte bölgelerinden, taraflarından, oluşumlarından gelen birçok saldırıya rağmen bu sorunu çözme yönünde büyük bir çaba içerisinde. Leyla hanım bunu görüyor olsa gerek. Başbakanımızdan bu sorunun çözümü yönünde umutlu olduğunu, ümitvar olduğunu belirtmesi, gerçekçi, rasyonel ve sağduyulu bir açıklama ve değerlendirme" dedi.

"LEYLA HANIMIN AÇIKLAMASI GENEL ANLAMDA BARIŞIN SESİ"

Leyla Zana'nın bağımsız bir milletvekili olduğunu, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekili olmadığını ifade eden Bakan Eker, "Zaten sorunda bu BDP adına konuşanlar veya BDP'nin sözcülerinin Türkiye'de Kürt sorununun çözümüne dönük bugüne kadar yapıcı bir tutum içerisinde olmamalarının da sebebi bu. Kendi iradelerine sahip değiller. Biri bireysel olarak bir şeyler söylüyor, arkasından bir fırça geliyor veya bir ikaz geliyor veya bazıları geçmişte mahiyetindekiler tarafından sorgulandı, disiplin cezasına çarptırıldı. Bunları da biliyoruz. Onların içerisindeki bir sorun. Leyla hanımın açıklaması genel anlamda barışın sesi, sağduyunun sesi ve olumlu ve gerçekçi.

Başkasının sözleri ile ilgili, kendisinin daha önceki sözleri ile şimdiki sözleri arasındaki farkı bana soruyorsunuz. Onu hangi duygularla, hangi etkiyle konuştuğunu ben bilemem, o sözün sahibine aittir. Kürt sorununun çözümüne bu yaklaşım katkı sağlar" diye konuştu.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ise, Leyla Zana'nın konuşmalarını herkes gibi gazeteden okuduğunu kaydederek, "Yani sıcak mesajlar buldum içinde açıkçası. Lafın erkeği var, dişisi var. Yumuşak olduğu zaman ortam kendiliğinden yumuşuyor zaten. Böyle mesajları, böyle konuşmaları halk istiyor. Yani barışın dili ile konuşmak her şeyden önemli, her şeyden güzel diyorum" şeklinde konuştu.

"AK PARTİ OLARAK BU AÇIKLAMAYI ÇOK DİKKATE ALIYOR VE ÖNEMSİYORUZ"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ise, parti olarak bu açıklamayı çok dikkate aldıklarını söyledi. Partilerinin kurulduğundan bu yana Kürt hakları konusunda elini, yüreğini ve cüssesini ortaya koyan bir duruş sergilediğini dile getiren İçten, şunları söyledi:

"10 yıl sonra bunların bu coğrafyada siyaset yapan ve aslında isimleri de değerli olan insanların bu şekilde bir yorum yapması bizler için onur ve gurur verici bir olay. Bu süreçte ciddi adımlar atıldı. TRT 6, OHAL'in kaldırılması, işkencelerin bitmesi, köy yakma olaylarının bitmesi, köye dönüşlerin sağlanması, üniversitelerde farklı dillerde eğitimin önünün açılması ve en sonda Kürtçe'nin seçmeli ders olarak eğitim müfredatına girmesi çok önemli adımlar. Leyla Zana da bu mantıklı olumlu gelişmeleri gören, bunu da diline sürükleyen bir tarz sergiledi. Onlarla birlikte siyaset yapan arkadaşlarının, dostlarının ve özellikle BDP'nin ve bu bölgede, bu coğrafyada siyaset yapanların çok dikkate alması gerektiğine inanıyoruz. Yeterli görülmeyebilir, eyvallah hepsini tartışabiliriz, ama eğitim müfredatına seçmeli ders olarak sokmamız, bizim geçmişte verdiğimiz bütün sözleri tuttuğumuz anlamına geliyor. Buyurun bizim eksikliklerimizi onlar tamamlasınlar." - DİYARBAKIR

Kaynak: İHA