HABER: AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir

AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir

27 Temmuz 2020 09:38
AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir

Son dönemlerde rejim üzerinden yaratılmaya çalışılan tartışmalarla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Türkiye'nin siyasal rejimiyle ilgili siyasal kamplaşma üretmek yanlıştır. Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle gözbebeğimizdir" dedi.

Haber Yorumları (81)
TARİHÇİ: Hilafetin Türkiyeyi güçlendireceğini ya da İslam ümmetini birleştireceğini düşünen zavallılar Müslüman olup aynı milletin parçası olmasına rağmen, birbirinin kuyusunu kazan Arap dünyasına bakıversin. Osmanlı döneminde Fas''ın kendi isteğiyle Osmanlı''dan ayrılmasını, Mısır''ın Mehmet Ali Paşa döneminde Kudretli Osmanlı Halifesine isyan edip Anadolu''yu işgale kalkıştığını, 1. Dünya Savaşı yıllarında Arap cephelerinde 1, 5 milyon asker kaybettiğimizi, bunun ana sebebinin de ihanetler olduğunu unut
TARİHÇİ: 4 halife dönemi hariç hiçbir zaman hilafet İslam ümmetini birleştirmeyi başaramamıştır. Yavuz Sultan Selim''le birlikte Osmanlı hilafet iddiasında bulunmuş; ancak hilafet Osmanlı için bir güç kaynağı olmaktan ziyade, sahip olduğu gücün bir yansıması olmuştur. Yani hilafete güç katan bizzat Osmanlı''nın siyasi, askeri ve teknolojik gücü olmuştur.
TARİHÇİ: Emeviler hilafeti ele geçirdikten sonra, toplum üzerindeki etkilerini artırmak için hilafete dini önderlik vasfı iliştirdiler. Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey ise siyasi gücünü yitirmiş Abbasi halifesine siyaset yasağı getirip, Hilafeti dini önderlik haline dönüştürdü. Böylece hilafet kuruluş felsefesinden tamamen uzaklaşmış oldu. Hilafetin Selçuklu üzerinde zerrece etkisi olmamıştır. Selçuklu''nun resmi dil olarak Farsça''yı benimsemesi ve devlet yapısında Bizansı örnek alması bunun tezahürüdür.
TARİHÇİ: Önüne gelen ahkam kesiyor. Okuduğunuz 2 kıytırık dergi-kitapla profesör edasına bürünüyor bazıları. Peygamber efendimiz (SAV) vefat ettiğinde geride sadece bir din değil, aynı zamanda bir devlet bıraktı. Dini önderlik Peygamber efendimizle son bulurken, geride kalan devletin yönetilmesi için devlet başkanı belirlendi ve adına halife dendi. Yani hilafet özünde dini değil, siyasi bir anlam taşımaktadır. Ayrıca ilk 4 halifenin seçimle belirlendiğini de hatırlatmak isterim.
RAMO: 4-5 yıl önce beklediğim hamleydi. Sonucu ne olur bilemem ama ciddi ciddi ve alttan alttan yerini edecekler. İleride bazı somut adımların atılacağına kesin gözüyle bakıyorum.
HASAN: Sonuna kadar chp li, Atatürk yolundayız.
YOLCU: E o zaman durmak yok. Yola devam.
HAMİT: Ali erbaş ağzından bir gün Atatürk ve Türk milleti adına iyi bir kelam duymayacakmıyız. Gerçi bu milletin buna ihtiyacı yok doğrunun tek olduğunu biliyoruz ELHAMDÜLİLLAH.
TURK: tepkiler gelince kıvırmaya başladılar. seçimlerde görüşürüZ
SABRİ: Zaten her seçimde görüşüyorsunuz sonuç ortada.
TURK: ortada ortada ankara ve istanbulu kaybettiniz. görüşürüz önümüzdeki seçimde
SELİM: Ömer çeliğim Türkiye’nin kurucusu ve önderi yakında söylediği sözleri hiç inandırıcı bulmuyorum
HAKAN: Anadolunun fatihi Alparslandır, 1000 sene oldu. Selçuklu ve Osmanlı 1000 yıldır sahip çıkmasaydı bu topraklara, üzerinde yaşayanların adı maria, katerina, erik, klaus, martin, kirkor olurdu. Ecdadın mirasının nimetlerinden dolayı şükret, dedenden kalan evi ''ben kurdum'' dersen komik olursun.
MERT: Milletler bile birleşiyor BM var neden İslam Birliği olmasın hilafet bir yönetim şekli değil ki saltanatla karıştırmayın. Hilafet bir müslüman birliğidir. Rejimle yönetim şekliyleyle alakası yoktur. Müslümanların birlik olmadı da müslümanları ilgilendirir. Papa ve hristiyan birliği o ülkeler için rejim sorunu yaratmadığı gibi bizde de yaratmaz
UMMET: Muslumanlikmi kaldi ulkede.ulkede olan bitene bak.
HAKAN: Bunlar için Vatikan, papalık, ortodoks patrikliği normaldir, hıristiyanlığa karşı değiller.
MİSAFİR: yasal işlem yapın samimiyetinizi görelim. Lafla ülke yönetilmez
İZMİR: Birileri basın özgürlüğü demez mi? Adam sonuçta gazeteci.
MUHAMMET: Yorumlara bakılırsa birileri amacına ulaştı yarın seçim olsa bu kaos ortamı yine birilerine din üstünden güzel oy getirir . . . 15 senedir aynı şeyler kaos yarat insanları ayrıştır oyları topla ülkeyi emanet eden atalarımıza güzel ihanet ediyoruz ! Bir insan olamadık.
ATİLLA: Birileri insanları birbirine düşürmeye çalışıyor din üstünden. Kendinize gelin bir ülkemiz var ondan da olacağız. Bu ve bunun gibi söylemler iç savaşa bile sebep olabilir şuursuzca bunları dile getiren kişiler ülke yönetiyor birde görünen o ki erken seçim kapıda birileri yine ortalığı her seçimde olduğu gibi kaos ortamına sürüklüyor . . .
UMMET: Hilafet isteyen holdingin kazanci nereden geldigi belli ....hilafet ister tabi milyarca tl yi cebe attiniz ulkede yetimin hakkini bile birakmadiniz
YAĞIZ: niye cumhuriyet olunca hilafet geri gelemiyor mu. bu makamı tekrar getirmemiz gerekli. zaten bir hükmü kalmamıştı palavralarıyla yetiştik ama işin aslının öyle olmadığını sonradan öğrendik
BOŞVERSENE: . düşünceye saygı var bizde herzaman. amaaaaa düşünceyeee. . gereksizz. . düşününce Çanakkaleyi Geliboluyu senin için mi şehit oldular diyesim var. . .
ÖNEMLİ DEGİL: hilafet gelince ne olacak? onu da aciklar misiniz
PİSKOPAT: buna kimse itiraz etmez,
PİSKOPAT: türkiyenin çözümü şu; gemi batarsa herkes ölür
MEMLEKETİM: Kivirmayin. Diyanet baskani aciklamasinda gelecek icin söyledim gecmis icin degil dedi. Bir Ayet bir Hadis gecmisden bugüne ulasmis. Gecmisteki Ayet veya Hadis biz Iinsanogluna ulastigi günden itibaren hükümlüdür. Yoksa size özel ( Hasa) Ayet veya Hadis''mi ulastiriliyor. Degerli diyorsun senin baskanin Cankaya köskünde bir gün oturmadi. Su milleti kandirmayi birakin. Su milletin iyi niyetini su istimal etmeyin. Kalbiniz baska diliniz baska söylemesin.
CEM ALP: Ali erbaşm yalanmı söylüyor Fatih sultan mehmet hz. peygamber efendimizin övgüsüne mahsar olmuş bir zaat kimki bu camiyi kapatır muzeye çevirirse Allahın laneti onun üzerine olsun demiş ahirette yüzüne bakılmasın demiş ne güzelde söylemiş
MEMLEKETİM: Cemal Alp algi probleminmi var? Ali Erbas gecmisi kast etmedim diye aciklama yapti. Yazdigimi bir kac kere oku bir kac kere düsün sonra cevap hakkini kullan.
BOSVEER: Heeee o zaman her yerde müze vardi.
YUSUFCUK: Hilafeti kimse istemez algı oluşturuyorlar.
OSMANLI: NE MUTLU OSMANLIYI SEVENE
BARAN: Osmanlı bizim geçmişimizdir ecdadımızdır. Onu da sevecez, Türkiye Cumhuriyetini de hem sevecez hem koruyacaz. İlk Türk devleti Göktürkler den Türkiye Cumhuriyetine kadar bütün Türk Devletleri birbirinin devamıdır. İnkar etmeyiz severiz saygı duyarız ama son devlet Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Bunu korumak ve kollamakla mükellefiz.
HOCA: Yola devam durmak yok.
SONER: Olsa olsa Muaviyenin Şam hilafeti!!! ni ilan ederler.
HAMİT: Bir cezai müeyyidesi var ise lütfen uygulayın.
YORUM: Araplaştırma çabaları
DÜŞÜNEN BİRİ: Kaç dönemdir baştalar adamlar ne laiğim diyor ne şeriatçı neden ısrarla oy hesabı yapmakla itham ediyorsunuz haklı olarak yapacaklar da amaçları o ama böyle her açıklamayı da saf çıkara bağlamayın bu açıklama saf bir ilkesel duruş açıklaması(dikkat tamamen demiyorum bu konuda diyorum savunduğum bir parti değil normalde ama her parti haberinde sığ görüşlerden etiketleme çabalarından sıkılmış biriyim)
İYİ: Herkes ekmegini baksin saygili.olsun maske takin mesafeye uyun arabada yuksek sesle muzik açmayin kirmizi isikta gecmeyin terbiyeli olun kizlara laf atmayin cevreyi rahatsiz etmeyin gurultu yapmayin terbiye varsa hayat var.
SOSYOLOG: Dediğiniz her şey doğru ama ne alaka ksksksk
ZİYARETCİ...: Boş işler bunlar....akıllı olup .pravakasyon kokan gündemden uzak duralım...düşman kapıda...
EVLADI FATİHAN: şeriatin bir hakikatine 1000 başım olsa feda ederim
UMMET: Once senin kellen gider
MİSAFİR: CORCİ dikkat et onlarda kafanı keserler
HAKKI: Etseler ne olacakki kim takacak şaka gibi.
HİLAFET: hilafet kişiden alınıp meclise verilmemiş miydi?
TİGRAN: Atatürke hakaret edenler neden dışaeda hakkaret ediyor daha onu söyle
ALİ ARSLAN: Şeriarla yönetilen afganistan gibi ülkeler aç işsiz insan dolu hepsi batıya kaçmak için uğraşıyor.din karın doyurmuyor.
ALİ NACİ AHAT: osmanlı ve selçuklu şeriatla 1000 yıl süper güç oldu . . . . . neden görmüyorsun. . . . . rızkı veren kim ? cumhuriyet mi. . . . yoksa yüce yaratan mı ? siz önce bunu bi çözün kafazında
NUR: Laiklik din ile siyasetin birbirinden ayrılmasıdır ki bugün bu hükümet ile ne derece önemli bir unsur olduğunu görüyoruz! Daha hükümetin aşırı ayrıştırıcı söylemleriyle toplumda ayrıştırmalar yaşanırken, laikliğin kaybedilmesiyle çöküş olur!
SEYYAH: LAİK OLMAYANLAR ŞERİATLA YÖNETİLEN ÜLKELERE GİDEBİLİRLER. HİÇ DURMAYIN KİMSE SİZİ TUTMUYOR. TÜRKİYE''NİN YÖNETİM ŞEKLİ CUMHURİYETTİR. SONSUZA DEK TE ÖYLE KALACAKTIR.
MESUT: SONSUZA DEK DERKEN ÖLÜM VAR KIYAMET VAR FAZLA BÜYÜK KONUŞMAMAK GEREK SONUNDA ALLAH IN DEDIĞI OLUR AZ BİRAZ İNANÇ VEDE İNANMAK LAZIM
ALİ NACİ AHAT: siz önce müslümanlığınızı bi gözden geçirin. . . . ecdadımız hangi makaddesler uğruna çarpışmış ve bu vatanı bize bırakmış ona bi bakın . . . . cumhuriyet kurulsun diyemi? yoksa hilafet düşmesin diyemi ?
UMMET: Burada hirsizlik kolay hic giderlermi
IRAK LİBYA: hilafet gelirse 2 aya kalmaz iç savaş çıkar ki amaçları da bu zaten
HAYLAZ: osmanlıyı özleyenler veya hilafet isteyenler ah o zamanlarda bir kaç gün yaşama şansları olsa sendenbenden fazla cumhuriyeti ister. eğer peygamberimiz zamanındaki adaletle olsa sözüm yok ancak osmanlının son demindeki hilafet kadıların vicdanlarına bağlıydı.
ALİ NACİ AHAT: sanki sen yaşdın o zamanı. . . . . saçmalık. . .
CORCİ: O zaman ülkemizin kurucusuna dil uzatanların dillerini bir bir keseceksiniz, yok öyle.
MİSAFİR: kurban bayramı da yaklaşıyor, dikkat et kafanı kesebilirler
HİLAFET GELECEK: hilafet rejim mi lan hödükler. daha rejim ne onu bilmiyorlar
BEHCET: Yersiz ve zamansız konuşan yazan dunkoflar tartışmanın değil başka provakasyonların fitilini ateşlemek istiyor aman dikkat
SAFLAR SIKI: Amerika ve Rusya birlikte Türkiye içinde iç savaş çıkarmaya çalışıyor. Atatürkçü kesim ile Muhafazakar kesimi savaştırmaya çalışacaklar. Uyanın! Hepsi bizim değerimiz. Atatürk de bizim, muhafazakarlık da bizim. Z kuşağı aman gaza gelmeyin.
UMMET: Muhafazakar kesim mal varligini aciklasin.
VEYSEL: Cumhuriyet herkesin herkesimin gözbebeğidir değil dönmek değiştirilmesi akla dahi gelmemeli saltanat diye saçma bir sistem olmamalı
ALİ NACİ AHAT: biz saltanat olsun demiyoruz zaten. . . . Allahın dedediği olsun , bütün çabamız bu. . . .
ONUR C: Düşman yine öz yurduna el attı, Mezarından Ata''n kılıç uzattı, Yürü diyor, hakkı zulüm kanattı, Attilâ''nın oğlusun sen unutma!Medeniyet deme, duymaz, o sağır;Taş üstünde taş kalmasın durma kır:Kafalarla düz yol olsun her bayır, Attilâ''nın oğlusun sen unutma!
MEHMET ASLAN: Ben laik değilim HİLAFET GİBİ bir şerefli Kuruma bağlı olmak en şereflidir. Her yana yaranma sevdasından vazgeç ak parti 3 5 oyun hesabını yapa yapa partiyi erittiniz
ARABİSTAN: yallah arabistana kanka. tam senlik oralar.
NE İÇTİN SÖYLEEEEE: kafa bıdünya heralde
HEKİMOĞLU: Kişiler Laik olmaz zaten. Olamaz. Devlet Laik olur. Laik devlet demek, her dine eşit mesafede olup, iç işleyişinde hiç bir dini esas almaz demek.
CORCİ: O zaman bu ülke yönetimi sana göre değil, neden duruyorsun ki, bak ne güzel hilafetle yönetilen süper ülkeler var.
CİBİLİK: Bu dergi de kim oluyor...
CAHİL SÜRÜSÜ: islamdan 1000 yıl önce çıkmış laiklilk, demokrasi ve cumhuriyet kavramlarını islam düşmanlığı olarak gösteren cahil grup var. turnusol kağıdı gibi kavram, cahilleri gösteriyor hemen. Cumhuriyet de hilafet de demokrasi de halkın kendi kendini seçmesidir, yönetmesidir, halkın gücü kendinde tutmasıdır. bu kadar, konunun hepsi bu. din sömüren gruplar, kişiler olayı menfaate dönüştürüyor. keriz silkeliyorlar yani.
CEMAL: CUMHURİYET VE KURUCULARINA AKLINIZA GELİNCE SÖVÜP SAYIN SONRADA CUMHURİYET GÖZBEBEĞİMİZDİR DEYİN BUNLARI DA SAĞIR SULTANA ANLATIN.
AKREP: yonetim kararini dergilermi verecek? Bu onlarin isi degil bunda provaktor oyunu var.
ARİF GSLİ: Cumhuriyete saygılıyız. Ama elhamdülillah laik biri değilim. Ülkemizde biran evvel kurtulmalı bu hasta sistemden
CİBİLİK: Yani ne istiyorsun
KN: Laiklik birlikte yaşamanın teminatıdır. Aksi kamplaşma ic savaş bölünmedir.
ULUSALCI: Peki ne getirilmeli, kokuşmuş şeriat, halifelik falan mı gelsin. Şeriatla yönetilen ülkelerin perişanlığını görüyoruz.
SAMSUN: yallah arabistana kardeş.
NESTER: Siz laiklik deyince ne anliyorsunuz. Bu sistemin neyi var. Ne gibi olumsuz yonleri var Cumhuriyetin. Yada hilafetin iyi yonleri nedir. Aradaki farki ve uygulamalarini buradan yazar isen sevinirim. Bizde ogrenmis oluruz farki belki senin dogrularinin pesinden gideriz belkide sen benim dediklerimin.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: AK Parti'den 'hilafet' tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhuriyetimiz gözbebeğimizdir Haber Yorumla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 08:50:20. #1.14#
title