AK Parti Hakkındaki Kapatma Davasına Tepkiler

AK Parti Hakkındaki Kapatma Davasına Tepkiler

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti Hakkında Açtığı Kapatma Davasıyla İlgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Cumartesi Günü Bakanlığın Üst Düzey Yetkilisi Matt Bryza Tarafından Açıklanan Görüşü Tekrarladı.

AK Parti Hakkındaki Kapatma Davasına Tepkiler

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti hakkında açtığı kapatma davasıyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, cumartesi günü bakanlığın üst düzey yetkilisi Matt Bryza tarafından açıklanan görüşü tekrarladı.

Haftanın ilk olağan basın toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Casey, 'AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili ABD Dışişleri'nin görüşü nedir?' şeklindeki bir soruya, "Matt Bryza, bu konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı ve görüşümüz aynı" cevabını verdi. Bryza'nın yaptığı açıklamayı tekrar eden Casey, "İlgili bütün tarafların, Türkiye'nin demokratik kurumlarına ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu, bizim Türkiye'nin demokratik laikliğine verdiğimiz desteği yansıtıyor. Herhangi bir demokraside seçmenlerin, ülkelerinin siyasi geleceğini belirlemesi esastır ve seçmenler, 2007'de kararlarını verdi" dedi.

(MD-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA