AK Parti Hakkında Açılan Kapatma Davası

AK Parti Hakkında Açılan Kapatma Davası

Demokrat Parti (Dp) Genel Başkanı Süleyman Soylu, AK Parti'nin Kapatılması Talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne Açılan Davanın Demokrasi ve Hukuka Karşı Yapılan Bir Darbe Oluduğunu Söyledi.

AK Parti Hakkında Açılan Kapatma Davası

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, AK Parti'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın demokrasi ve hukuka karşı yapılan bir darbe oluduğunu söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AK Parti hakkında kapatma davası açılmasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Süleyman Soylu, siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olduğunu belirterek, siyasi partilerle ilgili takidirin de, cezanın da millet tarafından sandıkta verilmesi gerektiğini kaydetti. Soylu, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın 'laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği' iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmasını, demokrasi ve hukuka karış yapılmış bir darbe olarak niteliyor ve karşı çıkıyoruz. 21. yüzyılda Avrupa Birliği sürecinde mesafe almaya çalışan bir Türkiye'de başsavcının ortaya koyduğu gerekçelerle siyasi parti kapatılmasına karışıyız. DP, 60 yıldan uzun bir süredir var olduğu Türk siyasetinde her zaman hukukun, demokrasinin ve özgürlüklerinin savunucusu olmuştur. AK Parti'ye karşı muhalefet haklarımızı saklı tutmak kaydıyla, yapılanı; siyaseti, siyaset kurumunu ve siyasi partileri yıpratmaya, baskı altında tutmaya, siyaset alanının daraltmaya yönelik bir davranış olarak niteliyoruz. Hukuk zorlanmakta, hukuka olan güven zedelenmekte ve hukuk siyasallaşmaktadır. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu günlerde, yeniden toplumsal gerginliğe yol açacak bu davranışı yersiz, mesnedsiz ve gereksiz buluyoruz. Türkiye'nin idaresinde bulunan bir siyasi parti hakkında açılan bu kapatma davası, Türkiye'yi çok daha ciddi sorunların olduğu bir sürece ve siyasi krize sürükleyecektir. Bütün bu sebeplerle, demokrasinin sağlıklı işlemesi ve hukukun üstünlüğü için Anayasa Mahkemesi'nin bu davayı usulden reddetmesini bekliyoruz." (EKO-OK-Y)