AK Parti Grup Toplantısı (2)

AK Parti Grup Toplantısı (2)
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nda hükümete saldıranların geçmişte Ahmet Kaya'ya saldıranlarla aynı olduğunu belirterek, "Şimdi o gün Ahmet Kaya'ya saldıran sanatçıların bir kısmı diyor ki; 'ben o esnada tuvaletteydim', birisi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nda hükümete saldıranların geçmişte Ahmet Kaya'ya saldıranlarla aynı olduğunu belirterek, "Şimdi o gün Ahmet Kaya'ya saldıran sanatçıların bir kısmı diyor ki; 'ben o esnada tuvaletteydim', birisi diyor ki 'ben o an dışarıdaydım.' Ulan hepiniz oradaydınız be. Hepiniz oradaydınız" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, barış temelli, işbirliği temelli, güvenlik temelli olarak hem komşularla hem tüm dünya ülkeleriyle hiç tereddüt etmeden irtibat kuracaklarını söyledi. Türkiye'nin kazanacağı her meselede aktif olacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Eğer Türkiye kazanacaksa, bizim milletimiz kazanacaksa ilkelerimizi, sınırlarımızı, kırmızı çizgilerimizi, hassasiyetlerimizi dikkate alır Türkiye'nin kazanacağı her meselede aktif oluruz. Korkuyla büyük devlet olunmaz. Kelimelerden, kavramlardan korkanlar kendi icat ettiği tabulardan, kendi imal ettiği kabuslardan korkanlar büyük devlet inşa edemezler. Küçük düşünerek büyük işler yapılmaz. Büyük düşünecek, büyük adımlar atacak, büyük hedeflere böyle ulaşacağız. Türkiye alelade sıradan, pısırık, içine kapanık bir ülke değildir. Türkiye kelimelerden, kavramlardan, tabulardan, kabuslardan korkacak bir ülke hiç değildir. Dilden korktular, dili yasakladılar. Türküden, şarkıdan korktular kasetleri, plakları yasakladılar. Fikirden, yazıdan korktular sanatçıyı, yazarı sürgüne yolladılar. Kılık-kıyafetten korktular zulmettiler. Kimlikten korktular asimile etmeye çalıştılar. Büyük bir devletin böyle korkuları olamaz. Böyle korkularla hiçbir devlet hiçbir millet büyük iddia ve hedeflere sahip olamaz. Buradan aziz milletime soruyorum; bugüne kadar hangi yasak Türkiye'yi büyütmüştür. Bugüne kadar hangi yasak barışı sağlamıştır. Bugüne kadar hangi ret, inkar, asimilasyon politikası, hangi baskı, hangi zulüm Türkiye'ye fayda sağlamıştır. Hiçbiri. Tam tersine bütün bunlar Türkiye'yi zayıflatmış, geriletmiş içine kapatmış, sorunların birikmesine, içten içe çoğalmasına sebep olmuştur" diye konuştu.

"BU ÜLKE TOPRAĞI, BİRLİĞE, KARDEŞLİĞE PAMUK İPLİĞİ İLE BAĞLI BİR ÜLKE DEĞİLDİR"

Türkiye'yi normalleştirmek için adımlar attıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, Türk'ten alıp Kürt'e vermediklerini vurguladı. Kürt'ten alıp Gürcü'ye, Çerkez'e, Roman'a vermediklerinin altını çizen Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kimseye imtiyaz sağlamıyor, hiç kimsenin hakkını sınırlandırmıyoruz. Tam tersine biz olması gerekeni, gecikeni, normali, meşru olanı yapıyor hem kardeşliği büyütüyor hem Türkiye'yi büyütüyoruz. Artık şundan kurtulalım; biri türkü söyledi diye bu ülke bölünmez. Biri farklı kıyafet giydi diye bu ülke bölünmez. Biri farklı bir şey söyledi diye bu ülke bölünmez. Bu ülke toprağı, birliğe, kardeşliğe pamuk ipliği ile bağlı bir ülke değildir. 76 milyonun tamamına sesleniyorum; biz bin yıl boyunca birbirimizi anladığımız, birbirimizin açısını ve sevinicini hissede bildiğimiz için bir arada yaşadık. Diyorum ki bu ülkenin kuzeyi, güneyi, batısı köprü altında ensesine kurşun sıkılanların acısını anlamaya çalışsın. Dili yasaklamanın, türküyü yasaklamanın, kelimeleri, kavramları, kimlikleri yasaklamanın nasıl bir his olduğunu anlamaya çalışsın. Bu ülkenin doğusu da, batısı da, kuzeyi de, güneyi de vatan, bayrak, birlik, bütünlük, saadet hassasiyetlerini anlamaya çalışın. İşte Diyarbakır'da tek millet dedik, tek bayrak dedik, tek vatan dedik, tek devlet dedik ve bütün orada on binlerce insan bizimle beraber hepsi aynı coşkuyu paylaştık. Acıları yarıştırmayalım. Acıların üzerinden konuşmayalım. Acılar üzerinden yürümeyelim. Bizi biz eden, bizi var eden, bizi kardeş eden nice değerimiz var biz onlara bakalım. Fakat muhalefet kalkıp da oralarda tek millet diyemiyor, tek bayrak diyemiyor, tek vatan diyemiyor ve Türk bayraklarıyla o meydanları dolduramıyor. Lafa geldiği zaman milliyetçilik diyor. Senin neren milliyetçi. Lafla milliyetçilik olur mu? Eser ortaya koyacaksın, eser. Her zaman söylüyorum ya 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Biz eserlerimizle konuşuyoruz."

"BUGÜN GEZİ PARKI'NDA BİZE SALDIRANLAR O GÜN ORADA AHMET KAYA'YA SALDIRDI"

Diyarbakır'a gerçekleştirdiği tarihi ziyarete değinen Başbakan Erdoğan, Şivan Perver'in Diyarbakır Valiliği'ne geldiğinde orada bulunan herkesin heyecanlığını anlattı. Perver'e valilikteki odaya girdiği zaman kendisine bir Kürt olarak değil herkesin bir insan olarak, bir sanatçı olarak, vatanından 38 yıldır uzakta olan ve o gün vatanına dönmüş biri olarak baktığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Ve şuanda vatandaşlığı alınmış adeta bir misafir olarak bakıyordu. Böyle bir şey olabilir mi? Acaba bunu kimler yaptı. Bunun bedelini ödemesi gerekenler var herhalde. Aynı şeyi Ahmet Kaya'ya yaptılar. Ahmet Kaya'ya ödül töreninde biliyorsunuz o gün orada saldırdılar. Kimler saldırdı? Hani Gezi Parkı'nda bize saldıranlar kimlerse, onlar orada Ahmet Kaya'ya saldırdı. Aynı. Şimdi o gün Ahmet Kaya'ya saldıran sanatçıların bir kısmı diyor ki 'ben o esnada tuvaletteydim', birisi diyor ki 'ben o an dışarıdaydım.' Ulan hepiniz oradaydınız be. Hepiniz oradaydınız. Hepinizin artık kaybedilemeyecek kamera kayıtlarında resimlerinizi biz izliyoruz, görüyoruz. Millete görüyor. Dürüst olun dürüst. Yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor. Sizinde artık mumunuz söndü. Hepinizi görüyoruz, ne olduğunuz meydanda. Ama bu milleti aldatamayacaksınız. Bu hissiyatı anlamak, empati kurmak zorundayız. Faili meçhul saldırıda ölenin de, yavrusu şehit olan annenin de hissiyatını anlamak zorundayız. Diyarbakır işte bunun için önemlidir. Diyarbakır 76 milyonun birbirini anladığını göstermesi bakımından önemlidir. Eğer o gün oraya 60 bini aşkın insan gelmişse bunun için geldi. Diyarbakır artık ortak acıların artık ortak sevinçlere döndüğünü göstermesi bakımından önemlidir. Diyarbakır bir kardeşlik diyarı olduğu için acıyla akan, gözyaşlarını mutluluk gözyaşlarına tahvil ettiği için önemlidir. Rabbim hiçbir anneyi inanıyorum ki bu gözyaşlarıyla değil, artık sevinç gözyaşlarıyla mutluluğa erdirsin ve Rabbim bu kardeşliği muhafaza etsin. Rabbim hiçbir anneyi, hiçbir babayı acıyla gözyaşı dökenlerden değil tekrar ediyorum işte mutluluk gözyaşı dökenlerden eylesin. Şunu tekraren söylüyorum; hiç kimse bizden şehitlerimizin ruhlarını incitecek bir adım beklemesin. Biz şehitlerimizi ruhunu muazzep etmeyiz. Buna izin vermeyiz. Hiç kimsenin onurunun, umudunun, kimliğinin yaralanmasına göz yummayız. 76 milyon aynı sofranın etrafındayız. Hep birlikte bu sofranın ekmeğini büyütecek, bu sofrada kardeşçe muhabbet edeceğiz" şeklinde konuştu.

"BİZ BÖLEN DEĞİL YAPTIĞI SOMUT HİZMETLERLE BİRLEŞTİREN OLDUK"

Erdoğan, "CHP'nin, MHP'nin ve kusura bakmasınlar BDP'nin yöneticilerinin büyük bir kısmı maalesef daha öncede söylediğim gibi özellikle kendilerini ismen anmayacağım dedim. Çünkü onların çok sorunlu dil ve üslupları var ve bunlara da cevap vermeyeceğimi ifade ettim" dedi.

Diyarbakır'daki tarihi sahnenin ardından yapılan son derece seviyesiz, edep ve adap sınırlarını çokça aşan açıklamalara da asla cevap vermeyeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Onlar benim gündemimde olmayacak. Aziz milletimin bir gerçeği görmesini burada arzu ediyorum. CHP, MHP ve BDP sanal korkularla tabanlarını kışkırtmaya çalışırken yalanı, iftirayı, hakareti bir siyaset yöntemi olarak benimserken biz ortaya çok somut eserler koyduk. Biz bölen değil yaptığı somut hizmetlerle birleştiren olduk. Biz ayrıştıran değil devasa yatırımlarla kucaklayan olduk. Ulaşmadığımız yer kalmadı. İşte Diyarbakır merkez yatırımları Bismil, Ergani oralardaki yatırımlar. Özellikle CHP ve MHP iktidar ortağı oldukları dönemlerde bu ülkeyi, ülkenin itibarını tabi CHP diyecek ki biz hiçbir zaman onlarla ortak olmadık, siz zaten DSP ile adeta yavrusunuz. Olsan da olmasan da ayrı. Oldunuz. Geçmişte de oldunuz, şimdi de oldunuz, hala oluyorsunuz. Ülkenin itibarını, milletin onurunu ciddi şekilde zedelerken biz Türkiye'nin, bayrağımızın, pasaportumuz, paramızın dünyadaki değerini, itibarını arttıranlardan olduk. 11 yılın sonunda Türkiye geri gitmiş bir Türkiye değil, üç kat büyümüş bir Türkiye'dir. 11 yılın sonunda Türkiye IMF'ye olan borcunu ödemiş, IMF'ye kredi açan bir ülke konumuna yükselmiş, 27.5 milyar dolar olan rezervlerini 134 milyar dolara yükseltmiş bir olan ülkedir. Hep kaçamak yapıyor. Tekrar ediyorum; biz hükümeti kimden devraldık. MHP'nin içinde olduğu MHP-DSP-ANAP. MHP şu rakamları hep inkar ediyor. ya sen bize bunu 27.5 milyar dolardan devretmedin mi Merkez Bankası'nın döviz rezervini. Bunlar devretti. IMF'ye olan borç 23.5 milyar dolar değil miydi? 23.5 milyar dolardı. Bunu sen bize devretmedin mi, sen devrettin. Bunun neyini inkar edeceksin. Her şey kayıt altında. İnkar edilecek hiçbir yanı yok. Sizin bize bıraktığınız bu borcu biz ödedik. 23.5 milyar dolar borcu biz sıfırladık. Ha bununla da kalmadık 27.5 milyar dolar Merkez Bankası'nın döviz rezervi varken şimdi 134 milyar dolar Merkez Bankası'nın döviz rezervi var. Bunu buraya kim çıkardı, AK Parti iktidarı çıkardı. Yani Halep oradaysa arşın burada. Bunu yapan iktidar, gerçekleştiren iktidar bu. Neyi sağa sola kaçırmaya kalkıyorsun. 11 yılın sonunda Türkiye ayrışmış, kamplaşmış, kutuplaşmış değil. Her zamankinden daha bir, daha beraber, daha kardeş bir Türkiye'dir. Eğer bir bütünleşme, eğer biz şuandaki iktidara en ufak bir destek olmama sorunu varsa bu parlamentonun içindedir" dedi.

"BİZ BU OYUNA DA GELMEYECEĞİZ"

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarına da göndermede bulunan Başbakan Erdoğan, CHP-MHP ve BDP'nin engeller çıkardığını söyledi. Anayasa meselesinde ve her konuda muhalefet partilerinin engeller çıkarmaya çalıştığını belirten Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu engeli çıkaran CHP'dir, MHP'dir, BDP'dir. İşte buyurun anayasa meselesi. Ne oluyor anayasa meselesinde. Biz bütün inceliğimizle her türlü desteği verdik. Hep söylüyorum 326 milletvekiliyle biz üç temsilci verdik. 26 milletvekiliyle üç temsilci, 51 milletvekiliyle üç temsilci, 151 milletvekiliyle üç temsilci. Bu adil mi, değil ama biz istedik ki üzümü yiyelim. Bu işi çözelim. Bakıyorsun 26 milletvekiliyle çıkıyor biz olmazsak anayasa olmaz diyor. Böyle bir anlayış, böyle bir mantık olabilir mi? Bu komisyon zaten teamüllere dayalı olarak kurulmuş bir komisyon. Yani bunun asli komisyon gibi bunun bir görevi, bir işlevi yok. Fakat faturayı gelip nereye kesmeye çalışıyorlar, AK Parti'ye kesmeye çalışıyorlar. Yok öyle, 25 kuruşa simit ya var mı böyle bir şey. Şuanda çıkıyor ana muhalefet diyor ki 'buyurun 60 maddede dört parti mutabık kaldı biz çözmeye hazırız.' Bende öylemi peki arkadaşlarıma dedim ki gidin ziyaret edin. Ziyaret ettiler. Dediler ki değerlendirelim, bir hafta sonra geldiler 'hayır' dediler. 4 partinin 4'ü de bu işe evet demesi lazım ki biz bunu halledelim. Şimdi buradan böyle bir süreçte 4 tane parti burada mutabık kalmışsa, yani bunlardan diyelim ki 26 milletvekiliyle parlamentoda bulunan parti 'hayır biz istemezük' derse bu iş yapılmayacak mı? İmzaları var bu 60 maddenin altında. Gelin 60'ı halledelim komisyon yine çalışmalarına devam etsin. Ama mesafe aldığımızı millete gösterelim. Bunlara evet diyemediler. Bunların hepsi şuanda tutanaklarda var. Bu tutanakların hepsi halkımıza açıklanacak. Kim nasıl bir tutum içerisinde oldu bunları göreceğiz. Biz hep olumlu katkıda bulunduk. Sürece olumlu katkıda bulunuyoruz. Sayın Meclis Başkanı artık buna dayanılamayacak hale geldiği için o da ister istemez orada bir tavır koydu. Şimdi biz mektubunu bekliyoruz. Bakalım bu mektupta sayın Başkan bizlere ne bilgiler verecek, bizden ne talep edecek onu göreceğiz. Bizler tüm bu olanlarda hep samimi davrandık. Ama Batı toplumunda muhalefet ülkenin menfaati olduğu zaman gelir desteğini verir. Ama bizim muhalefetin ülkenin menfaati de olsa 'ha bunun arkadasın da iktidar oy kazanacak. Dolayısıyla bizim bunu engellememiz lazım' der ve her zaman karşına dikilir. Dün söylediklerinin tam aksini yaparlar. Ama biz bu oyuna da gelmeyeceğiz. Çünkü bizim güvencimiz bir devam millettir. Biz aziz milletten aldığımız bu destekle bugüne geldik. Yarınlara da böyle yürüyeceğiz."

"11 YILLIK ÇALIŞMALARI BİRKAÇ SAAT İÇERİSİNDE ANLATMAK MÜMKÜN DEĞİL"

Birkaç saat içerisinde 11 yılın dökümünü yapmanın artık mümkün olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Yaptıklarımızın özeti dahi yüzlerce sayfaya sığmıyor ama bugün bize en ağır sıfatları o en ağır ithamları kullananlara bazı eserlerimizi, bazı hizmet ve yatırımlarımızı göstermek niyetimdeyim. Milletin bunları zaten görüyor, biliyor ve duyuyor. Ama milletimin kimin milliyetçi, kimin vatansever, kimin ülkesi gecesini gündüzüne katan millet hizmetkarı olduğunu da tekrar özellikle görmesini arzu ediyorum" dedi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title