AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları 3. Olağan Kongresi

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları 3. Olağan Kongresi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sizler demokrasiye, özgürlüklere, milli iradeye en güçlü şekilde sahip çıkmalısınız."

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları 3. Olağan Kongresi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sizler demokrasiye, özgürlüklere, milli iradeye en güçlü şekilde sahip çıkmalısınız. Emaneti devraldığınızda Türkiye'yi daha da büyütmenizi, yüceltmenizi sizlerden rica ediyorum" dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları 3. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmaya 81 ildeki öğrenci, işçi, memur, asker gençleri, yurt dışında görev yapanlar ile şehit düşen gençleri selamladı.

Dünyanın çeşitli kentlerindeki Türk gençlerinin kardeşleri olan gençlere de selam yollayan Erdoğan, "Böyle aziz bir milletin ferdi, böyle gençler yetiştirmiş bir milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Böyle gençlerle aynı yolda yürümekten şeref duyuyorum. Bizlere sizler gibi genç yol arkadaşları nasip ettiği için Rabbime şükrediyor, hamd ediyorum" diye konuştu.

Gençlerden; Selçuklu'nun torunları, Osmanlı'nın ahvadı, Cumhuriyetin umudu, aydınlık yarınları olduklarını unutmamalarını isteyen Erdoğan, gençlerin birbirleriyle sevginin, merhametin şefkatin diliyle konuştuğunu, ama gerektiğinde de Gazi Mustafa Kemal gibi Çanakkale şehitlerinin ahvadı olduklarını ispattan asla çekinmediklerini kaydetti.

Erdoğan, şöyle dedi:

"Onun için sizlere Asım'ın nesli diyorum. İşte onun için sizlere sesleniyorum; 'Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Şüheda gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar. O rüku olmazsa, dünyada eğilmez başlar. Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor.... Sen ki son ehl-i salibin kırarak savletini, şarkın en sevgili sultanı Salahaddin'i, Kılıç Arslan gibi iclaline ettin hayran. Sen ki İslam'ı kuşatmış, boğuyorken hüsran, o demir çemberi göğsünde kırıp parçaladın. Sen ki ruhunla beraber gezer ecramı adın. Sen ki a'sara gömülsen taşacaksın. Heyhat, sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat. Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber. Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber...' İşte bu gençlik, bu AK gençlik bugüne kadar onurunu çiğnetmedi, bundan sonra da çiğnetmeyecek. Bu gençlik Allah'ın izniyle şehitlerine, milletine mahcup olmayacak. Bu gençlik kendisine umut bağlayan bu aziz milleti, kendisini örnek alan dünya gençlerini inşallah hayal kırıklığına uğratmayacak."

Tüm gençlere mazilerine ve şehitlerin hatırasına sahip çıktıkları için tebrik eden Erdoğan, AK Parti'ye kuruluşundan bu yana hizmet eden gençlere de teşekkür etti.

-Gençler için yapılanlar...-

AK Parti iktidarı döneminde gençlerin de gayretleriyle Türkiye'ye çok büyük hizmetler yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, gençler için de önemli adımlar attıklarını söyledi.

Seçilme yaşını 30'dan 25'e AK Parti iktidarının indirdiğini hatırlatan Erdoğan, 2002 yılında gençlik ve spor faaliyetlerine 67 milyon lira ayrıldığını, bugün ise bu rakamı 817 milyon liraya çıkarttıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin her yerinde gençlik merkezleri kurulduğunu anlatan Erdoğan, 9,5 yılda sporcu sayısını 10 kat artırdıklarını bildirdi. Başbakan Erdoğan, spor tesisi sayısını da çok büyük oranlarda artırdıklarını söyledi.

18 kente stadyum kazandıracaklarını ifade eden Erdoğan, çok sayıda spor organizasyonunun da Türkiye'de yapıldığını anlattı.

İktidarları döneminde en büyük yatırımı eğitim alanında yaptıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan 170 bin yeni derslik yaptıklarını dile getirdi. 89 yeni üniversite açarak Türkiye'deki üniversite sayısını 165'e çıkarttıklarını hatırlatan Erdoğan, üniversitesi olmayan bir il kalmadığını söyledi.

Öğrencilere verilen burs ve kredi miktarlarında da önemli ölçüde artışlar gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, beslenme yardımı miktarını ve öğrenci yurtlarının sayısını artırdıklarını belirtti. Erdoğan, müstakil bir Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı kurduklarını da hatırlattı.

-Gençlere nasihatler-

AK Partili gençlere nasihatler de veren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sizler Türkiye'nin onurusunuz, Türkiye'nin istikbali, Türkiye'nin aydınlık yarınlarısınız. Sizler demokrasiye, özgürlüklere, milli iradeye en güçlü şekilde sahip çıkmalısınız. Emaneti devraldığınızda Türkiye'yi daha da büyütmenizi, yüceltmenizi sizlerden rica ediyorum. Sizi kavgaya çekmek isteyenlere karşı sabırlı olacak; hoşgörüden, vakardan taviz vermeyeceksiniz. Sizler büyük bir milletin evlatlarısınız. Kibir, gurur, böbürlenme size musallat olmamalı. Ama zulüm karşısında eğilmeyecek, haksızlık karşısında susmayacaksınız."

Konuşmasının ardından Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı İsmail Karaosmanoğlu, Başbakan Erdoğan'a Mehmet Akif Ersoy'un Safahat adlı eserinin 1928 yılında yapılan baskısını ve el yazması Kur'an-ı Kerim takdim etti. Başbakan Erdoğan da Kuran-ı Kerim'i öpüp başının üstüne koyarak teslim aldı.

Başbakan Erdoğan da İsmail Karaosmanoğlu'na ve yaş sınırı nedeniyle görevlerini bırakacak olan AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ve ayrı ayrı plaket verdi.

-Notlar-

Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen kongreye; Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ekrem Erdem, Zelkif Kazdal, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, çok sayıda milletvekili ve belediye başkanı katıldı.

Türkiye'nin 81 ilinden gelen gençlik kolları üyelerinin doldurduğu salonda, aralarında Mısır, Endonezya, Almanya, İspanya, Irak'ın bulunduğu 31 ülkeden temsilci de yer aldı.

Salondaki "Bizim için dertleniyorsa Başbakan, dindarlık yetmez, alim olmak bize yakışan", "Niyeti darbe olanın akıbeti Silivri olur" pankartları ile

"Dik dur eğilme, dindar gençlik seninle" sloganları dikkati çekti.- ANKARA