AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Anayasa Değişikliği Çalışmalarına İlişkin, 'Buna Kesinlikle İhtiyaç Var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin, 'Buna kesinlikle ihtiyaç var. Bugün 12 Eylül Anayasası Türkiye'nin bir ayıbıdır' dedi. Suşehri Kültür ve Dayanışma Derneğince düzenlenen '20. Yıl Birlik ve Beraberlik Yemeği'ne katılan Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir Anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. Erdem, şunları kaydetti:

'İhtiyaç olmasa böyle bir yola girmezdik. Kesinlikle Türkiye'nin bundan daha fazlasına ihtiyacı var. Ancak 23 madde ve 3 de geçici madde olmak üzere 26 maddeyle toplumun önüne çıktık. İnanıyorum ki burada muhalefetin de desteğini sağlayarak ve onların da görüşlerini alarak değerlendirmeler yapacağız. Herhalde pazartesi son şekli verilir. Belki bazı ilaveler, bazı ufak değişiklikler de yapılarak önümüzdeki günlerde Meclis'e iner. Buna kesinlikle ihtiyaç var. Bugün 12 Eylül Anayasası Türkiye'nin bir ayıbıdır. Bir taraftan siyasiler olarak hem darbelere karşı olduğumuzu her fırsatta söyleyeceğiz hem bu maddelerin tamamına değilse bile bir kısmına direneceksiniz, bunu anlamak mümkün değil.'

Erdem, Türkiye'nin AB'ye giden yolda da böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, 'Nitekim Avrupa'dan gelen sinyaller de oldukça güzel ve onlar da böyle bir değişikliğin doğru olduğu kanaatinde. Tabii birçok kesim de yeterli bulmuyor. Doğrudur, yeterli olmayabilir, ama sayısız madde de değiştirildi. Şu ana kadar 80 civarında madde değişikliği oldu. 26 madde de Anayasa'ya çok önemli değişiklikler getirecek. Demokrasimizi daha güçlendirecek ve kalitesini artıracak. Daha özgür, daha hoşgörülü bir ortama kavuşmuş olacağız' diye konuştu.

(NAR-TUR-GK-ŞP) - İSTANBUL