AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çetinkaya'dan 'Cumhurbaşkanlığı Seçimi' Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çetinkaya'dan 'Cumhurbaşkanlığı Seçimi' Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, "Biz Parti Olarak Karar Aldık. Nisan Ayı Gelmeyinceye Kadar Kimse, Ağzımızdan Adayımızın İsmini Çıkaramaz. Ama Şu Kadarını Söyleyeyim, Cumhurbaşkanı'nı AK Parti Meclis Grubu Seçecektir" Dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çetinkaya'dan 'Cumhurbaşkanlığı Seçimi' Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, "Biz parti olarak karar aldık. Nisan ayı gelmeyinceye kadar kimse, ağzımızdan adayımızın ismini çıkaramaz. Ama şu kadarını söyleyeyim, Cumhurbaşkanı'nı AK Parti Meclis Grubu seçecektir" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, parti çalışmaları nedeniyle geldiği Malatya'da bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çetinkaya, "Bize diyorlar ki 'adayınızı tespit ediniz, adayınızı tespit ediniz'. Arkadaşlar biz parti olarak karar aldık. Nisan ayı gelmeyinceye kadar kimse, ağzımızdan adayımızın ismini çıkaramaz. Nezaketen de doğru değil. Şuanda yukarıda bir Cumhurbaşkanı var. Ona karşı da saygısızlık olur. Sizin varsa adayınız çıkın açıklayın. Nisan ayı gelince göreceksiniz ki, AK Parti Üs Kurulu Başkanlık Divanı toplanacak, halkın da görüşünü alacağız, ondan sonra en isabetli adayımızı tespit edip açıklayacağız. Ama şu kadarını söyleyeyim, Cumhurbaşkanı'nı AK Parti Meclis Grubu seçecektir. Hiç kimsenin bir endişesi olmasın, Cumhurbaşkanı bizim bünyemizden seçilecektir. Bunun seçim şeklini de anayasamızın 102 maddesi belirtmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak yapılan eleştirilere de yanıt veren Çetinkaya, "Diyorlar ki 'sizin arkanızda halk desteğinin çoğunluğu yoktur'. Hayır? Peki bizden önce yüzde 21 halk desteği almış Meclis çoğunluğu ile Cumhurbaşkanı seçildi. Halktan yüzde 21 destek alanlar Cumhurbaşkanı olmadılar mı? Şuandaki Cumhurbaşkanımızın arkasında bir halk desteği mi var? Meclis'in dışından da bu seçiliyor. Böyle hiç mantık dışı bir şey olur mu? Şuanda AK Parti'nin arkasında yüzde 42 halkın desteği var. 2004 yerel seçimlerinde AK Parti halkın yüzde 42 desteğini almadı mı?" ifadelerini kaydetti.

Çetinkaya, seçim çalışmaları kapsamında her ay 81 ilde en az 1 konferansın düzenlenerek hükümetin faaliyetlerinin anlatılacağını belirterek, bu konferanslara bakanların, genel başkan yardımcılarının ve partinin seçtiği isimlerin katılacağını söyledi. Çetinkaya, parti olarak hükümetin yaptığı faaliyetleri halka tam olarak anlatamama sıkıntısını da yaşadıklarını kaydetti.

(BK-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA