AK Parti, Erzurum'un İlçelerindeki Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

AK Parti, Erzurum'un İlçelerindeki Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

AK Parti, Erzurum'un İlçelerindeki Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı.

AK Parti, Erzurum'un İlçelerindeki Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

AK Parti, Erzurum'un ilçelerindeki belediye başkan adaylarını açıkladı.

Erzurum Büyükşehir Belediye başkanı adayı olarak Ahmet Küçükler'in açıklamasının ardından merakla beklenen ilçe belediye başkan adayları da belli oldu.

2004 yılında yapılan seçimlerde AK Parti'den seçilen Palandöken Belediye Başkanı Cenap Köksal Birdal, Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç ve Dadaşkent Belediye Başkanı Vahdettin Yaylalı liste dışında bırakıldı. Mevcut merkez ilçe belediye başkanlarından hiç birisinin aday tanıtım toplantısına katılmaması dikkat çekti.

Aday tanıtımı öncesi yapılan konuşmalarda Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, partilerinin iktidarı döneminde yapılan hizmetlerin yanısıra, Gazze'de yaşanan dram ve Ergenekon davası ile ilgili görüşlerini belirtti.

Özellikle sağlık alanındaki değişimlere dikkat çeken Ayalan, Türkiye'nin bu alanda çağ atladığını, büyük dönüşüm yaşandığını ifade etti.

Gazze'de yaşanan İsrail saldırılarına da işaret eden Ayalan, "Müslüman kardeşlerimizin kanı akarken biz rahat değiliz. Bu konuda dünya liderleri arasında tek tepkiyi ise Başbakan'ımız Recep Tayyip Erdoğan koymuştur. Türk halkı Gazze'deki müslüman kardeşlerinin yanındadır." dedi.

Ergenekon olaylarına da değinen Ayalan, "Biz halkın avukatlığını yapıyoruz ama bazıları ise çetelerin avukatlığını yapıyor." şeklindeki ifadeleriyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a göndermede bulundu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yaptığı konuşmada özellikle Gazze'de yaşanan olaylar üzerinde durarak şunları söyledi: "Ben Gazze'ye gittiğimde oradaki meslektaşımın çaresiz, kısıtlı imkanlar içerisindeki çalışmalarını gördüm. Yardım götürdüğümüzde oradaki çocukların durumlarını gördüm. Evime döndüğümde küçük çocuğumun başını okşadığımda Gazze'deki çocukların içinde bulundukları durumlar gözlerimin önüne geldi, çocuğumun başını okşayamadım. AK Parti Hükümeti bu konuda elinden geleni yapmış ve tüm dünyaya örnek olacak şekilde Gazze'deki Müslüman kardeşlerimizin yanında olmuştur. Türkiye'de, Erzurum'da AK kadroların nasıl hizmletler yaptığını herkes gördü. İnşallah, yapılan bu hizmetlerimiz sizlerden alacağımız destekle, sizlerin vereceği güçle devam edecektir."

Milletvekilleri adına Sadettin Aydın ile İl Başkanı Hüseyin Tanfer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'in de birer konuşma yaptığı aday tanıtım toplantısında kürsüye son çıkan Genel Başkan Yardımcısı Ayalan, konuşmasının ardından ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı.

İlk olarak ismi daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'i yanına davet eden Ayalan, ardından diğer ilçelerin adaylarını açıkladı. Ayalan, Yakutiye Belediye Başkanlığı'na Ali Korkut'un, Palandöken Belediye Başkanlığı'na Orhan Bulutlar'ın, Aziziye Belediye Başkanlığı'na da Fatih Cengiz'in aday gösterildiğini bildirdi.

Ayalan tarafından açıklanan ve 29 Mart'ta AK Parti'den seçime girmesi kesinleşen ilçe belediye başkan adaylarının isimleri şöyle: "Aziziye Fatih Cengiz, Aşkale Ahmet Yaptırmış, Çat Mirza Kurt, Hınıs Ali Eren, Horasan Abdulhatem Bastem, İspir Osman Çakır, Köprüköy Osman Belli, Oltu İbrahim Ziyrek, Olur Rüstem Polat, Pasinler Ünsal Sertoğlu, Pazaryolu Recep Kaplan, Şenkaya Görbil Özcan, Tekman Yakup Doğan, Tortum Hasan Çakmak, Uzundere Halis Özsoy, Karaçoban Sedat Gül, Karayazı Seyfettin Kılıç, Narman Halis Yılmaz Ulueser, Palandöken Orhan Bulutlar ve Yakutiye Ali Korkut."

İsimleri açıklanan adaylar, daha sonra genel başkan yardımcısı Ayalan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, milletvekilleri ve İl Başkanı Hüseyin Tanfer ile birlikte topluca hatıra fotoğrafı çektirdi.

Aziziye Düğün Salonu'nda yapılan aday tanıtım törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Milletvekili Şükrü Ayalan, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum milletvekilleri, İl Başkanı Hüseyin Tanfer, belediye başkan adayları, ilçe teşkilat temsilcileri ve partililer katıldı.(CİHAN)