AK Parti'den Kapatma Davasına Tepki

AK Parti'den Kapatma Davasına Tepki

AK Parti Yönetimi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Anayasa Mahkemesi'nde Açtığı Kapatma Davasına Bir Açıklamayla Tepki Gösterdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Davanın Hedefi AK Parti Değil, Türk Demokrasisi ve Millet İradesidir" Dedi.

AK Parti'den Kapatma Davasına Tepki

AK Parti Yönetimi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Anayasa Mahkemesi'nde açtığı kapatma davasına bir açıklamayla tepki gösterdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Davanın hedefi AK Parti değil, Türk demokrasisi ve millet iradesidir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti hakkında açtığı kapatma davasının ardından kurmaylarıyla parti genel merkezinde uzun süren bir durum değerlendirmesi yaptı. Toplantının ardından karara bağlanan bildiri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat tarafından kamuoyuna açıklandı. Kameraların karşısına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin ile birlikte geçen Fırat, hazırlanan bildiriyi okudu. Türk demokrasisinin bugün eriştiği olgunluk düzeyi, derinlik ve saygınlığına asla yakışmayan büyük bir ayıpla karşı karşıya bırakıldığını kaydeden Fırat, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı kapatma başvurusunun hedefi AK Parti değil, Türk demokrasisi ve millet iradesidir. Bu girişimle demokrasimiz ne yazık ki bir kez daha tartışmalı hale getirilmiştir. Anayasamıza göre millet adına yetki kullanan yargı kurumu, bizzat millet iradesinin karşısına çıkarılmak istenmiştir. Türkiye'ye, demokrasimizin bütün kazanımlarına, milletimizin bütün iradesine ve yüksek menfaatlerine, huzur ve istikrarımıza, dünyadaki itibarımıza yapılacak en büyük haksızlık budur" diye konuştu. Türkiye'yi düşünmenin sadece AK Parti'nin görevi olmadığını vurgulayan Fırat, "Bütün kişi ve kurumlar, ülke ve millet menfaatleri konusunda sorumluluk duygusuyla hareket etmek zorundadır. Türkiye'nin demokratik görünümü, ekonomik dengelerini, güven ve istikrar ortamını bozanlar, bunun tarih önünde vebalini taşıyacaklarını bilmelidir" dedi.

MİLLETE SESLENDİ "İktidar olmanın sorumluluğunun gereği olarak bugün aklı selimi muhafaza etmek, huzur ve istikrarı korumak, milletimizi sağduyu ve sükunete davet etmek yine bize düşmektedir" diyen Fırat, millete tam bir kararlılıkla seslendiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Müsterih olunuz. Biz AK Parti olarak 22 Temmuz'da sandıkta verdiğiniz temsil yetkisine sonuna kadar sahip çıkacağız. Milletimizin uzun yıllar boyunca ağır bedel ödeyerek elde ettiği ağır kazanımların bir kalemde silinip gitmesine hiçbir surette izin vermeyeceğiz. Bu başvuru; AB ile katılım müzakerelerine başlamış, Atatürk'ün işaret ettiği çağdaşlaşma hedeflerine her gün daha fazla yakınlaşan ülkemize ve aziz milletimize üçüncü sınıf bir hukuk anlayışı ve demokrasiyi reva görmektir. Bir kısım yargı makamları hukuku, iktidar mücadelesinin aracı haline getirmemelidir. Aksi takdirde bu tür heveslerden en büyük zararı korkarız ki yine bir gün herkesin ihtiyaç duyacağı yargı kurumu ve hukukun üstünlüğü ilkesi görecektir. Unutulmamalıdır ki, demokrasilerde temsil yetkisinin kaynağı millettir. Demokrasi ve hukuk karşı karşıya getirilemez, getirilmemelidir. Türkiye bu çağda böyle bir tartışmanın içine çekilmeye layık değildir, bu görüntüyü asla hak etmemiştir. İçeride ve dışarıda hayati meselelerle uğraştığımız böyle hassas bir dönemde siyaseti zarara uğratmanın, siyasi istikrarı bozmanın, milletimize neler kaybettireceğini herkes iyi hesap etmelidir. Türkiye'nin her ilinden, her bölgesinden ve her sosyal kesiminden büyük destek bulan, milletimizin birlik ve bütünlüğünü temsil eden siyasetiyle AK Parti, Türkiye'nin partisidir. Biz ülkemize ve milletimize hizmet yolunda her zorluğu göğüslemeye devam edeceğiz. AK Parti, siyaset kurumunu ve demokrasiyi zaafa uğratmaya dönük hiçbir teşebbüs karşısında tereddüde kapılmayacak, milli irade adına siyaset ve demokrasi mücadelesini aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Biz Türkiye için varız, her şey Türkiye için." (DA-OK-Y)

Kaynak: İHA