AK Parti'de Meclis Başkanlığı İçin Son Karar Mkyk'da Verilecek

AK Parti'de Meclis Başkanlığı İçin Son Karar Mkyk'da Verilecek

AK Parti'de Meclis Başkanlığı Seçimi İçin Son Karar, Partininin En Üst Karar Organı Olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (Mkyk) Toplantısında Verilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba Günü Mkyk Üyelerinin Eğilimini Alacak ve Toplantıda Ortaya Çıkan Sonucu Öğleden Sonra Toplanacak Grup Toplantısında Milletvekillerine Sunacak.

AK Parti'de Meclis Başkanlığı İçin Son Karar Mkyk'da Verilecek

AK Parti'de Meclis Başkanlığı seçimi için son karar, partininin en üst karar organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında verilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü MKYK üyelerinin eğilimini alacak ve toplantıda ortaya çıkan sonucu öğleden sonra toplanacak grup toplantısında milletvekillerine sunacak.

Başbakan Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Meclis Başkanlığı için Cemil Çiçek, Dengir Mir Mehmet Fırat, Köksal Toptan, Murat Başesgioğlu, Vecdi Gönül ve Ertuğrul Günay'ın isimleri ön plana çıktı. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, Başbakan Erdoğan başkanlığında yaklaşık 5.5 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda ağırlıklı olarak Meclis Başkanlığı seçimleri ele alındı. Erdoğan, sadece genel başkan yardımcıları ve genel sekreterin katıldığı

toplantıda, kurul üyelerinin eğilimlerini aldı. Toplantıda Meclis Başkanlığı için eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve İstanbul Milletvekili Ertuğrul Günay'ın isimleri öne çıktı.

Başbakan Erdoğan, 8 Ağustos Çarşamba günü de partisinin en üst karar organı olan MKYK'yı toplayacak. 50 kişilik MKYK'da Meclis Başkanlığı seçimi için mini bir anket yapacak olan Başbakan Erdoğan, kurul üyelerinin eğilimlerini alacak. Erdoğan, toplantıda yaptığı temayül yoklamasının sonucunu öğleden sonra saat 15.00'te gerçekleştirilecek grup toplantısında milletvekillerine sunacak. AK Parti'nin Meclis Başkanı adayının, başvuruların son günü olan 8 Ağustos çarşamba günü akşam saatlerinde Başbakan Erdoğan

tarafından açıklanması bekleniyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bugün hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Erdoğan'ın yeni kabine listesini önümüzdeki hafta başında Köşk'e sunması bekleniyor. Erdoğan'ın Köşk'e sunduğu listedeki bazı isimlerin veto yemesi durumunda yeni cumhurbaşkanını bekleyebileceği belirtiliyor.

(DA-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA